Brýle pro basketbal, střelbu, golf

Co mají společného basketbal, střelba a golf? Je to síla, rána, kterou od sebe mrštíme balon, míček, střeleckou šipku, náboj. Pro maximální ochranu očí a soustředění, nerozptylování se od slunečních paprsků, odrazů, jsou pro Vás důležité speciální brýle.

Basketbalové brýle

Parametry, podle kterých vybírat sportovní brýle na basketbal

 • Brýlová obruba
 • Stranice brýlové obruby
 • Nosník brýlí
 • Elastická páska kolem hlavy
 • Brýlová čočka
 • Zabarvení brýlových čoček
 • Brýlové obruby - rám brýlí by měl vydržet případný náraz, ať už míčem, nebo běžícím spoluhráčem. Je nutné tedy volit brýle z kvalitního, odolného materiálu. Rám brýlí by měl být také lehký, aby Vás zbytečně netížil, a při sportu jste ho necítili, dále nelámavý, a to s velkou trvanlivostí a v neposlední řadě odolný vůči extrémním podmínkám a namáhání.
 • Stranice brýlového rámu - některé sportovní brýle jsou opatřeny i důmyslným uvolňovacím mechanismem stranic, které se v případě pádu, nárazu, místo poškození brýlí uvolní, a ochrání tak brýle před zlomením.
 • Nosník brýlí - nosník tvoří velmi podstatnou část obruby. Vyberte měkký pogumovaný nosník, kdy elastický měkký materiál je schopen absorbovat část nárazu a zmírnit tak případný otřes, zatímco pogumování povrchu nosníku zajistí pevné posazení brýlí na obličej. Důležitá je také možnost úpravy nosníku na různou šířku kořene nosu.
 • Elastická páska kolem hlavy - i když součástí brýlí jsou stranice, ty nikdy nezajistí pevné posazení obrub na Vašem obličeji jako právě sportovní guma. U sportovních brýlí by tedy neměla chybět.
 • Brýlová čočka - speciální zakřivené brýlové čočky Vám zajistí jak široké zorné pole, tak optimální ochranu očí ze stran.
 • Zabarvení brýlových čoček - v neposlední řadě myslete také na vhodné zabarvení brýlových** ** čoček, kdy odstín čoček volte dle světelných podmínek při daném sportu, a to z důvodu, aby odstín nesnižoval Vaši koncentraci a napomáhal Vám naopak zvýšit sportovní výkon.

Střelecké brýle

Parametry, podle kterých vybírat sportovní brýle na střelbu

 • Brýlová obruba
 • Stranice brýlové obruby
 • Nosník brýlí
 • Brýlová čočka
 • Zabarvení brýlových čoček

Brýlové obruby

rám brýlí by měl být také lehký, aby Vás zbytečně netížil, a při sportu jste ho necítili, dále nelámavý, a to s velkou trvanlivostí a v neposlední řadě odolný vůči extrémním podmínkám a namáhání. Můžete volit rám z různých materiálů, jako je plast, polykarbonát, titan, či jiný kov.

Stranice brýlové rámu

stranice by měly být opatřeny odpruženým kloubem, který umožní při zpětném nárazu prohnutí brýlí, a to bez jakéhokoli poškození. Koncovky stranic by měly být přizpůsobitelné pro přesné natvarování za uší, aby Vám obruby pevně držely na obličeji a neklouzaly při samotné střelbě z nosu. Koncovky stranic by také měly být na konci zakulaceny, a to pro zvýšení Vašeho pohodlí.

Nosník brýlí

vyberte měkký pogumovaný nosník, kdy elastický měkký materiál je schopen absorbovat část nárazu a zmírnit tak případný otřes, zatímco pogumování povrchu nosníku zajistí pevné posazení brýlí na obličej. Například silikonový materiál Vám zajistí díky své měkkosti optimální pohodlí. Důležitá je také možnost úpravy nosníku na různou šířku kořene nosu.

Brýlová čočka

pro střelbu volte polykarbonová brýlová skla, která jsou vysoce mechanicky odolná, čímž Vám zajistí maximální ochranu během střelba i zpětného rázu střelné zbraně. Polykarbonové čočky jsou mnohem tenčí a odolnější vůči rozbití, a to než sklo i klasický plast, navíc disponují 100% UV filtrem.

Zabarvení brýlových čoček

** ** na trhu je k dostání mnoho střeleckých brýlí, a to s vyměnitelnými různě kontrastními filtry, z důvodu rozličných světelných podmínek. Kouřové a šedé zabarvení nezkresluje barevné vnímání, zabraňuje oslnění při střelbě za jasného slunečního světla. Žluté nebo oranžové zabarvení brýlových čoček využijete během horších světelných podmínek, když je mlha, nebo pod mrakem. Tyto barvy, blokující modrou část světelného spektra, zvyšují kontrast a zvýrazňují oranžovou barvu terče. Světle purpurové zabarvení brýlových čoček je vhodné na zvýraznění oranžového terče na pozadí vysokých stromů, nebo proti šedé obloze. Dále i samozabarvovací brýlová čočka je vhodnou volbou pro střelbu.

