Horská kola - doplňky

Při výletech na horském kole dbejte na svou bezpečnost. Pořiďte si dobře padnoucí přilbu, cyklistické rukavice nebo sluneční brýle, které vás ochrání před zbytečnými úrazy. Dobře zvolené prádlo vám navíc poskytne pohodlí a komfort.

Bezpečná jízda na kole

Cykloturistika je stále více vyhledávanou volnočasovou aktivitou. Stává se doménou nejen mladých lidí a sportovců, ale také rodin s malými dětmi. Abyste si zajistili bezpečnou jízdu na horském kole, je nutné si pořídit také doplňkovou výbavu.

Jedná se o prvky, které vám umožní bezpečnou jízdu, zpříjemní vám chvíle strávené na kole a budete se cítit pohodlně. Mimo jiné musíte také splňovat povinnou výbavu jízdního kola.

Povinná výbava jízdního kola

I přes to, že se chcete pustit na vašem MTB do terénu, je nutné, abyste splnili podmínky povinné výbavy jízdního kola. Stáváte se totiž účastníkem silničního provozu, proto je nutné respektovat určitá pravidla a zákony.

Povinná výbava se řídí vyhláškou č. 341/2002 Sb., přílohou číslo 13. Z této přílohy vyplývá, že jste povinni mít kolo vybaveno (ve zkratce):

  • dvěma na sobě nezávislými brzdami
  • zadní červenou odrazkou
  • přední bílou odrazkou
  • oranžovými odrazkami na obou stranách pedálů
  • oranžovými odrazkami na paprscích kol
  • předním světlometem s bílým světlem nebo svítilnou s bílým světlem při snížené viditelnosti
  • zadní červenou svítilnou při snížené viditelnosti
  • zdrojem proudu pro zajištění světla při snížené viditelnosti
  • a další

 

Přilba

Přilba je povinná pro děti do patnácti let. Ostatní cyklisté si mohou sami vybrat, jestli budou používat tento doplněk k jízdě na kole či nikoliv. Zejména v případě ježdění v terénu přilbu doporučujeme.

Přilba chrání zranitelnou část hlavy. Při sjezdech, náročných trasách mezi stromy v lese nebo kamením, můžete snadno upadnout. Náraz hlavou na tvrdý předmět může být smrtelný. Proto toto riziko nepodceňujte a pro cykloturistiku si rozhodně zakupte dobře padnoucí přilbu.

Materiály

Přilby jsou vyrobeny z tvrzeného polystyrenu, který tvoří vnitřní skořepinu. Na ní je pak umístěna povrchová skořepina z hladkého materiálu s různými designovými prvky. Přilba je vyrobena tak, aby při nárazu pohltila vzniklou energii. Tím dojde  ke jejímu poškození či totálnímu zničení, ale ochání samotnou hlavu.

Tvar

Přilby se liší tvarem. Jsou více kulaté, oválně, hluboké nebo plýtké. Přilbu nekupujte nikdy přes internet. Vždy si zajděte do specializovaného obchodu a vyzkoušejte co největší množství modelů, abyste zjistili, který model vám padne. Přilba musí sedět jako ulitá. Po zatřesení hlavou musí na hlavě dobře sedět i bez zapnutých pásků pod krkem.

Váha

Důležitým parametrem je také váha přilby. Čím je těžší, tím bude pro vás obtížnější ji používat. Při náročných výjezdech budete rádi za okamžiky, kdy vás nebude ještě navíc zatěžovat přilba na hlavě. Při výběru se zaměřte i na to, jak se v přilbě cítíte, jestli není pro vás příliš těžká.

Odvětrání a kšilt

Při cykloturistice se zajisté zapotíte. Řada modelů cyklistických přileb má již propracovaný systém odvětrávání, který umožňuje proudění vzduchu. Hlava se tak chladí a vlasy nejsou tolik propocené. Kolem obvodu hlavy jsou v přilbě uchycené molitanové výztuže, které jsou připevněné na suchý zip. Můžete je tedy kdykoliv oddělat a vyprat.

Přední otvory na odvětrání jsou zakryté prodyšnou síťkou. Tato síťka chrání vaši hlavu před hmyzem, který by vám vletěl přímo do přilby. Další nedílnou součástí je kšilt, který chrání vaše oči před sluncem. I přes to, že použijete sluneční brýle, kšilt vytvoří stín tak, aby vám na slunečních brýlích nevznikala světelná prasátka. Budete mnohem lépe vidět na vaši trasu.

Upínání pod krkem

Přilba se upevňuje pomocí pásků pod krkem. Seřiďte si ji tak, aby vás pásky neškrtily, ale zároveň, aby byly pevně utáhnuté a přilba vám nemohla sklouznout z hlavy. Při jízdě mějte pásky vždy zapnuté.

Čelenky a šátky

Jak jsme již zmínili, při jízdě na MTB se zajisté zpotíte. Pot vám může nepříjemně stékat po tváři. Tomu můžete zabránit používáním textilních čelenek nebo šátků, které budou případný pot absorbovat. Čelenky a šátky jsou rovněž módním doplňkem.

