Žehlení prádla - Plzeň a okolí

Žehlení - činnost, kdy se za pomoci tepla a tlaku narovnává tkanina oblečení. Činnost, kterou mnoho žen proklíná. Proč si ale nenechat vyžehlit prádlo firmou? Místo dřiny za prknem můžete strávit více času se svou rodinou.

Žehlení prádla odjakživa patřilo mezi povinnosti ženy. V dnešním světě ale umí žehlit i muži, protože musí. Chce-li se totiž muž zcela osamostatnit od rodiny, resp. od rodičů, nemůže spoléhat na to, že se o něj a jeho věci někdo postará. Je tedy nutné se naučit nejen vařit, ale také si vyprat a vyžehlit.

Profesionální žehlení Plzeňsko

Hotely, penziony, ubytovací zařízení, restaurace, ale i nemocnice a další instituce jsou typickým příkladem, kde se prádlo pere každý den. Většina z nich má vlastní prádelnu a sušárnu, ale pronájem dalších prostor, placení zaměstnanců a výdaje spojené s jejich provozem jsou nemalé. Některé firmy si to ani nemohou dovolit. Jejich finanční situace by byla daleko příznivější, kdyby začali využívat služby jiných firem, zabývajících se činnostmi spojenými s praním a žehlením prádla.

Jak již bylo zmíněno, například v hotelu, musí být každý den čisté povlečení, ubrusy apod. Proto velké firmy využívají profesionálních prádelen a** firem na žehlení**. Objednáte-li si někoho na žehlení, nebudete už muset nic dalšího zařizovat. Firmy lze využívat jednorázově nebo také častěji a pravidelně. Vaše prádlo vyzvednou přímo u Vás doma, resp. ve Vaší firmě, a po ukončení práce Vám jej zase dodají na smluvené místo. Vyžehlené prádlo je obvykle dodáváno maximálně do 48 hodin.

Vlastní odběr prádla je výhodný nejen pro ty, kdo nemají automobil, ale i pro ty, kteří jej vlastní, ale chtějí ušetřit za benzín. Je zde také časová úspora. Firmy většinou dají vědět, kdy prádlo přivezou.

Co se týče cen, může si to dovolit opravdu každý. Soukromník i podnikatel. Ceny jsou určovány podle množství a velikosti prádla, typu materiálu, ale také podle toho, zda se jedná o dámskou, pánskou či dětskou konfekci.

Profesionální žehlení.

Žehlení prádla - Plzeň a okolí

Pod okres Plzeň spadá město Horní Bříza, kde sídlí firma pana Milana Koláře, zabývající se ručním žehlením prádla. Firmu naleznete na adrese: Polní 483, Horní Bříza 330 12. Domluva je možná také telefonicky na tel. č.: +420 728 119 758 nebo prostřednictvím e-mailové adresy: jaroslava.kolarova@c-box.cz. Firma pana Koláře nabízí jedinečnou možnost výpomoci právě velkým firmám, jako jsou penziony, hotely, ubytovny či restaurace, ale i soukromým osobám. Zařizují nejen ruční vyžehlení, ale také svoz a následně i rozvoz prádla.

Ruční žehlení prádla Plzeň a okolí

Ruční a automatické žehlení jsou dvě rozdílné činnosti. Automat je jistě pohodlnější a výkonnější, zvládne toho víc. Nevýhodou ovšem je jeho "slepota". Pokud se nám pokrčí prádlo, vidíme to a upravíme látku. Automaty to neudělají a prádlo může mít menší "vady".

Oproti tomu** ruční žehlení** je sice náročnější a vyžaduje pozornost pracovníka, ale práce je vykonávána svědomitěji. Nelze říci, že by byl výkon o mnoho nižší, než je tomu u automatického žehlení. Zaběhnutý pracovník dokáže vyžehlit během hodiny desítky kusů prádla. Chce to jen trochu cviku.

