Sněhové řetězy

Za chvíli začne zima a při cestě na dovolenou nebo do práce nás může překvapit sněhová nadílka. Když budou součástí vašeho vybavení zimní řetězy, nebudete sněhem a náledím zaskočeni.

Sněhové řetězy by v zimě měly být součástí výbavy všech řidičů. Změna počasí nás může překvapit kdekoliv a díky sněhovým řetězům se poté obejdeme bez zbytečných problémů. V horských oblastech se často můžeme setkat s příkazovou dopravní značkou s nápisem Sněhové řetězy. V případě, že se značka na dopravní komunikaci nevyskytuje, je použití sněhových řetězů výhradně na rozhodnutí řidiče. S užitím sněhových řetězů však vznikají různá omezení. Výrobci se shodují, že automobil s nasazenými sněhovými řetězy se musí pohybovat po ledu nebo sněhu s maximální rychlostí 50 km/h. V případě vyšší rychlosti, mohou vzniknout škody na vozidle, vozovce nebo řetězech. Tyto škody mohou také vzniknout při nesprávné montáži sněhových řetězů. Záruka se ve většině případů vztahuje pouze na náhradu vadných částí řetězu. Před tím, než začnete sněhové řetězy používat, se podrobně seznamte s pokyny výrobce automobilu. Sněhové řetězy je možné používat na letní i zimní pneumatiky.

Jak používat sněhové řetězy

Součástí balení všech sněhových řetězů by měl být i český návod s jejich použitím. Návod by měl také obsahovat srozumitelný nákres, podle kterého řidič řetězy nasadí. Součástí návodu mohou být i fotografie.

Nejlepší bude, když si první montáž sněhových řetězů vyzkoušíte v klidu doma. Montáž řetězů můžete zkusit před garáží nebo na parkovišti.  Při použití sněhových řetězů platí vždy pravidlo, že by řetězy měly být montovány včas.  Řetězy montujte na hnací nápravu. V případě, že nemáte samonapínací řetězy, dopněte řetězy po prvních 50 metrech jízdy.

Po otevření obalu, je nejdříve nutné řetězy rozmotat a oddělit od sebe. Sněhový řetěz je potřeba urovnat tak, aby nebyl zamotaný a přetočený. Rozmotaný řetěz si poté připravíme u kola. Řetězy se vždy musí připevnit na kola, která zabírají. Řetěz potom postrčíme za kolem po zemi tak, aby váleček na konci obvodového byl na pravé straně kola. Protažené lanko uchopte za oba konce a zvedněte k horní části kola. Oba konce lanka se spojí tak, že se ukončení lana na pravé straně zasune do zářezu v koncovce na straně levé. Poté se urovná lanko na zadní části kola a záběrový řetízek na kole. Na připraveném řetězu je nutné zkontrolovat, zda máme správně směrově nasazený řetěz. V horní části kola se spojí volné oko bočního řetězu s háčkem. V dolní části protáhneme volný konec řetězu řetězovou napínací spojkou. Volný konec řetězu se musí zatáhnout tak, aby se napnul a jedno očko zapadlo do výřezu ve spojce řetězu. Takto se sněhový řetěz zajistí proti povolení. Gumová koncovka s háčkem se poté natáhne co nejvíce a háček se připevní do očka obvodového řetězu. Sněhový řetěz je nyní připraven k jízdě. Po ujetí 50 metrů je potřeba překontrolovat napnutí řetězu a v případě potřeby jej dotáhnout. Demontáž se provede v obráceném pořadí jako montáž. Montáž sněhových řetězů najdeme také na internetu v podobě různých videí, takto je montáž lépe pochopitelná.

Při montáži sněhových řetězů myslete na to, že stopové, boční a napínací řetězy nesmí být zamotané. Zamotaný řetěz vás připraví o mnoho cenných centimetrů a tak vám mohou nastat potíže při závěrečném upevnění. Žádná část řetězu by neměla vyčnívat, napínací řetěz musí být pevně připoután a spojky musí být na boční straně kola.

