Babičky na odpis? Ani náhodou!

Dnešní padesátníci nesedávají každý den na lavičce v parku s pytlíkem rohlíků, aby nakrmili ptáčky. Zkuste dnešního padesátníka oslovit :slovutný kmete! V lepším případě vás pohrdavě sjede pohledem a odkluše do posilovny.

Babičky na odpis? Ani náhodou!

Je říjen roku 2009, ve společenském sále pardubické radnice probíhá semifinálové kolo II. ročníku celostátní soutěže „Prima babča." V nabitém sále usedám se shovívavým úsměvem v porotě složené s odborníků na ženskou krásu a sponzorů. Semifinálové kolo brilantně moderuje jeden z neoblíbenějších východočeských herců Pavel Novotný, známý jako pan Mastný se seriálu Ulice. Semifinalistky se představují a můj shovívavý úsměv střídá období.

S přibývajícím věkem dochází v organismu postupně k mnoha změnám, které jsou příznakem tělesného i psychického opotřebení. Změny jsou sice nevyhnutné, ale jejich** míra a rychlost, kterou nastupují nejsou vždy stejné**. Procesy stárnutí lze významně ovlivnit na několika úrovních - především měrou přiměřené psychické a fyzické aktivity a správnou stravou.** Jednu z předních pozic zaujímá rovněž stabilní zakotvení na sociální úrovni a kvalita kontaktů s okolím.** Ti, kteří zůstanou aktivní se podle mnoha studií dožívají vyššího věku. Cvičení sice mnohdy neumožní zcela odstranit potíže, **ale může podstatně snížit jejich další rozvoj.*** ** ***
**

Kdo jsou prima babči?

Soutěž není limitována věkem, podmínkou je, aby soutěžící měla alespoň jedno vlastní vnouče. Nejmladší účastnici bylo 46 let, nejstarší 75. Čekalo je pět z mého pohledu nelehkých soutěžních kol. Všechny jsou skvělé, ale jen šest z nich postoupilo do finále.

Velké finále s porotkyní Monikou Žídkovou

Finále soutěže „Prima babča" proběhlo 6. března 2010. Diváci nedočkavě podupávaní, šest finalistek se nervózně připravuje na svých pět disciplín :

  1. To jsem já - účastnice se představí v časovém limitu 1,5 minuty (výčet jejich aktivit je obdivuhodná).
  2. Vědomostní test - soutěžící odpoví na 6 otázek z různých oblastí (nad otázkami ze zeměpisu, dějepisu, přírody, sportu, biologie a techniky by se zapotil nejeden maturant).
  3. Umím si poradit - soutěžící musí ukázat svoji dovednost v časovém limitu 1,5 minuty (nafukování a „zašpejlování" co nejvěršího počtu balónků).
  4. Rozumím svému vnoučeti - soutěžící bude reagovat na danou situaci opět v limitu 1,5 minuty (členové poroty připraví babčám vypjaté situce s vnoučaty různého věku, babči je musí co nejlépe zvládnout).
  5. Volná disciplina - soutěžící ve své oblíbené činnosti v limitu 1,5 minuty (úžasné! Jedna zpívá, druhá tančí kankán, další předvede s partnerem žhavý španělský tanec, vidíme i sebevědomý břišní tanec a dokonce i fyzicky náročnou aerobní sestavu...).

Nad vším bedlivě bděla třináctičlenná porota

která měla opravdu hodně těžkou úlohu. První tři soutěžící byly při konečném pořadí od sebe vždy jen o jeden bod. Náš věrný moderátor prvního i druhého ročníku soutěže, herec VČD v Pardubicích, pan Pavel Novotný profesionálně a s humorem vše lehce zvládl. Sám se ale nevyhnul zkoušce ohněm a musel si zkusit úkol, který mimo jiné musely soutěžící v časovém limitu zvládnout. Dokázal nafouknout balónek na tyč pomocí pumpičky v časovém limitu a vysloužil si pochvalný potlesk od diváků

To není vše!

Přestávky vyplní muzikálové písně v podání herce Pavla Novotného s manželkou, herečkou Dagmar, rozhovor s Miss ČR, Miss Europe a prezidentkou společnosti Miss Cosmetic Monikou Žídkovou a orientální tanec v podání vítězky minulého ročníku „Prima babči."

Hlasy jsou sečteny

Předseda komise vyhlašuje výsledky. Všech šest finalistek dostává od sponzorů hodnotné ceny, od šestinásobného Krále perníku (vždyť jsme v Pardubicích) perníkové korunky a vítězka navíc luxusní pobytový zájezd do Španělska. Hana Pelcová, vítězka minulého ročníku předává korunku a pomyslné žezlo své nástupkyni.

Co soutěž znamenala pro loňskou vítězku

Do soutěže Primababča jsem se přihlásila hlavně proto, že jsem tušila, že se bude jednat o dobrou zábavu. Skutečnost předčila mé očekávání. Soutěž měla velkou úroveň a byla legrace.
Z vítězství jsem měla obrovskou radost a stala se součástí mého života.

V našem Klubu Primababča se scházíme téměř všechny účastnice soutěže I.ročníku

a musím uznat, že všechny ženy jsou skutečně prima babči. Dodnes mám v bytě koutek s nádherným perníkovým srdcem a korunkami, které jsem získala v soutěži a kam se vždy ráda podívám.

V čem mi vítězství a soutěž pomohla?

Určitě mně zvýšila sebevědomí. Uvědomila jsem si, že ženy mého věku mohou dokázat věci, které by od nich ti  mladší už neočekávali.