Golfové brýle

Parametry, podle kterých vybírat sportovní brýle na golf

 • Brýlová obruba
 • Stranice brýlové obruby
 • Zakřivení brýlové čočky
 • Brýlová čočka
 • Zabarvení brýlových čoček

Když se řekne golf, těžko si představíme, že by při tomto sportu mohlo dojít k poranění očí. Na druhou stranu jsou však pro golf důležité kvalitní sluneční brýle, a to z důvodu, že se při hráč při úderu do míčku musí intenzivně soustředit a po samotném odpalu sleduje, kam míček dopadne. Ochrana očí před sluncem je tedy rozhodně na místě. ** **

Brýlové obruby

klasické sluneční brýle nejsou pro golf vhodné a při odpalu překážejí. A to z důvodu, jak se hráč chystá k odpalu míčku, jeho hlava se mírně vytočí a spodní hrana rámu obruby mu tak zasahuje do přímého pohledu na golfový míček. Pro golf jsou vhodnější sluneční brýle bez spodního orámování skel. Při výběru tvaru brýlí je také věnovat pozornost, aby Vám brýle těsně přiléhaly k obličeji, pohodlně seděli a měli přizpůsobitelné stranice. Dost času se totiž při hře díváte dolů na míček, než kamkoli jinam, proto je perfektní posazení brýlí na hlavě stěžejní. Pokud budete mít brýle, které jsou volné, kloužou po nose dolů, zbytečně Vás to bude rušit, znervózňovat a snižovat koncentraci. ** **

Zakřivení brýlové čočky

** ** zakřivená sluneční skla Vám zajistí ochranu před slunečním zářením, a to ze všech stran, především pro Vás je důležité z boků. Zvažte také antireflexní povrchovou úpravu brýlových čoček, a to z obou jejich stran, aby Vás odlesky na plochách skel nerušily při hře. Dopadá-li jakékoliv světlo na plochu brýlových čoček, nikdy neprochází v jeho plné intenzitě, ale část světla se odráží nazpět, což je pro nás velmi rušivé a nepříjemné.

Brýlová čočka

** ** vhodné jsou polarizované brýlové čočky, které redukují oslnění a eliminují vnímání odlesků například na hladině vody, či od písčitých ploch. Denní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Odrazem na lesklé nekovové ploše, jako je sklo, vodní hladina aj., se stane tzv. světlem polarizovaným, tedy světlem, kdy jeho vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách, a to horizontální i vertikální. Zatímco vertikálně polarizované světlo umožňuje vidět kontrastně a barevně, horizontálně polarizované vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Tomuto zabrání polarizační filtr. Výhody spočívají v eliminaci oslňujících odlesků, kdy sluneční odlesky jsou nejnebezpečnější brzy ráno a pozdě odpoledne. Dalšími výhodami je zvýšení kontrastu, vysoká úroveň ostrosti vidění, významná úleva od únavy očí, vynikající vnímání barev, bezpečná ochrana proti slunečnímu záření. Je však potřeba zmínit i nevýhody: a to, že polarizované brýle znesnadňují rozlišení greenu a způsobují zkreslení terénu,  který se díky těmto sklům jeví mnohem plošší. ** **

Brýlové čočky ImpactRX

Vám nabízí odolnost proti nárazům a proti prasknutí; ostřejší obraz; vyšší rozlišovací schopnosti; snížení odrazu od povrchu; nízkou hmotnost (ještě více, než polykarbonát); zrakové pohodlí; chemická odolnost proti rozpouštědlům; odolnost vysokým teplotám; rychlou světelnou přizpůsobivost, kdy dokážou ztmavnout a přejít od nízké po vysokou propustnost světla, a to během několika sekund; zlepšení kontrastu a hloubky vidění. ** **

Zabarvení brýlových čoček

pro golf volte hnědé, kouřové a šedé zabarvení nezkresluje barevné vnímání, zabraňuje oslnění za jasného slunečního světla. Hnědé a jantarově zbarvené sluneční filtry zvyšují kontrast vidění. Neutrální šedé zabarvení, tzv. šedozelené zabarvení, umožňuje nezkreslené vidění i přirozené podání barev. Čočky absorbující modrou část světelného spektra Vám usnadní se lépe orientovat v terénu a sledovat golfový míček za letu. Kdy zelená plocha trávníku a bílý míček budou kontrastnější, zatímco modrá barva oblohy bude potlačena.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17977 (novesluzby.cz#21278)


Přidat komentář