Prodej palivového dřeva Český Krumlov

Mnoho lidí se vrací k tradičnímu vytápění dřevem. Možností je celá řada, ale je důležité pro vytápění zvolit správné dřevo. Víte jakým dřevem kde vytápět tak, abyste dosáhli maximální účinnosti?

Jak topit kvalitně a efektivně

To je přání nejen celé řady domácností, ale dnes i firem. Vždyť náklady na vytápění patří k nejvyšším ať již v rodinném rozpočtu nebo v průmyslu. Navíc se tyto náklady každoročně stále navyšují. A tak mnoho lidí i firem hledá možnosti, jak ušetřit. Jednou z nich je vytápět klasicky dřevem. Toto rozhodnutí není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Důležité totiž je i to, v čem budete dřevo spalovat. Podle toho je nutné si pak zajistit správný typ dřeva o správné vlhkosti. Jen tak bude vaše nové vytápění maximálně úsporné, efektivní a za příjemnou cenu.

Dřevo jako nejlepší topivo

Dřevo patří odjakživa k nejlepším a nejefektivnějším druhům topiva. Vytápí se s ním od pradávna. A dnes se do našich domovů opět vrací. Dřevo je nejen výhřevné, ale umí i něco navíc. Teplo ze dřeva je takové jiné, hřejivé a mnohem rychleji prohřeje zmrzlé ruce. Pohled do hořících plamenů přináší příjemné uvolnění a zanese každého do snění. Aby bylo teplo ze dřeva dokonalé, je nutné znát jeho výhřevnost. Přičemž výhřevnost kvalitně vysušeného dřeva je srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí. Obecně pak platí, že čím je dřevo sušší, tím je vyšší jeho výhřevnost. Ideálně vysušené dřevo má kolem dvaceti procent vlhkosti. Správnou výhřevnost získá dřevo asi po dvou letech sušení. Pro topení se říká, že je nejvhodnější dřevo sušené třetím rokem. Jinak platí, že pro uskladnění dřeva můžete koupit i dřevo mokré a počítat s jeho sušením. Pro okamžité spalování je zapotřebí vysušeného dřeva.

Co může způsobit topení mokrým dřevem?

Tak jak již bylo předesláno, čím je dřevo sušší, tím je kvalitnější a má vyšší výhřevnost. Pak je tu i vše kolem druhu topidla a komínu. Spalování mokrého dřeva znamená rychlou korozi topidla, ať již zvolíte krb, nebo kotel, či kachlová kamna. Navíc se velmi zanáší topidlo i komín dehtem, který může následně začít hořet. Toto nebezpečí hrozí již v první topné sezoně, kdy topíte mokrým dřevem.

Jakým dřevem topit v krbu?

Dřevo známe jako tvrdé a měkké. V kotlích je možné efektivně s úspěchem spalovat měkké dřevo. Ovšem v krbu či krbové vložce měkké dřevo sice hoří, ale nedává ten správný žár. A tak vám je doma zima. Do krbu patří vždy tvrdé dřevo. Má vysokou výhřevnost a dává nejvyšší teplo. Jako alternativu lze využít i břízu. I ta v krbu dobře hoří. Navíc měkké dřevo v krbu praská, což pokud nemáte uzavřený krb, může způsobit popálení, propálený koberec, nebo i v nejhorším případě požár. Praskání měkkého dřeva si můžete do sytosti užít v kachlových kamnech.

Výhřevnost tvrdého dřeva, výhřevnost měkkého dřeva

Výhřevnost tvrdého a měkkého dřeva je téměř stejná. Rozdíl je však v přikládání. Měkkými dřevy je nutné přikládat častěji. Proto se hodí spíše do kamen, kachlových i klasických. Tvrdá, dobře vysušená dřeva hoří dlouho a přikládá se méně často, proto se hodí do krbů, krbových vložek, krbových kamen a nových zplynovacích kotlů, které využívají také plyny vzniklé hořením dřeva a tím se zvýší i účinnost vytápění až na celých 90% a sníží se spotřeba dřeva. Ovšem zde je důležité kvalitní vysušení, které má svůj postup. První dva roky se doporučuje sušení v přístřešku, třetí rok v místnosti. Tak dosáhnete minimální vlhkosti a maximální výhřevnosti, zároveň s méně častým přikládáním.

Kam se hodí jaké dřevo?

Většinou najdete v každé firmě, která nabízí dřevo tabulku a doporučení, které dřevo se kam hodí. Přesto je dobré něco o dřevu vědět, ještě než se vydáte na jeho nákup.

Buk a jasan - tvrdé dřevo do krbu, kamen

Patří k tvrdým dřevům, které celkem rychle vysychá. Po dvou letech je toto dřevo připraveno k topení. Hodí se pro krb, krbová kamna a pro zplynovací kotle. Oheň z tohoto dřeva je živý se silně zářivými plameny a je krásný na pohled. Toto dřevo má jednu nevýhodu. Po rozřezání a naštípání potřebuje uskladnit na suchém místě. Jinak rádo trouchnivý, hnije a ztrácí tak na výhřevnosti, která je při správném zacházení a uskladnění velmi vysoká.

Dub - topení v otevřených krbech

Ideální pro krby, krbová kamna. Je výborný i pro topení v otevřených krbech. U dubu je problémem pomalé vysychání. Je nutné ho skladovat rozštípaný na polena na nechráněném místě po dobu dvou roků a pak ještě rok až dva na chráněném, ale dobře větraném místě. Pak hoří pomalu, klidným plamenem, má vysokou výhřevnost a krásné žhavé uhlíky, které ještě dlouho vydávají teplo.

Bříza - tvrdé dřevo

Je vynikajícím tvrdým dřevem, které má tu výhodu, že ho stačí sušit pouze jeden rok. Další výhodou je, že nedehtuje, ani pokud ho stápíte málo vysušené. Pravdou však je, že čím lépe je bříza vysušená, tím je větší i její výhřevnost. Výhodou je i to, že při hoření neprská. Hoří krásným jasným plamenem.

Smrk - nejpoužívanější dřevo, měkké dřevo

Patří mezi dřeva měkká a také nejpoužívanější. Vysychá do dvou let a krásně hoří. Při hoření příjemně praská. Je velmi vhodný i na zatápění.

Borovice - měkké dřevo, topení v kamnech

Měkké dřevo, které je křehké a ne mnoho výhřevné. Na topení v klasických kamnech a také v kamnech kachlových je však vhodné. Při hoření praská.

Topol - vytápění v kamnech

Říká se, že se k vytápění příliš nehodí. Prý je spíše vhodný pro letní opékání. Ale moderní topoly jsou k vytápění jistě vhodné. Rychle rostoucí topoly se přímo pěstují na vytápění v kamnech. Rychle hoří, dávají i dostatečné teplo. Navíc za příjemnou cenu.

Štípané palivové dřevo Český Krumlov

Pro každého, kdo topí dřevem, je dobré zakoupit si již připravené palivové dřevo, které je naštípané a nakrácené na potřebnou míru. Vhodné je vybírat si firmy s kvalitním doporučením. Tak máte jistotu kvalitního dřeva, i uváděné vlhkosti dřeva. Navíc dobrá firma vám dřevo doveze až domů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17781 (novesluzby.cz#24114)


Přidat komentář