Výroba a rozvoz palivového dříví, výkup dřeva a lesů Jížní Čechy a Vysočina

Náklady na topení jsou rok od roku vyšší. Mnoho rodin se vrátilo k úspornému topení dřevem. Víte však, kdy je dřevo nejvýhřevnější a jakým dřevem kde topit? Na výhřevnost má vliv i vlhkost dřeva.

Příjemná tepelná pohoda - topení dřevem

Dřevo je plné pohody ať je již v jakékoli podobě a slouží k čemukoli. Dřevo je příjemné v podobě nábytku a zařízení domu, je krásné, voní, příjemné na dotek, a také dodává kvalitní teplo při hoření. Palivové dříví přináší tepelnou pohodu, klid a odhání stres. Pohled do plápolajících plamenů je uvolňující, praskání dřeva se krásně poslouchá. Dřevem můžete topit v krbu, krbových kamnech, kachlových kamnech i různých kotlích. Topení dřevem je úsporné, šetří výdaje za roční náklady na vytápění, je příjemné, ale také pracné. Palivové dříví je nutné udělat v lese, nebo ho zakoupit. Příprava palivového dříví je fyzicky velmi náročná práce. Je zapotřebí mít kvalitní motorovou pilu, kalač, štípačku, kotoučovou pilu, takzvanou cirkulárku, odvoz palivového dříví z lesa, místo na vyschnutí a uskladnění dřeva. Navíc musíte mít buď vlastní les, pronajatý les, nebo vyměřené množství dřeva revírníkem. Ale i pokud máte vlastní les, tak nesmíte pokácet každý strom. I ve vlastním lese vám musí revírník vyměřit, který strom můžete pokácet a který ne. Vzhledem k vysoké ceně nezbytných věcí k přípravě palivového dříví a problémům s vyměřováním stromů ke kácení, je mnohdy lépe zakoupit již hotové palivové dříví. Často koupí již hotového naštípaného a suchého dřeva ještě ušetříte.

Prodej a rozvoz palivového dříví Jížní Čechy a Vysočina

Vzhledem k náročné přípravě palivového dřeva, i k náročnosti vybavení potřebnou technikou, je lépe se obrátit na kvalitního dodavatele palivového dřeva. Důležité je vybrat si takového, který má vynikající reference. Ty vám zaručí širokou nabídku dřeva a zároveň i spolehlivost, co se týče údajů o vyschnutí dřeva. Navíc kvalitní lesnická firma vám palivové dříví i doveze až na sjednané místo. Většinou si můžete vybrat i míru dřeva, způsob jeho naskládání a také dobu doručení. Velmi vhodné je využít akcí, které se pravidelně mění a také opakují. Tak můžete získat palivové dříví za velmi příjemnou cenu a na dlouhou dobu.

Jak ušetřit za topení?

Jediný způsob, jak opravdu ušetřit roční náklady na topení je kromě zateplení domu, změnit způsob vytápění. Plyn i elektřina patří mezi stále dražší vytápění. Alternativní zdroje jsou sice levné, ale mají velmi vysokou pořizovací cenu a často nejsou dostačující. Dřevo je sice náročné na práci, ale ne zase tak moc, aby to vadilo. Navíc jde o opravdu nejlevnější variantu vytápění. Pokud ji skloubíte s ústředním topením, nejenže vytopíte celý dům, ale získáte levné a příjemné teplo. A i v případě využití dřeva jen například v kachlových kamnech budete nejen spokojeni, ale i zde velmi ušetříte. Zkrátka dřevo je za příznivou cenu a dodává velmi příjemnou tepelnou pohodu.

Kombinace plynu, elektřiny a dřeva k vytápění

Zřejmě každého hned napadne, že topit dřevem je náročné na přikládání a čas. To není až tak pravda. Dnešní odborníci vám nainstalují topení, které může být kombinací plynu a dřeva nebo elektřiny a dřeva. A tak v době, kdy nemůžete přikládat, za vás topí plyn nebo elektřina a když chcete využít levnějšího a příjemnějšího topení dřevem, prostě jen zatopíte a jiný zdroj vytápění se vypne.

Kam jaké dřevo?

Při vytápění dřevem je důležité vybrat správný typ dřeva. Pro uzavřené kotle je možné využít všechny druhy dřeva. Pro krby a krbová kamna je důležité zakoupit tvrdé dřevo, které nepraská.

