Půdní vestavby na klíč - Brno a okolí

Chcete si zařídit nové bydlení na nevyužité půdě? Půdní vestavby jsou oblíbeným řešením jak získat atraktivní a útulný obytný prostor za výhodnou cenu. V tomto článku se dovíte, co všechno obnáší půdní vestavba.

Už jste někdy byli v podkrovním bytě? Bydlení přímo pod střechou má nezaměnitelné kouzlo a nádech romantiky. A prozradili vám majitelé podkrovního bydlení, jak jejich útulná domácnost vypadala před přestavbou? Často se až nechce věřit, jak krásné bydlení lze získat přestavbou zaprášené a nevyužité půdy plné nepotřebného harampádí.

Jaká jsou pro a proti půdních vestaveb

I přesto že půdní vestavbou můžete získat velice atraktivní a poměrně levné bydlení, je nutné podotknout, že stejně jako všechno, má bydlení v podkroví své pro i proti:

Předělání nevyužité půdy na obytný prostor

Nesmazatelnou výhodou předělání nevyužité půdy na obytný prostor je získání komfortního bydlení za výhodnou cenu. Příjemná je v porovnání s přístavbou nebo stavbou rodinného domu také rychlost realizace půdní vestavby. Oproti přístavbě k rodinnému domku se navíc nezvětší zastavěná plocha domu a nepřijdete tak ani o kousek zahrady, což je velká výhoda zvláště na menších zahrádkách. Půdní vestavby jsou velice oblíbené také v městských činžácích a to díky možnosti získat atraktivní bydlení jako v novostavbě, přesto však v centru města, díky čemuž vám odpadne každodenní zdlouhavé dojíždění za prací či do školy z okraje města nebo ze satelitu.

Přehřívání prostoru pod střechou

Nevýhodou bydlení pod střechou může být přehřívání podkrovních prostor v letních měsících. Na to je nutné myslet již před realizací půdní vestavby a vyhledat si možnosti řešení tohoto problému. Přehřívání může samozřejmě výrazně** snížit kvalitní izolace střechy** a také vhodná stínící technika na okna. I tak je však potřeba počítat s tím, že v letních vedrech bude přímo pod střechou o nějaký ten stupínek tepleji než v bytech pod vámi. Obecně mají větší sklon k přehřívání střechy se sklonem 45 stupňů a více. Podstatnou roli však hraje i to, jak je střecha orientována vůči světovým stranám. Tam, kde jedna ze šikmin střechy směřuje na jih, bude jistě o něco tepleji než tam, kde k jihu směřuje jeden ze štítů domu. V případě půdních vestaveb v nižších rodinných domcích lze střechu zastínit vysazením vhodných listnatých stromů především od jihu, například lip, které díky své košatosti poskytují opravdu pořádný stín. Nepoužívejte ale ty stromy, ze kterých by vám v budoucnu na střechu mohly padat plody či semena, například ořešáky, jírovce, duby či buky aj. Listnaté stromy jsou pro účel stínění výhodnější než jehličnany, neboť v teplých měsících střechu zastíní a v zimě, kdy budou bez listí, naopak ke střeše pustí sluníčko. Oproti tomu jehličnany (kromě opadavých modřínů) by vám stínily střechu po celý rok. Počítejte ovšem s tím, že než stromy vyrostou do patřičné výšky, bude to trvat minimálně patnáct let i více.

Do bytu po schodech

Předtím, než se definitivně rozhodnete pro půdní vestavbu, je třeba pomyslet také na to, zda vám nebude vadit častá chůze po schodech. V rodinných domcích budete muset chodit dolů například do kuchyně či na záchod, což lze ovšem v případě prostorného podkroví vyřešit vybudováním kuchyňského koutu a druhého záchodu či koupelny i v novém obytném podkroví. V případě** půdní vestavby v bytovém domě** bez výtahu, což platí snad pro všechny starší cihlové činžáky, zase počítejte s každodenním scházením a vycházením několika pater i vícekrát denně a také s nošením nákupů po schodech. Plánujete-li dítě anebo pokud jezdíte často na kole, a nemáte možnost nebo nechcete nechávat kočárek nebo bicykl ve sklepě, pak může být každodenní nošení takové zátěže několik pater dolů a zase nahoru hodně vysilující. Proto si zvláště v případě několikapatrových činžáků bez výtahu dobře rozmyslete, zda budete schopni a ochotni takové schodiště zvládat. Na druhou stranu lze každodenní chůzi do schodů brát i jako zdraví prospěšnou činnost.

