Strava seniorů

Přinášíme informace a řešení pro všechny seniory, kteří trpí nedostatečnou stravou a s tím souvisejícími zdravotními komplikacemi. Přípravek však může využít i dospělý člověk po operaci jako doplněk nebo i náhradu kompletní stravy.

Výživa seniorů

Také máte doma babičku nebo dědečka, kteří s Vámi odmítají bydlet v jedné domácnosti a tak za nim chodíte denně do jejich bytu nebo domečku, popovídat si s nimi, donést jim jídlo, léky a podobně? Tak to jste se také jistě setkali s jejich tvrzením nebo prohlášením...já už tolik nepotřebuji, mně stačí káva s mlékem a rohlík, proč mi nosíš toho jídla tolik, ty nemáš holka rozum...

Přitom, stejně jako v jiném životním období, i ve stáří platí, že stravování musí být vyvážené, pestré a s dostatečným množstvím všech potřebných živin. Nedostatečná výživa se vždy nepříznivě odrazí na zdravotním stavu člověka.

Představa, že snížením energetické hodnoty stravy docílíme jen redukce hmotnosti, je zejména u starších osob nesprávná. Pro seniory je typické převážně sacharidové složení stravy. V takovém případě tělo odbourává bílkoviny (tedy svalovou hmotu), protože organismus není schopen využít tukové zásoby. V důsledku toho dochází velmi rychle k narušení obranyschopnosti procesů hojení a k závažnému omezení hybnosti.

Většina lidí ve vyšším věku má umělý chrup a slizniční onemocnění dutiny ústní, což také vede ke snížení chuti k jídlu a potřeby se najíst. Daleko horší jsou ty případy, kdy si senior odmítne nechat chrup opravit – tím pádem stravu nerozmělní. A v tomto důsledku pozře jen kašovitou stravu a de facto se odbývá.

Dalším problémem může být** zhoršená hybnost nebo zhoršený zrak**, které výrazně** omezují schopnost nákupu a přípravy stravy**. Nezapomeňme zmínit také ekonomické aspekty, kdy mnohdy díky nutnému nákupu léků, na bohatou a pestrou stravu nezbývají peníze.

Nedostatek aktivity, jehož důsledkem je i nevůle připravit si jídlo či dojít si nakoupit, může souviset s depresí z osamělosti a sociální izolace. Souhrnem těchto skutečností se starší člověk dostává do začarovaného kruhu – jeho zdravotní stav se vzhledem k nedostatečné výživě stále zhoršuje, což vede k dalšímu zhoršení jeho schopnosti správně a dostatečně jíst. Proto je třeba včas zjistit, zda příjem živin přirozenou stravou je dostačující, a pokud ne, je třeba zajistit přísun potřebné energie, bílkovin a vitamínů.

Příčiny nedostatečné výživy u starších lidí

 • somatické - nechutenství, žvýkací potíže, problémy s chrupem, protézou, poruchy polykání, jednotvárná strava, chronická onemocnění, onemocnění dutiny ústní, špatné trávení způsobené užíváním léků, snížená pohyblivost
 • sociální - chudoba skutečná nebo domnělá, ztráta soběstačnosti, osamělost, neznalost správné výživy, nepřijetí stravy ústavní, nemocniční nebo pečovatelské služby
 • věk - dochází ke snížení chuťových a čichových vjemů, snížení pocitu hladu, zvýšený pocit plnosti žaludku, snížená potřeba příjmu tekutin
 • psychické - demence, deprese, paranoidní bludy, úzkostná dieta, glykemická fobie, alkoholismus.

Důsledky nedostatečné výživy u starších lidí

Hlavní

 • nízká hladina krevních bílkovin
 • chudokrevnost
 • ztráta svalové hmoty - kosterní svalstvo, dýchací, srdeční,
 • málo tělesné aktivity
 • oslabení imunity
 • zpomalené hojení ran
 • zácpa
 • zhoršení mentálních funkcí

Vedlejší

 • zvýšená nemocnost
 • prodloužená doba hospitalizace a rekonvalescence
 • vyšší náklady na péči
 • zvýšená úmrtnost

Na prvním místě by se vždy mělo nejdříve uvažovat o úpravě jídelníčku. Přesto není pro člověka bez odborných znalostí jednoduché přesně zhodnotit, zda příjem živin v upraveném jídelníčku je dostačující.

Řešením, které nabízí medicína, mohou být přípravky střevní klinické výživy. Jedná se o vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k pití, např. Nutridrink, Fortimel, Diasip, kde je přesně definovaný obsah nutričních složek.

Tyto přípravky se dodávají do lékáren v různých chuťových příchutích. Mohou se podávat po jídle nebo mezi jídly a lze jimi doplnit stravu o všechny důležité součásti: energii, bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v potřebném množství.

Na trhu jsou k dostání pro seniory

 • Nutridrink
 • Nutridrink Multi Fibre
 • Nutridrink Fat Free
 • Nutridrink Yoghurt
 • Fortimel
 • Diasip

Prevence - senioři

Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin, správný pitný režim – je třeba zajistit příjem tekutin i mezi jídly, více dopoledne, voda, čaj, stolní vody, ovocné a zeleninové nápoje, bylinkové čaje. Pozor - minerální vody s vyšším obsahem sodíku jsou nevhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem a srdečním selháváním. 100% džusy je vhodné ředit vodou 1:1 a nepít je nalačno, protože dráždí žaludeční sliznici. Nepít často černou kávu, která odvodňuje.