Měkké dřevo - borovice, modřín, topol

Většinou jde o jehličnaté stromy. Patří sem borovice, modřín, jedle, ale také topol a lípa. Tato dřeva velmi rychle hoří a odlétají z nich jiskry. Hodí se na zatápění a tehdy, když potřebujete rychle rozpálit kamna vysokým žárem.

Tvrdé dřevo - dub, buk, jasan

Pochází většinou z listnatých stromů. Nejčastěji jde o dub, buk, břízu, jasan nebo habr. Tvrdé dřevo vydává stabilní žár, nepraská, nejiskří, příjemně a vytrvale hoří. Hodí se zejména do krbů, krbových kamen, kotlů na dřevoplyn a také na vaření.

Jaká je výhřevnost dřeva?

Výhřevnost dřeva je přibližně stejná. U porovnání výhřevnosti je důležitá také tvrdost dřeva a zejména kvalita vyschnutí, tedy vlhkost.

Jaká je vlhkost dřeva?

Vlhkost čerstvě vytěženého dřeva je asi 50 %. Při ročním skladování se sníží o 20 % a po dvou letech skladování má dřevo asi 10 až 20 %. To se již považuje za proschlé dřevo, kterým je možné topit. Pokud má dřevo více než 20 % vlhkosti, pak se nejen snižuje jeho výhřevnost, ale také se zanáší spalinové cesty, tedy komín a hrozí zapálení spalin a vyhoření komína. Velmi důležité je topit vyschlým dřevem zejména v krbech a krbových kamnech. Pokud nemáte možnost skladovat dlouhodobě dřevo na vysušení, pak je lépe si koupit dřevo již vyschlé. Cena se zvýší jen o málo, a i tak bude mnohem nižší než cena plynu a elektřiny.

Jak měřit dřevo?

Palivové dříví se nabízí v prostorových mírách. Ty mohou být skládané, značené jako PRM, tedy prostorový metr, což je krychle naplněná skládaným dřevem o stejné délce o hraně 1 x 1 x 1 metr. Nebo mohou být sypané, tedy prostorový metr sypaný, PRM-S, kdy jsou naštípaná polena o stejné délce nasypána do krychle 1 x 1 x 1 metr. Štípaná polena mohou mít délku 1 metr, 50, 33, nebo 25 centimetrů.

Výkup dřeva Jížní Čechy a Vysočina

Pokud vlastníte les, můžete dřevo prodat dvojím způsobem. Buď můžete nabídnout k odkoupení již vytěžené dřevo, nebo se můžete obrátit na firmu, která koupí dřevo tzn.na stojato, tedy si zajistí těžbu sama a za vykoupené dřevo vám zaplatí smluvenou cenu. Pozor na firmy, které vám nabídnou za vytěžené dřevo jednotnou cenu za m3. Každý les je jiný a v každém lese se nachází různý sortiment dřeva. Proto vždy raději spolupracujte s firmou, která vám již předem smluvně zaručí výkupní ceny dle jednotlivých sortimentů. Písemná smlouva je pro vás také garancí. Lesnická firma vám pomůže nejen s administrativními záležitostmi, ale provede probírkovou i mýtní těžbu, zpracuje kalamitní dřevo, odstraní nežádoucí dřeviny, provede štěpkování po těžbě, dřevo zdarma odveze a zajistí jeho prodej. Tak získáte finanční sumu za vytěžené dřevo a zároveň i čistý a upravený les.

Výkup lesů Jížní Čechy a Vysočina

Jste-li vlastníky lesa, o který se již nechcete, nebo nemůžete starat, pak se nabízí možnost jeho nabídnutí ke koupi lesnické firmě. Výhodou je, že zkušená lesnická firma Vám zajistí podobný servis, jaký nabízejí realitní kanceláře, avšak významně ušetříte, protože solidní firma nepožaduje za své další služby žádnou provizi. Pokud ji nabídka zaujme a vy budete souhlasit s nabídnutou cenou, tak pro vás zdarma zajistí vypracování kupní smlouvy a poplatek za návrh na vklad na katastr, případně vypracování znaleckého posudku potřebného pro daň z převodu nemovitostí. Při podpisu smlouvy vám vyplatí hotovost bez zbytečných průtahů a čekání. Lesy je možné nabídnout lesnické firmě, i pokud jsou v zástavě nebo jsou zatíženy exekucí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17809 (novesluzby.cz#24187)


Přidat komentář