Půdní vestavby na klíč, podhledy a příčky ze sádrokartonu Louny a okolí

Máte ve svém rodinném domě nebo v bytovém domě, kde bydlíte, půdu? Pokud je půda dostatečně prostorná, a vy toužíte po tom získat další obytný prostor, pak se přímo nabízí možnost půdní vestavby.

Dnešní** novostavby** jsou většinou řešeny prakticky a úsporně, takže ani půda nezůstává prázdná, ale je v ní obytné podkroví. Mnoho starších rodinných domů nebo činžovních domů má však** pod střechou půdu**, která je však nevyužitá. Někteří lidé na půdě věsí prádlo, jiní ji mají jako odkladiště nepotřebných věcí. Nebylo by však mnohem lepší udělat si s půdy útulné podkroví? Zvláště v dnešní situaci, kdy je bydlení velice drahé, a pro mnohé obtížně dostupné, je moudré a výhodné využít každý prostor. A pokud je zrovna vaše půda dostatečně prostorná a vysoká natolik, aby se v ní dalo krásně a pohodlně žít, tak proč ne?

Je výhodnější přístavba nebo půdní vestavba?

Chcete ve svém rodinném domku získat další obytné prostory a zvažujete, zda bude výhodnější přistavět nové obytné místnosti vedle domu, anebo zvolit půdní vestavbu? Pokud volíte mezi těmito dvěma možnostmi a nevadí vám, že budete muset chodit po schodech do podkroví, pak ve všech ohledech platí, že je určitě výhodnější půdní vestavba. Největší výhodou půdní vestavby v porovnání s přístavbou vedle domu je úspora a to jak času, místa, tak i financí. Půdní vestavbu lze totiž realizovat podstatně rychleji než přístavbu vedle domu a zároveň vás to vyjde i o dost levněji. Navíc nepřijdete o část zahrady a nezvětší se ani zastavěná plocha vašeho domu. Další výhodou půdní vestavby je to, že získáte nový obytný prostor za bezkonkurenční cenu, a to jak v porovnání s přístavbou, tak v porovnání s koupí nebo pronájmem jiné nemovitosti. Půdní vestavba vám také umožní snížit náklady na vytápění v přepočtu na metr krychlový vytápěné plochy, neboť spolu s půdní vestavbou zároveň přichází na řadu zateplení půdy.

Je vaše půda vhodná pro půdní vestavbu?

Pokud vás nadchla myšlenka půdní vestavby, ze všeho nejdříve si musíte ověřit, zda je v případě vaší půdy tato možnost realizovatelná. Pokud je vaše půda příliš nízká, takže se v ní nemůžete ani rovně postavit, je hned jasné, že tento prostor není vhodný k bydlení. I když i tento problém nízké střechy lze v některých případech úspěšně vyřešit instalací nové, vyšší konstrukce. Pokud máte** půdu prostornou a dostatečně vysokou**, šance na půdní vestavbu se tím značně zvyšují. Přesto ještě nemáte vyhráno. Konečné slovo o vhodnosti či nevhodnosti půdní vestavby na konkrétní půdě by měl mít vždy statik a ideálně také architekt. Statik určí, zda je zdivo domu schopno unést další zátěž a také zda současné krovy unesou novou vrstvu zateplení, sádrokartonovou konstrukci a další. Architekt vám pak poradí, zda je půda vhodná k bydlení s konstrukčního hlediska, neboť například** atypicky vedené střešní trámy** anebo příliš málo prostoru pro vzpřímený postoj by mohl z vašeho nového podkroví udělat místo, kde by bylo velice obtížné se pohybovat a tím pádem i pohodlně bydlet.