Pitný režim seniorů

Obecně je doporučeno vypít 1,5-2 litry tekutin denně, při žaludečních potížích je možné navíc vypít 1-2 dl piva denně. Dostatečné zavodnění organismu je důležité pro udržení správné funkce ledvin (u 65 letého člověka je funkce ledvin snížena asi o 30 %, u 80 letého o 50 %)

Zvýšení kalorického obsahu stravy - senioři

** **potraviny s vyšším energetickým obsahem jako máslo, margarín, smetana, smetanový sýr, kyselá smetana, med, džem, cukr, sušené ovoce, majonéza nebo přípravek Fantomalt přidávaný do určitých jídel.

Přesnídávky pro seniory**

**

** **ovocné šťávy, džusy, oříšky, cereálie, pudink, vařená vejce, sušené ovoce, čerstvé nebo kompotované ovoce, syrová nebo zavařená zelenina, instantní mléko, tvrdý sýr, tvaroh s ovocnou příchutí, piškoty.

Zvýšení bílkovin ve stravě seniorů

tvrdý sýr, tvaroh, termix, lipánek, mléko UHT, sušené mléko, jogurt, zmrzlina, vejce, oříšky, semena, obilné klíčky, maso, tepelně upravené ryby, luštěniny, dušená šunka, plátkový sýr nebo přípravek Protifar přidávaný do určitých jídel.

Strava při bolesti v ústech seniorů

V případech, kdy chybějící zuby, senior trpí záněty dásní jsou doporučovány mléčné koktejly, ovocné šťávy, banány, měkké ovoce, polévky, tvaroh, tavený sýr, těstoviny, pudink, želatina, zeleninové pyré, luštěninová kaše, masové nákypy, bramborová kaše, obilninová kaše, popř. vyvážená tekutá strava uzpůsobená k popíjení Nutridrink, Fortimel, Diasip.

Výživa a operace - výživa při operaci

Je-li před Vámi naplánována operace, je třeba abychom tělu dodali tolik potřebnou energii, ze které bude po operaci čerpat. Je důležitá také pro rychlou rekonvalescenci, hojení i psychickou pohodu.

Stravování v nemocnici sice už není tak strohé jako za čas totality, ale stále to není hotelová služba a po operaci jako pacienti také mnohdy ztrácíme chuť k jídlu. Nehledě na dietu, která bývá po většině operací indikována lékařem.

Kvalitní jídelníček seniorů

Co znamená jídelníček se zvýšeným množstvím energie, bílkovin a vitamínů? Čím složitější výkon se připravuje, tím větší pozornost musí být věnována skladbě jídelníčku. Špatná nutriční péče je přímou příčinou pooperačních komplikací. Následky jsou schovány za termíny jako metabolický rozvrat, infekční pooperační komplikace, rozpad ran apod. Mnohým těmto komplikacím lze vyváženou stravou obsahující správné množství energie a živin předejít.

Vhodné je také 7 -10 dní před zákrokem zařadit do skladby stravy přípravky, které k tomuto účelu používá dnešní medicína. Jedná se o vyváženou tekutou stravu – a jsme opět u výrobků řady Nutridrink, Fortimel, kde je přesně definovaný obsah nutričních složek.

Tyto přípravky se dodávají do lékáren v různých chuťových příchutích. Mohou se podávat po jídle nebo mezi jídly a lze jimi doplnit stravu o všechny důležité součásti: energii, bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v potřebném množství. Může je zařadit do Vašeho jídelníčku také dietolog nebo nutriční terapeut přímo v nemocnici.

Dobře vedená nutriční podpora před a po operaci - senioři

 • Snižuje četnost komplikací
 • Zlepšuje hojení ran
 • Snižuje riziko vzniku proleženin
 • Zkracuje dobu pobytu v nemocnici
 • Urychluje rekonvalescenci
 • Snižuje úmrtnost

Nutriční terapeutku požádejte před propuštěním do domácího léčení, aby s Vámi probrala připomínky a dotazy ohledně vaší další stravy. Zvláště tehdy, když je dlouhodobá změna stravování nezbytná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17967 (novesluzby.cz#20761)


Diskuze a zkušenosti

Irena Tesařová | 24.01.2013 20:16
Re: Strava seniorů Dobrý den,matce je 87 let,v poslední době trpí neprůchodností střev.V D.D. velmi zeslábla,řekla bych,že je podvyživená,špatně polyká,při pití kucká,dále celková strnulost.Měla být operována,operace tlustého střeva vývodem.Operaci jsem na poslední chvíli zabránila razantním nesouhlasem. Takže z operace sešlo,matce bylo pomoženo jinou léčbou.Jsem přesvědčena,kdyby byla operována,už by nežila.Pro toto nebezpečí byla jedna operace před 7 lety odložena.Mám dojem,že si nemocnice potřebuje vydělat a je jí jedno,že senior nepřežije.Nedali mi ani zprávu s výsledky odběrů jako jindy,tentokrát je propouštěcí zpráva velmi strohá.3 dny v nemocnici hladověla a scela vysílenou ji chtěli udělat takovou těžkou operaci.Prosím o Váš názor.Děkuji Irena


Přidat komentář