Sádrokartonové práce - Praha

Víte, který materiál je nejflexibilnější? Pokud hádáte ten z titulku, čili sádrokarton, tak tipujete správně. Pojďte se seznámit s jedním z nejvíce užívanějších prvků ve stavebnictví.

Když se vysloví pojem „sádrokarton", tak se spoustě lidí vybaví hlavně bytová jádra. Hlavně v panelových domech, kdy se dělají přestavby umakartových jader, se aplikuje právě sádrokarton. Proč je ale tak oblíbený? Má spousty kvalit. Co se týká srovnání třeba s umakartem, tak je daleko více hygieničtější. Sádrokarton se ale využívá i v jiných částech domu a dokonce i jako izolační materiál. Je to velmi jednoduchý, levný a tvárný prvek, který stále více zastupuje klasické stavební materiály. Proto vás s jeho vlastnostmi blíže seznámíme. Třeba se vám bude také hodit.

Suchá technologie výstavby se sádrokartone

Jak sádrokarton vypadá? Podle názvu to lze lehce odvodit. Složkami jsou sádra a také papír. Desky se vytváří pomocí lisování sádry, která se vtěsná právě mezi dva kartony. Následně se vše vysuší. Tato tzv. suchá technologie pak pomáhá zabránit tvoření plísní. Hlavně v koupelnách je tato vlastnost vítána, protože vlhkost z výparů vody způsobuje právě plísně. Sádrokarton se pak nejčastěji dodává v podobě sádrokartonových desek, které se dotvarují do požadované podoby.

Jaké jsou výhody materiálu? Hlavně flexibilita, která pomáhá přizpůsobit produkt daným potřebám využití. Díky tomu, že se s ním snadno manipuluje, se dobře tvaruje podle potřebných tvarů a rozměrů. Sádrokarton je lehký, izolační a není při jeho zpracování velký nepořádek. Stejně jak se rychle aplikuje, tak se dá snadno zbourat. Nesmíme pak zapomenout ani hygieničnost, která eliminuje riziko výskytu bakterií. Sádrokarton je také nosný, takže udrží třeba namontované skříňky nebo celou kuchyňskou linku.

Kde všude můžete využít sádrokarton?

Kde všude se dá sádrokarton využít? Snad ve všech místnostech, pokud zde nemá tvořit základní stěny. Používá se v různých typech budov čili rodinných domcích nebo třeba v administrativních budovách. Stejně jako klasické stěny se využije i jako izolační materiál. Je toho hodně, tak se podívejme na některé případy podrobněji.

Použití sádrokartonu při rekonstrukci jader

Nejširší využití má sádrokarton právě zde. Právě z důvodů suché technologie se zde nedrží plísně a pro koupelny to je ideální materiál. Ten můžete navíc podpořit fólii, která umožní lepší odolnost vůči těmto faktorům. Koupelna je také místnost, kterou lidé často vyměňují, takže je vhodné, že se tady využije právě tento tvárný materiál.

Použití sádrokartonu u příček a vestaveb

Sádrokartonovou zeď můžete využít i jenom jako příčku. Výhodou je, že když pak budete chtít danou zeď zbourat, tak to půjde snadno. Proto se takto předěluje třeba ložnice na dětskou a rodičovskou část, protože se počítá, že dítě jednou odejde. Takto se nabízí i montáže menších částí domu, jako jsou např. komory a jiná místa, kde není potřeba nosných zdí. To pak může platit i v případě půdních vestaveb nebo stropních prvků. Díky tomu budete mít nový pokoj rychle a levně.

Stropní podhledy a podlahy ze sádrokartonu

Tady sádrokarton může působit jednak jako izolant a také překryje třeba vedení různých kabelů a podobně. Do podlah se pak sádrokarton montuje, aby fungoval izolačně. Má tak široké využití, i když nefunguje jako samostatný prvek, ale jen jako součást stavby.

Zateplení

Zateplovacích prvků je celá řada a způsobů, jak je aplikovat, máte mnoho. K čemu ale zateplení slouží? Je to ke korigaci vnitřních a vnějších teplot. Díky tomu, že se uvnitř drží stálá teplota, nespotřebujete tolik energií na vytápění jako v jiných případech a tím pádem ušetříte. Zateplení se pak dělá mnoha způsoby. Může to být vypodložení stěn nebo stropů různými izolanty, které chrání stavbu. Může to být speciální** thermofasáda**, kdy se aplikují speciální systémy na povrch zdí, což pak tvoří fasády. Díky tomu, že máte zateplený dům šetříte nejen své peníze, ale i přírodu, protože se nespaluje tolik toxinů.

Omítky a štukování

Jak se upravuje stěna, aby byla bytelná? Na základní stavební materiál se dá** štuk**, který zpevní původní strukturu a tím pádem zlepší její vlastnosti. Následně se omítne, aby zeď byla pěkná. I omítnutí může mít ale ochranný prvek. Když má zeď nátěr, který je protipožární nebo proti plísním, tak se stavba lépe udržuje a tím pádem déle vydrží.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17387 (novesluzby.cz#23452)


Přidat komentář