Nové vítězce přeji, aby 6. března odcházela domů s tak krásnými pocity jako jsem  měla já, to samozřejmě přeji i všem ostatním finalistkám. Jinak přeji všem ženám středního věku, ať neztrácí smysl pro humor a snaží si zachovat vitalitu středního věku co nejdéle, nejlépe navždy. Děkuji všem, co se na organizaci soutěže podíleli a podílí. Velký dík patří také sponzorům za krásné ceny, které soutěžícím věnují v této tak ekonomicky těžké době. Proto vyzývám všechny soutěživé ženy aby neváhaly a přihlásily se do III.ročníku soutěže.

Výzva pro odvážné babičky

Přihlásit se do III.ročníku soutěže PRIMABABČA se můžete od 30.dubna 2010. Hlásit se mohou všechny ženy, bez omezení věku. Jedinou podmínkou účasti v soutěží je, že přihlášená žena musí mít alespoň jedno vlastní vnouče. Hlaste se ženy - babičky, které si myslíte, že máte ještě co nabídnou svým vnoučatům a ukázat všem, že nepatříte jen do bačkor a k televizi. Vnoučata, přihlaste svojí babičku, o které si myslíte, že je príma a nepatří do starého železa. Do soutěže zveme všechny ženy, které mají rády dobrou zábavu a legraci, při tom se nestydí za to, že už jsou babičky. Příjďte nasbírat nové zážitky, zvednout si sebevědomí a přitom se pobavit.

Více info naleznete na adrese: ZDE.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17965 (novesluzby.cz#20214)


Diskuze a zkušenosti

Dana N | 06.05.2010 08:22
je to dobré Je to dobré, že na soutěžících Primababči není vidět jejich věk. Protože ve finále soutěžila i babička, které bylo přes 70let a skončila na čtvrtém místě. Nechala za sebou i nejmladší účastnici z celého II.ročníku. Většina soutěžících se pak přehoupla do té druhé poloviny po padesátce a to, že se mladších babiček nebojí, se každý může přijít přesvědčit na veřejná semifinálová a finálová kola.

Iva or. | 06.05.2010 08:39
co jsou vlastní náklady V pravidlech Primababči jsou mimo jiné i vlastní náklady soutěžících. Pro soutěžící to znamená, že si hradí cestovní výlohy sami. Jiné náklady nemají. Sponzoři věnují do soutěže ceny pro soutěžící a tak vždy si soutěžící odnesou pěkné upomínkové i hodnotné ceny. Klub Primababča je jen pro ženy, které se aktivně zúčastnily některého ze soutěžních kol. Vzhledem k tomu, že proběhly zatím II.ročníky soutěže a Klub má 20 členek, to není špatná bilance. Že se ženy chtějí i nadále potkávat na akcích Klubu, svědčí o tom, že se jim v soutěži líbilo a mají zájem trávit svůj volný čas společně. A to je pro soutěž Primababča dobrá vizitka a motivace pro další ženy,ne?

Ludmila | 09.05.2010 21:04
mám dotaz Ráda bych se zeptala,ubytování budu mít zajištěno také zdarma? Jsem až z Loun a je to pro mě dost daleko. Z mého důchodu bych si to nemohla dovolit ale hrozně ráda bych se zůčastnila. Děkuji za odpověď.

organizátoři | 10.05.2010 09:56
odpověď na dotaz Ptáte se na ubytování. Soutěž probíhá vždy v sobotu a v odpoledních hodinách. Všichni zúčastnění se mohou dostat ještě týž den určitě domů. Soutěže se zúčastnily ženy z celé republiky a nebyl v tom nikdy žádný problém. Pokud soutěžící bude chtít zařídit nocleh, můžeme jí ho zajistit.Výlohy si každá zájemkyně hradí sáma, tak jak je to v pravidlech soutěže.Doufáme, že pokud se soutěže opravdu chcete zúčastnit, Vaše výlohy Vám nahradí skvělá atmosféra při soutěži a dobrá parta členek Klubu Primababča, které při soutěži pomáhají s organizací a kam se můžete po absolvování některého ze soutěžních kol přihlásit i Vy. Organizátorky soutěže

Ludmila | 10.05.2010 18:26
Paní Ivě or. Paní Ivo or. ale píšete, že cestovní výlohy si soutěžící hradí sami. Jiné náklady že nemají. Je to celostátní soutěž, jak píšete a auto taky každá nemámá.To příjde dost draho pro důchodce, není-li pravda.

Iva org, | 10.05.2010 20:13
odpověď na dotaz Každá soutěžící si sama musí zvážit, co si může a nemůže dovolit. Zvážit, jestli jí nová zkušenost stojí zato a nebo ne. Doba je prostě taková a všichni co mají hlouběji do kapsy to mají složitější. Ani organizování takové soutěže není nic lehkého a organizátory stojí nejen vlastní peníze, ale i spoustu volného času. Protože to ale chtějí dělat, dělají to. A to je právě ono, rozhodnout se a to už opravdu musí každý sám.

Petruša | 11.06.2010 23:14
Je to pěkné Je skvělé,že se dokoužou lidí i v pozdějším věku tak skvěle bavit. Stáří není ve vzhledu, ale v tom jak se cítíte. Určitě nikdo na takové soutěže miss babiček nečeká supermodelku, ale pěknou ženu v pokročilejším věku, každopádně babičku, která miluje své vnoučata a rodinu. Držím vám palce a nenechte se odradit! Petruša


Přidat komentář