Zasklení balkonů, zámečnické práce - Nový Jičín

Máte balkón nebo lodžii? V poslední době se stalo doslova módním hitem nechat si balkón nebo lodžii zasklít. Pokud se rozhodujete, zda si svůj balkón také nechat zasklít, řekneme vám, jaká jsou pro a proti.

Existují dva základní typy zasklívacích systémů pro** balkóny a lodžie**.

Rámový zasklívací systém - zasklení balkonu

Rámový zasklívací systém je díky pevným rámům o něco pevnějšího a robustnějšího provedení než bezrámový systém. Díky tomu že skla jsou v rámech, je možné použít pevnější a tlustší sklo. Pro rámový zasklívací systém se používá zpravidla sklo bezpečnostní o tloušťce 4 až 6 milimetrů. Rámy jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku. Systém zasklení je posuvný – jednotlivá okna se pomocí koleček posunují po dráze vytvořené kolejnicemi. Jednotlivé rámy je možné posouvat buď jedním směrem anebo také od sebe k okrajům balkónu či lodžie. Okna stále musejí zůstávat v kolejnicích, takže nelze balkón či lodžii otevřít úplně odsunutím všech skel až ke stěně balkónu, jak je tomu u bezrámového systému. To však pro většinu uživatelů nepředstavuje vážnější problém, protože větrání je i tak dostatečně účinné.

Bezrámový zasklívací systém - zasklení balkonu

V případě bezrámového zasklívacího systému lze naopak úplně všechny skla „složit“ do sebe a posunout je až na úplný okraj balkonu či lodžie, díky čemuž lze v případě potřeby balkón či lodžii zcela otevřít do původní podoby před zasklením. Bezrámový zasklívací systém existuje ve dvou variantách – může být posuvný nebo otočný. V případě posuvného systému se skla pouze odsunou na bok a v případě otočného zasklívacího systému lze skla taktéž odsunout na bok a poté ještě pootočit rovnoběžně k boční stěně balkónu či lodžie. Protože tabule skla nemají rámy, jsou o něco tenčí a lehčí než v případě rámového systému. Pro zachování bezpečnosti mají všechna skla zbroušené hrany, takže se nemůže stát, že by se o okraje skel někdo pořezal. Bezrámový systém je díky absenci rámů variabilnější a lze ho tak použít i na balkóny a lodžie nezvyklých tvarů, například na oválné balkóny a lodžie nebo na balkóny a lodžie, kde jsou jiné než pravé úhly apod.

Zasklení balkonu

Proč zasklít balkon či lodžii?

Zasklení balkónu nebo lodžie má mnoho výhod. Tyto výhody se projevují nejvíce u větších balkónů a lodžií. Dalo by se říci, že čím větší balkón nebo lodžie, tím více pocítíte a budete si moci vychutnávat pozitivní vlastnosti a možnosti nového zaskleného prostoru.

Zateplení domu

Pokud se balkón či lodžie zasklí, má to výrazný vliv na zlepšení tepelných podmínek v přilehlé místnosti. Pokud je balkony pokryta celá jedna stěna domu, což bývá u některých panelových domů běžné, a zasklí se všechny balkony, pak taková skleněná stěna funguje jako velmi dobré zateplení domu. I v případě, že se však zasklí jen váš balkón, pocítíte za zimních mrazů zlepšení izolace a to zvláště v těch případech, že máte ještě původní okna a balkónové dveře.

Rozšíření obytné části bytu

Pokud je váš balkón či lodžie větší, pak vám díky zasklení vznikne v podstatě nová místnost. Samozřejmě, že se nejedná o místnost v pravém slova smyslu. Přeci jen nelze takový zasklený balkón či lodžii využívat pro celoroční bydlení – v zimě je zima i na zaskleném balkónu či lodžii. Avšak především na jaře nebo na podzim získáte prostor, kde na vás nebude foukat studený vítr, zatímco na delší sezení venku by bylo příliš chladno. Zasklené balkóny či lodžie lze využívat také jako zimní zahradu, která by ovšem měla být v zimních měsících raději temperovaná aby rostliny nevymrzly.** Zasklený** prostor, pokud je dostatečně veliký, lze využívat například také jako místo pro cvičení – pokud rádi cvičíte venku například jógu či protahovací cviky, na zaskleném balkóně budete na čerstvém vzduchu a budete si moci zacvičit i v případě, že je venku zrovna sychravo nebo příliš chladno na cvičení. Výborně se pro balkón či lodžii dostatečně velkých rozměrů hodí také například cvičení na rotopedu či s činkami – budete cvičit doma a zároveň na čerstvém vzduchu – to je přece skvělé, ne?

Zvýšení čistoty na balkóně či lodžii

Pokud se balkón či lodžie zasklí, bude se na balkóně usazovat méně prachu. Čím méně prachu na balkóně, tím méně prachu se dostane do přilehlé místnosti, takže díky zasklení se množství prachu zmenší na** balkóně** i v přilehlém pokoji.

Zajištění bezpečí díky zasklení balkonu

Pokud máte neposedné děti, které již dokáží vlézt na stoličku, určitě oceníte to, že zasklívací systém znemožní dětem přepadnout přes zábradlí. Zasklívací systém tvoří také další překážku pro zloděje, kteří mají ve zvyku vnikat do bytu balkóny – pro tento účel je ovšem důležité zasklívací systém dovybavit zámkem proti otevření zvenčí. Další výhodu zaskleného balkónu či lodžie jistě ocení ti, kterým vadí hluk zvenčí – zasklívací systém tlumí hluk přicházející z ulice.

Nevýhody zasklených balkónů či lodžií

Zasklené balkóny a lodžie mají spoustu výhod, ovšem také své nevýhody. Zřejmě nejvýraznější nevýhodou zasklených balkónů a lodžií je nutnost pravidelného větrání. To zase není takový problém, ovšem je potřeba mít nutnost větrání na vědomí a nezapomínat na něj. Úplné uzavření zasklívacího systému na delší dobu by mohlo mít za následek zvýšení vlhkosti a zatuchlý vzduch, podobně jako v delší dobu nevětrané místnosti. To se týká těch zasklených balkónů a lodžií, u kterých byly důkladně utěsněny i mezery pod zábradlím a mezery mezi sklem a vodící kolejnicí nebo vodící lištou. Z toho vyplývá, že zasklívání lodžií či balkónů není příliš vhodné pro domy, které mají již tak problémy z vlhkostí či plísní. Zasklený balkón či lodžie, zvláště pokud je na jižní nebo západní straně, může v létě fungovat podobně jako skleník. Proto je vhodnější v horkých letních dnech nechávat skla odsunutá z větší části na stranu. Kdo hodně nerad myje okna, ten se na zasklený balkon či lodžii bude možná dívat pouze jako na další skleněné plochy, které musí umýt. Vzhledem k tomu, že okna se obvykle myjí pouze dvakrát ročně, tak je mytí zasklívacího systému snesitelné a zvládnutelné, ovšem posuďte sami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17725 (novesluzby.cz#24010)


Přidat komentář