Jak vybrat tenisovou raketu

Tenis neboli bílý sport představuje oblíbenou zábavu, relax, ale i adrenalin. Zeptáte-li se jakéhokoliv tenisty, jaká součást jeho výbavy je pro tenis nejdůležitější, odpoví Vám - tenisová raketa. Jak si však vybrat tu pravou?

Typy tenisových raket

 • Speciální rakety pro ženy - dámské rakety se vyrábějí jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé. Jsou lehčí a také tloušťka rukojeti neboli gripu, je menší než u mužské rakety.
 • Speciální rakety pro děti - tenisovou raketu můžete pořídit již pro malého špunta, od jeho tří let. Dětská raketa má relativně větší hlavu, aby se hráč snáze trefil. Dětské dlani odpovídá také tloušťka gripu - ta je velikosti L0 až L2. Rukojeť tenisové rakety se pro malého hráče prodlužuje, a to v závislosti na jeho stáří i výšce. Dále by tenisová raketa pro dítě měla být lehká.
 • Rakety pro začátečníky - tyto tenisové rakety se prodávají již vypletené. Tenisové rakety v tomto případě slouží především pro nácvik správné techniky úderů a pro příležitostné hraní, není tedy potřeba vyžadovat speciální výplet.
 • Závodní rakety - tyto rakety bývají často bez výpletu, a to z důvodu, aby si mohl hráč sám vybrat materiál strun, ze kterých chce mít výplet.
 • Zvolit si může výplet pro zvýšení síly, pro větší kontrolu nad míčem, ale také struny s delší životností nebo výplet, který bude šetrný k jeho zdraví.

Hmotnost hlavy tenisové rakety

Tenisové rakety jsou k dostání na trhu s hmotností od cca 240 do cca 320 gramů. Těžší raketa bude pro hráče stabilnější, ultra lehké rakety zase představují výbornou manévrovatelnost. Je potřeba také počítat s tím, že hmotnost vypletené rakety je o několik gramů vyšší než bez výpletu.

 • Ultra lehká tenisová raketa - hmotnost menší než 240 g – raketa, která je vhodná pro rekreačního tenisového hráče, který hraje bílý sport pouze příležitostně.
 • Lehká tenisová raketa - hmotnost 241 až 280 g – hodí se pro začátečníky i pokročilé hráče, při častém používání mohou vibrace zbytečně namáhat paži.
 • Středně těžká tenisová raketa - hmotnost 281 až 300 g – vhodná raketa pro středně i více pokročilé hráče, kterým pohlcováním vibrací poskytne lepší ochranu před otřesy ruky.
 • Těžká tenisová raketa - hmotnost větší než 301 g – vhodná pro trénovanou ruku profesionálního hráče tenisu.

Výplet tenisové rakety

Dobrý výplet tenisové rakety může ovlivnit až 70% z herních vlastností. Výplety se vyrábí v průměru od 1 mm do 1,5 mm. Nejpoužívanější u hráčů je rozmezí 1,20 – 1,35 mm. Platí pravidlo, čím větší průměr, tím větší výdrž a menší pružnost výpletu a cit a naopak. Podle herního stylu si můžete vybrat výplet pro maximální sílu, pro kontrolu, nebo trvanlivý či mimořádně měkký zdravotní výplet, který tlumí vibrace. Průměrná tuhost výpletu se pohybuje 25/24 kg.

 • Přírodní struny - jsou vyráběny ze střev skotu. Jsou nejlepší, extrémně přesné, šetrné vůči ruce, na druhou stranu však finančně náročnější. Na obalech těchto výpletu najdete anglické označení NATURAL GUT.
 • Umělá vlákna - ve většině případů mají rakety výplet z umělých vláken. Jsou finančně méně náročné, než přírodní struny a vykazují velmi dobré vlastnosti. Mezi kladné vlastnosti těchto výpletů patří pružnosti a relativně vysoká výdrž v závislosti na průměru. Nevýhoda spočívá v tom, že se tyto výplety v raketě posunují a musí se neustále rovnat.
 • Co-polymery - mezi jejich výhody patří nepohyblivost v raketě a tudíž větší výdrž a stálost napětí. Tyto výplety jsou také přesnější při úderech. Jejich zápornou vlastností je menší pružnost.
 • Polyesterové výplety - vyznačují se výbornou životností, ovšem nejsou vhodné pro začátečníka a rekreačního hráče a vůbec nejsou vhodné pro děti, protože neposkytuje moc pružnosti. V dnešní době jsou možné i kombinace polyesteru s nylonem, příp. přírodním střívkem. Tyto kombinace poskytují odolnost polyesteru a cit nylonu
 • Kevlarové výplety - jedná se o nejvíce odolný, tuhý materiál. Z toho důvodu je většinou kombinován s nylonem, čímž vznikají tzv. kevlarové hybridy. Struny ovšem poskytují hráči minimum pružnosti a komfortu. Nehodí se pro začátečníky a pokročilým hráčům se doporučuje povolit o 10% napnutí strun a tak kompenzovat tuhost kevlarového vlákna.
 • Měkčí výplet - více pruží a je vhodný pro začínající hráče, kteří potřebují posílit svůj úder.
 • Tvrdší výplet - ocení pokročilí hráči, kteří mají dostatečnou sílu, ale potřebují vylepšit kontrolu nad míčem.