Stavební úpravy pro půdní vestavbu

Pokud se však od statika nebo architekta dovíte, že ve současném stavu váš dům k realizaci půdní vestavby není vhodný, ještě to nemusí znamenat, že na svůj sen o půdní vestavbě musíte úplně zapomenout. Pokud to bude možné, statik vám navrhne úpravy, které realizaci** půdní vestavby** umožní i v jinak nevhodné půdě. V případě krovů napadených škůdci nebo houbami se vadné krovy vymění, nebo se dokonce celá konstrukce střechy nahradí novou. V případě příliš nízké střechy je možné uvažovat o jejím zvýšení opět vybudováním zcela nové, tentokráte dostatečně vysoké konstrukce. Je-li poddimenzovaná statika domu, pak je možné uvažovat o zpevnění stavební konstrukce. Dalším prvkem, který musí projít kontrolou, je podlaha půdy. Má dostatečnou nosnost pro zatížení nábytkem a pro pohyb více osob? Je v dobrém stavu? Pokud ne, i podlahu na půdě a trámy pod ní je možné zcela vyměnit. Samozřejmě se tím ovšem celá přestavba přiměřeně prodraží.

Přístup na půdu – schodiště

Další velice důležitá věc, kterou nesmíte při** plánování půdní vestavby** opomenout, je schodiště. Na některé půdy vedou pohodlné schody. V takovém případě není co řešit. Na jiné půdy však žádné schody nevedou a je nutné dostávat se do nich po žebříku. Do obytného podkroví byste však jistě po žebříku lézt nechtěli. Je však ve vašem domě dostatek místa pro vybudování nového schodiště? A je to staticky vůbec možné? S tím vším vám také poradí statik. Nedostatek místa pro nové schodiště se často řeší na prostor velice úsporným úzkým točitým schodištěm. Pohyb po úzkém točitém schodišti je však dost náročný a zvláště starší osoby jej mnohdy zvládají s velkými obtížemi, takže zvažte, zda bude pro vás tato varianta vhodná nejen nyní, ale také do budoucna.

Využití sádrokartonu v půdní vestavbě

Při realizaci půdní vestavby je potřeba dbát na to, aby zatížení jak konstrukce domu, tak konstrukce střechy, bylo co nejnižší. Při rekonstrukci půdy na obytný prostor je se proto dává přednost vždy těm lehčím materiálům. Lehkým, praktickým a moderním materiálem, který je velice často využíván jak při rekonstrukcích půd, tak kdekoliv jinde v domě, je** sádrokarton**. Přednosti sádrokartonu nespočívají pouze v jeho nízké hmotnosti, která je pro půdní vestavbu důležitá, ale také v jeho nízké ceně, snadné práci s ním a variabilitě využití. Sádrokarton totiž můžete použít jak pro stavbu příček, tak pro vytvoření stropních podhledů a ve vašem novém obytném podkroví i k obkladům šikmin střešní konstrukce.

Sádrokartonové podhledy a obklady šikmin v podkroví

Pro** podhledy nebo obklady šikmin v podkroví** není z hlediska hmotnosti lepšího materiálu, než je sádrokarton, který stropní konstrukci zatíží jen minimálně. Snadno a rychle se sním pracuje, lze ho řezat i nožem a navíc se dokáže přizpůsobit nárokům šikmých a jinak tvarovaných ploch, neboť sádrokartonové desky o menší tloušťce lze i ohýbat.

Sádrokartonové příčky

Pokud je vaše nové podkroví větších rozměrů, nejspíše v něm budete chtít vybudovat také příčky. I pro budování příček v podkroví je sádrokarton díky své nízké hmotnosti jako stvořený. Rozhodně se nemusíte obávat toho, že přes tenké sádrokartonové příčky bude všechno slyšet. Sádrokartonové příčky lze totiž vyplnit lehkou minerální či jinou izolací, která nově odděleným prostorám zajistí dostatečnou zvukovou a v případě obkladů nebo stropních podhledů i tepelnou izolaci. Někteří výrobci dokonce nabízejí sádrokarton s již speciální zvukově izolační úpravou. Pokud budete chtít na sádrokartonové příčky nebo obklady umístit závěsný nábytek – různé závěsné skříňky nebo umyvadlo apod., bude je třeba ukotvit přímo do konstrukce systému** sádrokartonové příčky**. Při věšení lehčích předmětů, jako jsou například lehké obrázky, postačí použít speciální hmoždinku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17920 (novesluzby.cz#24366)


Přidat komentář