Jízda se sněhovými řetězy

Vždy myslete na to, že po nasazení** sněhových řetězů** se mění jízdní vlastnosti automobilu. Vždy se vyvarujte prudkému rozjíždění a brzdění. Respektujte také doporučenou rychlost při jízdě se sněhovými řetězy, která by neměla překročit 50 km/h. Při opatrné jízdě se sněhovými řetězy nedojde k poškození vašeho života a nenastanou životu nebezpečné situace. Při jízdě se také snažte o to, aby se kola neprotáčela, protože by tak mohlo dojít k poškození řetězů a také vozovky. Sněhové řetězy je vhodné použít i v okamžiku, kdy je vozovka zdánlivě sjízdná s uježděným sněhem nebo slabou námrazou. Použití sněhových řetězů vám zajistí, že projedete každou zatáčkou a vše včas ubrzdíte.

Údržba sněhových řetězů

Údržba sněhových řetězů znamená ochranu před korozí. Po použití je vždy dobré sněhové řetězy opláchnout nejlépe teplou vodou a důkladně usušit. Až po těchto krocích uložte řetězy do obalu. Životnost sněhových řetězů vychází ze způsobu jízdy, množství ujetých kilometrů a péči o řetězy.

Jak vybírat sněhové řetězy

Při** výběru sněhových řetězů** si pozorně pročtěte obal výrobku. Na obalu můžete zjistit informace o tom, na které pneumatiky z hlediska rozměrů se budou řetězy nejlépe hodit. Při výběru nerozhoduje pouze průměr disku, ale také šířka a profil pneumatik.

Sněhové řetězy, které se prodávají, se liší cenou, materiálem, zemí původu atd. Při jejich výběru je vhodné navštívit specializovanou prodejnu nebo pneuservis. Pneuservisy nabízí svým zákazníkům velmi kvalitní výrobky, navíc vám zde zkušená obsluha může pomoci při výběru těch nejlepších sněhových řetězů. Když vybíráte sněhové řetězy, vybírejte podle šířky pneumatiky, typu vozu a typu pohonu. V případě, že budete mít řetěz špatných rozměrů, může se při jízdě uvolnit a hrozí zde riziko poškození pneumatiky.

Jaký typ sněhových řetězů vybrat - tekuté, šikmostopé, klasické

V nabídce jsou např. tekuté sněhové řetězy. V tomto případě se jedná o chemickou látku, která se nanese na pneumatiku. Látka po určité době ztvrdne. Chemické řetězy se buď odstraní časem  a kilometry nebo při najetí na asfalt. Tekuté sněhové řetězy jsou docela levnou variantou, ale v opravdu náročných podmínkách neobstojí.

Další možností jsou tzv. šikmostopé sněhové řetězy. Tyto poměrně drahé sněhové řetězy se vyznačují vysokou kvalitou. Pomocí těchto řetězů pokryjete celý běhoun pneumatiky. Tento typ řetězů je vyroben z oceli a mají dlouhou životnost. Šikmostopé řetězy vám na silnici nedovolí zapadnout a hodí se také pro extrémní podmínky.

Střední třídou mezi řetězy jsou řetězy se stopou H nebo X. V tomto případě se jedná o základní řetěz zdokonalený lepším pokrytím běhounu. Tyto řetězy zanechávají stopu ve tvaru písmene H nebo X. Pro tyto řetězy je typická nepříliš dobrá trakce, ale jsou relativně odolné a pevné.

Rozhodnout se můžete také pro klasické (žebříčkové) řetězy. Klasické řetězy se doporučuje používat občas v nepříliš hlubokém sněhu. Tyto řetězy se vyznačují jednoduchou stopou, jsou také levnější. Nevýhodou těchto řetězů je nepříliš dobrá trakce a často bývají zhotoveny v nepříliš dobrých materiálů. Při montáži je nutné na řetěz najíždět. Když si nevíte rady s výběrem řetězu, nechte si poradit od prodejců v pneuservisech. Řekněte jim, v jakých podmínkách budete jezdit a co vše od zimních řetězů očekáváte. Při výběru vás samozřejmě ovlivní také cena. V zimním období jistě oceníte praktičnost sněhových řetězů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17805 (novesluzby.cz#24177)


Přidat komentář