Materiál tenisové rakety

 • Hliník - tenisové rakety z hliníku jsou v podstatě nejobyčejnější rakety, které jsou vhodné pro příležitostné hráče a začátečníky tenisu. Hliník jako materiál je lehký, pevný, ale zároveň netlumí vibrace. Nevýhoda hliníku spočívá v tom, že se může při nadměrném zatížení při hře zdeformovat, až prasknout. Hliníková raketa také nevyužije vlastnosti např. gelových výpletů, které tlumí vibrace, protože samotná raketa jich pošle do ruky mnohem více než výplet.
 • Grafit s příměsemi (titanium, carbon, kevlar) - lepší tenisové rakety se vyrábí z grafitu, který je doplněn o různé příměsy.

Tuhost rámu tenisové rakety

 • Tuhý rám – je vhodný pro příležitostné, rekreační hráče tenisu, kteří nebudou vibracemi ruku namáhat tak často.
 • Středně tuhý rám – uvítají začátečníci i pokročilí hráči, kteří dbají o zdraví svých paží.
 • Pružný rám – je určený pro více pokročilé a profesionální hráče tenisu, kteří se nebudou chtít spokojit s nižší manévrovatelností a budou tak volit pružnější rám, jehož nevýhody se vyrovnají například přídavnými tlumícími systémy.

Vyvážení tenisové rakety

Vyvážení může být do ruky, doprostřed nebo do hlavy. Měří se v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety. Poloha těžiště tenisové rakety se měří od konce rukojeti a ovlivňuje manévrovatelnost a současně sílu úderu vzhledem k vydané energii. Vyvážení do hlavy zesiluje úder, zatímco vyvážení do ruky umožňuje lepší kontrolu nad odpalovaným míčkem.

 • Vyvážení do hlavy - více než 345 mm – ocení především začínající a rekreační hráči s nepříliš vytrénovanými pažemi a profesionální hráči, kteří hrají nejčastěji od základní čáry.
 • Vyvážení na střed - 345-340 mm – hodí se spíše pro středně pokročilé hráče, kterým umožní ovládnout technickou stránku tenisu.
 • Vyvážení do ruky - méně než 340 mm – ocení zkušení tenisté, kteří se rychle přesouvají po kurtu. Toto vyvážení umožňuje snadné i rychlé manévry s raketou. Kromě toho, je toto vyvážení vhodné i pro profesionály, kteří preferují hru na síti.

Délka tenisové rakety

 • Běžné tenisové rakety mají většinou délku - od 680 do 690 mm.
 • Prodloužené tenisové rakety mohou mít maximální délku - do 736,6 mm.

Prodloužené tenisové rakety jsou vhodné spíše k příležitostným hrám, protože umožňují lepší zesílení při úderu.

Velikost rukojeti tenisové rakety

Velikost rukojeti neboli šířka tzv. gripu je označována řadou L1 - L5, kdy L5 představuje větší velikost. Nejběžnější mužskou velikostí je L4, větší mužská ruka bude potom vyžadovat spíše velikost L5. Velikost L3 je běžně označována velikostí pro ženy a menší mužskou ruku. U žen je nejoblíbenější rukojeť L2.Tenisové rakety pro děti a juniory jsou většinou vyráběny jen s jednou velikostí gripu, kdy tato velikost odpovídá ve velké většině případů velikosti dlaně dítěte, pro které je tenisová raketa určena.

 • L1 - 4 1/8 = 10,5 cm
 • L2 - 4 1/4 = 10,8 cm
 • L3 - 4 3/8 = 11,1 cm
 • L4 - 4 1/2 = 11,4 cm
 • L5 - 4 5/8 = 11,7 cm

Jak zjistit správnou velikost rukojeti - uchopte raketu tzv. forhendovým držením a přiložte ukazováček mezi peřinku a prsty dané ruky. V případě, že se Váš prst do mezery nevleze, tak nutné zvolit větší grip a naopak. Hra s úzkým gripem může vést až k problémům s tenisovým loktem. Opačný problém může způsobit příliš velký grip. Může ztížit přetáčení rakety, které je nutné zejména při servisu, ale i při ostatních úderech. Výsledkem používání příliš velkého gripu může však také být problém s tenisovým loktem.

Cena tenisové rakety

Vždy neplatí, že ta nejdražší tenisová raketa z Vás udělá špičkového tenisového hráče a hraní Vám půjde samo. V případě, že s tenisem začínáte, je zbytečné volit raketu závodní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17984 (novesluzby.cz#21304)


Diskuze a zkušenosti

dasa | 16.12.2013 16:24
Re: Jak vybrat tenisovou raketu Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdy nebo jak často nechat přeplést tenisovou raketu?

Ela | 16.06.2014 13:55
Re: Jak vybrat tenisovou raketu Ahoj, řekla bych, že tenisové rakety se přeplétají podle potřeby, když ji potřebuji přeplést, tak ji přepletu :-). Co se tenisu týče jsem začáteční, zrovna si vybírám raketu...myslíte, že by mi mohla na začátek stačit taková http://www.qrsport.cz/tenisova-raketa-carbon-5699/??


Přidat komentář