Prostor v půdních vestavbách

Když přijde na řadu řešení prostoru v půdních vestavbách, nelze jednoznačně říci, zda se v tomto ohledu jedná o plus nebo minus podkrovního bydlení. Někdo totiž považuje členitý prostor** půdních vestaveb** za atraktivní, romantický nebo krásně útulný, jiný v šikminách zase vidí problémová, hůře využitelná místa. Pravda je však taková, že šikminy rozhodně nemusí být na překážku, protože nábytek vyrobený na míru lze bez problémů umístit i pod ně. Díky nábytku na míru nebo vhodně řešeným stropním podhledům lze každý kout šikovně využít pro úložné prostory. A v půdách činžáků, které bývají obvykle hodně vysoké, lze dokonce uvažovat i o dvouúrovňovém řešení, kdy pod nejvyšší částí střechy můžete pomocí dřevěné konstrukce získat další patro třeba jako ateliér, terasu pro květiny, místo pro ložnicc nebo pro relaxaci, odpočinek apod.

Výhled z podkrovního bytu

To, co se mnohým lidem na podkrovním bydlení tak líbí, jsou nejen originální a romantické prostory, ale také mnohdy zcela nerušený výhled do širokého okolí. Z podkrovního bytu často dohlédnete i několik kilometrů daleko a celé město i okolní krajinu máte jako na dlani.

Hodí se vaše půda pro bydlení?

Zda je půda, ve které si chcete vybudovat své bydlení, k tomuto účelu vhodná či nikoliv, zjistíte kontaktováním stavebního odboru na místním úřadě. Úředníci vám sdělí podmínky kladené na půdní vestavbu v konkrétní lokalitě a konkrétní nemovitosti. Další slovo však bude mít projektant či architekt, který určí, zda je půda pro bydlení vhodná z konstrukčního hlediska. Proto si nikdy nekupujte půdu v činžovním domě předtím než si zjistíte, zda je v ní půdní vestavba vůbec realizovatelná.

Podmínky pro půdní vestavbu

Základní** pravidla pro půdní vestavby** říkají, že alespoň nad polovinou půdorysné plochy půdy musí být světlá výška minimálně 2,6 metru. Výška pod ojedinělými trámy musí být minimálně 2,1 metru a v místech zkosení by měla být světlá výška minimálně 1,1 metru. Pokud vaše půda splňuje tyto podmínky, je dále vhodné objednat si odbornou prohlídku půdních prostor specialistou, který zkontroluje stav střešní konstrukce a to, zda je dům staticky vhodný pro další zatížení. Ani to však ještě není konec posuzování vhodnosti půdy k bydlení. Dále je třeba povolat hygienika a zástupce požární správy.

Jak postupovat při odkupu půdy pro půdní vestavbu?

Na příslušném katastrálním úřadu si zjistěte, jaké majetkoprávní vztahy se k půdě váží. Nejhorší případ nastane tehdy, když každý majitel bytu v domě má vlastnický podíl půdy. Tehdy je nutné jednat s každým jednotlivým majitelem bytu o odkupu jeho podílu na půdě, přičemž pouhý jeden majitel nesouhlasící s odprodejem svého podílu vám může sen o podkrovím bydlení zcela zhatit. Mnohem jednodušší je to v případě, kdy celou půdu vlastní majitel domu nebo bytové družstvo, protože vám postačí jednat pouze s jedním majitelem nebo zástupci bytového družstva.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17921 (novesluzby.cz#24367)


Přidat komentář