Efekt zmačkaného oblečení

Hitem sezóny je každý rok něco jiného. Jednou jsou to krátké sukně, podruhé dlouhé, halenky a blůzky s flitry, topy v zářivých pastelových barvách, úplné džíny nebo kalhoty „tureckého“ střihu. Trendy je i oblečení s tzv. „zmačkaným“ efektem, kdy je oděv mírně pokrčen nebo jsou na něm puky a záhyby. Toto oblečení se žehlit nesmí, jelikož by se zničila jeho popularita. Ovšem pokud má být člověk trendy oblečen, nemůže mít na sobě jen mačkané věci. Vypadal by pak jako ptáče právě vypadlé z hnízda. Člověk musí umět zkombinovat různé varianty oblečení i barev. To je základní pravidlo pro lidi s módním vkusem a vrozenou elegancí.

Efekt zmačkaného oblečení.

Žehlení prádla v historii, první žehličky

I žehlení prádla má svoji historii. Důvodem, proč se lidé naučili žehlit prádlo, byla skutečnost, že chtěli vypadat dobře a upraveně za každých okolností. A pomačkané košile či blůzky určitě nepůsobí reprezentativně. Asi nejstarší způsob, který se přibližuje dnešní formě žehlení, bylo používání různých „hladítek“ vyrobených nejčastěji ze dřeva nebo kostí. Nejprve se oděv hladil za studena, ale práce byla úmorná a zdlouhavá a nepřinášela kýžený efekt. Postupem času lidé přišli na to, že hladítko můžou nahřát a oděv se tak lépe vyrovná. Používaly se také různé mandlovací válečky, které usnadnily práci při vyhlazování látek. Lidé se snažili neustále vylepšovat žehlící techniky, aby výsledek byl co nejlepší.

Není zcela jasné, kdo vymyslel** činnost žehlení**, mluví se o Egypťanech, ale také o Číňanech, kteří vynalezli žehličku zhruba v takové podobě jako ji známe dnes, a to již v 2. století před Kristem. Žehlička byla z bronzu a měla velmi nápadité zdobení. Byla vyplněna horkým pískem, který se předem nahřál, nebo také rozžhaveným uhlím. Novodobá elektrická žehlička byla vynalezena v roce 1882 Henrym Seeleym. Jako každý nový vynález i tento byl zpochybňován a jeho využití se projevilo až po ukončení 1. světové války, což bylo až za nějakých šestatřicet let. Dnes jsme však zvyklí na elektrickou žehličku, která je výkonnější, lehčí a účinnější. Má různé intenzity tepla podle druhu látky a téměř ve všech žehličkách je zabudována funkce kropení prádla a napařování.

K žehlení byla potřeba také plocha, na které se prádlo narovnávalo. Dříve se používaly rovné kameny, dřevěné stoly nebo podlahy, bylo zde ale vysoké riziko požáru. Dnes jsou využívány žehlicí prkna, která jsou obvykle z dřevotřísky ale jsou pokryta speciální plachtou, která je tepluvzdorná. Pokud však necháme žehličku na prkně dlouho, požár na sebe nenechá dlouho čekat.

Žehlírna.

Tipy a triky pro snadnější žehlení

Na svůj vlastní správný způsob žehlení si každá žena musí přijít sama. Pár rad se ale vždy hodí:

  • Při věšení prádla jej protřepejte, správně vyvěste a sušte nejlépe na čerstvém vzduchu. Oblečení tak bude nadýchané a méně zmačkané.
  • Pozor na džíny a rifloviny, žehlete je jen jednou za čas nebo vůbec. Příliš horkého vzduchu a tlak džíny sráží. Lepší je nechat džíny vyvěšené.
  • Jemné látky, jako je hedvábí, satén, samet, či krajky, žehlete přes bavlněný ručník a dodržujte správnou teplotu.
  • Opatrně s vodou. Do napařovacích žehliček samozřejmě voda patří, ale většina domácností má tvrdou vodu. Může se tedy stát, že při dalším praní Vám na prádlo vypadnou kousíčky vodního kamene a obzvláště na černém oblečení to nevypadá hezky. Je proto lepší vodu převařit a nechat chvíli vychladnout, pak se i teplá voda může nalít do žehličky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17690 (novesluzby.cz#23911)


Přidat komentář