Zateplování budov a půdní vestavby - Žďár nad Sázavou

Máte starší dům? Chystáte se ho zateplit? Staré domy jsou velmi často nepříliš dobře izolované, což má za následek vysoké náklady za vytápění. Řešením by mohlo být kvalitně provedené zateplení stavby.

Pokud máte nebo se chystáte koupit starší dům, pak byste měli myslet na to, že pravděpodobně bude nutné do něj investovat nějaké peníze. Rozhodně to ale nemusí být pravidlem. Záleží především na tom, jak je dům starý, z jakého materiálu byl postaven a jak kvalitně je stavba provedená, jak tlusté jsou zdi, zda dům stojí na suchém místě nebo tam, kde jsou problémy s vodou, zda stojí v nížině nebo někde na horách, zda má prázdnou půdu nebo obytné podkroví atp.

Problémy starších rodinných domků

Mezi nejčastější problémy starších domů patří stará profukující okna, žádné zateplení a mnohdy i vzlínající vlhkost ve zdech, za kterou jsou zodpovědné základy bez izolace proti zemní vlhkosti. Nedostatkem mnohých starších domů jsou také prázdné půdy nevhodné k bydlení, neboť mají málo oken a nejsou dostatečně tepelně izolované. Některé půdy mají štítové zdi dokonce jen z prken a žádná okna. Řešením by bylo půdu zateplit a vyměnit okna, případně dodělat další okna. V některých případech však pomůže pouze úplné odstranění střechy, tedy i trámů a následná výstavba zcela nového podkroví. Pokud vás možnost zateplení domu nebo půdní vestavby zaujala a jste z okresu Žďár nad Sázavou nebo z Brněnska, pak pro vás máme tip na ověřenou firmu, která tyto práce provádí.

Půdní vestavby, zateplování a stavební práce Žďár nad Sázavou

Pokud uvažujete o tom, že váš dům potřebuje zateplit, nebo byste rádi realizovali půdní vestavbu, pak se můžete obrátit na firnu pana Jiřího Kratochvíla, která tyto a jiné stavební práce provádí. Firma pana Jiřího Kratochvíla působí na Brněnsku a v okrese Žďár nad Sázavou. Máte-li jakékoliv otázky, chcete se dozvědět něco o půdních vestavbách, zda je na vašem domě taková vestavba realizovatelná, nebo vás zajímají informace o zateplení domu, potřebujete pomoci s jinými pracemi na stavbě, pak neváhejte a kontaktujte stavební firmu pana Jiřího Kratochvíla. Jistě vám rád zodpoví všechny vaše otázky. Zde vám přikládáme i důležité kontakty:

Stavební firma pana Jiřího Kratochvíla

e-mail: J.K.stav@seznam.cz

telefonní čísla: +420 776 084 498, +420 776 084 418

 

Zateplování staveb Žďár nad Sázavou

Starší domky jsou mnohdy nezateplené. U některých starších domů se sice zateplení vyskytuje, ale mnohdy jde o eternitové desky, které nejsou příliš vhodné ze zdravotních důvodů. Před samotným zateplením domu je však velmi vhodné nejdříve prozkoumat, zda váš dům nemá problémy ze zemní vlhkostí. Pokud jsou stěny provlhlé, měla by se nejdříve provést izolace základů proti zemní vlhkosti a pak počkat, až se zdi vysuší. Následně je vhodné instalovat nová okna. Nová okna těsní lépe než ta stará, vůbec neprofukují a tím pádem ani nevětrají, samozřejmě pokud nejsou otevřená. Proto je velmi vhodné provést před jejich instalací odizolování základů a vysušení domu. Lepší těsnost oken ve vlhkém domě by totiž mohla mít za následek vznik plísní na zdech. Teprve poté, když máme dům vysušený a instalovaná nová okna, se provádí zateplení. Rozhodně byste neměli nechat výměnu oken teprve až na pozdější dobu po provedení zateplení. Při výměně oken je totiž nutné vybourat kus omítky a tím pádem by došlo i k poškození zateplení, které by pak bylo nutné složitě opravovat.