Sluneční brýle

Při jízdě na kole v terénu si pečlivě chraňte oči. Dobře zvolené sluneční brýle zabraňují tomu, aby vám do oka nevletěl hmyz, odskočený kamínek nebo aby vás nešvihla větvička. Pro slunečné dny zvolte tmavě zabarvené brýle, abyste chránili oči před UV zářením, pro jízdu za šera zvolte žluté zabarvení, které zvyšuje kontrast jednotlivých předmětů, v noci použijte brýle s čirého plexi, které budou sloužit jen jako ochrana oka před mechanickým poškozením.

Cyklistické rukavice

Chcete-li se na kole cítit bezpečně, pořiďte si také rukavice, které budou odsávat pot z rukou. Pak budete mít pevný stisk řidítek a brzd a nemůže se stát, že by vám řidítka vyklouzla z rukou.

Polstrovaná dlaň rukavice slouží jako ochrana měkkých částí rukou před puchýři a otlaky, hřbet ruky je zase chráněn před pošleháním od větviček stromů. Hřbetní část rukavice také slouží k utírání potu z čela či tváří.

S ohledem na počasí si můžete pořídit rukavice bez prstů nebo prstové rukavice, které jsou určené pro chladné měsíce.

Obutí

Vhodně zvolené obutí vám usnadní jízdu na kole. Pokud budete cyklistiku prokládat i chůzí, zvolte měkčí podrážku, která je vhodná také k procházkám a tedy vedení kola. Pokud chcete podávat perfektní výkon, tvrdá podrážka nejlépe přenáší sílu nohy na pedál. Zvolte takový materiál, který nebude sklouzávat z pedálu dolů.

Oblečení

Pohodlí při jízdě vám zajistí cyklistické kalhoty, které mají antibakteriální vložku. Ta chrání hýždě před otlaky a odřením. Cyklistické kalhoty se nosí bez spodního prádla, aby mohly plnit svou funkci.

Místo bavlněného trička si můžete zakoupit cyklistický dres, ale velmi vhodným oblečením je termoprádlo. Termoprádlo dobře saje pot, rychle schne, chladí či hřeje. Věřte, že se při vašich výletech stane neocenitelným pomocníkem a kamarádem.

Pokud si vyrazíte na výlet, nepodceňujte nikdy počasí a vždy si do batohu přibalte v chladnějších měsících mikinu a po dobu celého roku také šusťákovou bundu. I v letních měsících při sjezdech v horách můžete pocítit nepříjemný chlad, proti kterému se můžete chránit právě touto bundou.

Ostatní vybavení

Kolo si můžete dle libosti vybavit různými doplňky, které budou sloužit nejen vašemu potěšení, ale budou plnit i svou nezastupitelnou funkci.

Držák na láhev s vodou

Žízeň, s tou se setkáte při každém vašem výletě. Nepodceňujte ji a vybavte si MTB minimálně jedním držákem na láhev. Výborné jsou lahve, které mají na náústku krytku připevněnou na lanku. Část, kterou dáváte do úst, máte chráněnu před okolním prachem a špínou. K zahnání žízně slouží také tzv. camel bag, neboli batoh, uvnitř kterého je vak s vodou a přes popruh na rameni je vyveden šlauch k pití.

Brašny

Na kolo můžete připevnit spoustu brašniček, které slouží jako úložný prostor pro vaše drobnosti. Může se jednat o vaše osobní věci, oblečení, ale také mini nářadí, které vám pomůže odstranit defekt přímo v terénu, na hustilku nebo lepení.

Blatníky

Blatníky jsou sice krapánek nevzhledné, ale při dešti či jízdě v mokrém terénu je oceníte. Nemusíte si kupovat plné blatníky, ale postačí poloviční, které vypadají sportovně, ale splní svůj účel. Bahno vám nebude stříkat na záda ani na sedátko.

Světla

Nedílnou součástí jízdy na kole ve tmě jsou světla. Přední světlo je dnes běžně dostupnou záležitostí a pokud nebudete příliš šetřit, za rozumnou cenu pořídíte takové, které vám bude užitečné i při jízdě. Zajistí vám dostatek světla pro sledování terénu.

Zadní blikačka je nutná při jízdě na silnici, aby vás nepřehlédla auta jedoucí za vámi. Vynikajícím doplňkem jsou reflexní pásky na vestě, oblečení nebo botách, které jsou krásně viditelné při osvícení. Vaši viditelnost na silnici v žádném případě nepodceňujte, protože špatně označený cyklista vystavuje sám sebe vysokému nebezpečí.

Cyklocomputer

Pokud si chcete změřit své výkony, kolik jste ujeli kilometrů, jakou rychlostí, není nic jednoduššího než si pořídit cyklocomputer, který vám všechny tyto údaje zaznamená.

Hlídejte si své MTB

Horské kolo je velmi žádané zboží, nenechávejte ho tedy bez dohledu. I přes to, že si jej můžete zamknout, pro zloděje neexistuje žádná překážka, kterou by nemohli překonat. Přinejhorším vám kolo očešou o věci, které máte připevněné za pomoci rychloupínáků (zadní či přední kolo, sedátko). Chraňte si svůj majetek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17993 (novesluzby.cz#21337)


Přidat komentář