Realizace půdní vestavby ve Žďáru nad Sázavou

Pokud byste ze své půdy rádi vybudoval i obytné podkroví, pak byste si měli nejdříve zjistit, zda je to na vašem domě vůbec realizovatelné. V některých případech totiž platí, že nosné zdi domu by další zátěž v podobě půdní vestavby nemusely vydržet. Některé domy byly stavěny tak, že se nepočítalo s další zátěží v podobě obytného podkroví. To se často týká domů, které mají štítové zdi půdy pouze z prken, i když rozhodně není pravidlem, že u těchto domů není půdní vestavba realizovatelná. Vždy je nutné povolat nějakého stavebního technika, který z konstrukce stavby dokáže vypočíst a určit, zda nosné zdi a stropní trámy dokáží bez problémů unést další zátěž, resp. zda je provedení půdní vestavby reálné či nikoliv. Stavebního technika není nutné shánět na vlastní pěst. Pokud jste si vyhlédli firmu, u níž byste měli o realizaci půdní vestavby zájem, určitě k vám firma pošle někoho, kdo dokáže možnosti půdní vestavby na vašem domě zhodnotit.

Jak se z půdy dělá obytné podkroví?

Pokud je vaše půda provedená tak, aby plnila čistě jen funkci zastřešení domu a nic víc, tzn. je to jen     trámová konstrukce pokrytá taškami nebo plechem bez pořádných štítových zdí, pak bude provedení obytného podkroví větším oříškem. Podle stavu trámů a střešní krytiny bude nutná jejich demontáž a výstavba celé nové střechy včetně štítových zdí a střešní krytiny, nebo pokud jsou trámy a střešní krytina v dobrém stavu, pak je možné pouze dostavět „opravdové“ cihlové štíty s okny a střechu zateplit. V případě, že je vaše půda zděná a kvalitně provedená, pak ve většině případů platí, že realizace půdní vestavby by neměl být žádný větší problém. Zvláště, má-li půda dostatek denního světla od oken, pak ani není potřeba něco bourat a dělat otvory pro nová okna. Postačí pouze provést zateplení střechy, popřípadě instalovat nová, lépe těsnící okna.

Aby se v podkroví dobře bydlelo

Dalším krokem při realizaci obytného podkroví bude elektroinstalace. Na půdách většinou nejsou elektrické zásuvky, někdy na nich nebývá ani osvětlení. Dobře si rozmyslete, jak si v podkroví rozestavíte nábytek, a podle toho nechte umístit zásuvky. Samozřejmostí bude i nová omítka a vymalování a nejspíše bude také nutné pořádně vyčistit podlahovou krytinu nebo položit novou. Pokud zjistíte, že při chůzi na půdě si lidé pod vámi stěžují na hluk z vašich kroků, pak nebude od věci položit tzv. kročejovou izolaci, která bude tlumit hluk vaší chůze pro osoby, které se nacházejí v pokojích pod podkrovím.

Jak vyřešit přístup do obytného podkroví?

Kromě realizace půdní vestavby bude někdy nutné vyřešit samotný přistup do obytného podkroví. Záleží především na tom, jaké schody na půdu vedou. V některých případech totiž na půdu nevedou žádné schody, jen žebřík. Vždy byste měli pamatovat na to, že se do podkroví a dolů budete muset dostávat několikrát denně a občas s sebou budete také nosit různé věci, třeba i obyčejný šálek čaje nebo kávy. Proto by měl být přístup co nejpohodlnější a také náležitě bezpečný. V některých případech bude potřeba vybudovat do podkroví zcela nové schodiště. Před realizací půdní vestavby byste si proto měli opravdu dobře rozmyslet, zda je na nové schodiště vůbec místo.

 

 


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17416 (novesluzby.cz#23492)


Přidat komentář