Přestavba vozidel na LPG

Jezdíte pravidelně autem? Děsíte se toho, o kolik zase stoupnou ceny pohonných hmot, které jsou už nyní velice drahé? Pokud zvažujete z důvodu úspory přestavbu vozidla na LPG, pak je tento článek určen právě vám.

Pokud jste řidič který jezdí často, jistě vás zajímají ceny pohonných hmot. Bohužel ceny jak benzínu, tak i nafty jdou stále nahoru a opačný trend, tedy pokles cen těchto pohonných hmot, toho se téměř určitě již nikdy nedočkáme. Existuje nějaké řešení, jak přesto za jízdu automobilem ušetřit? Ano, jistě. Jednou z možností je přestat jezdit autem nebo jízdu podstatně omezit. Dále si můžete pořídit třeba nový vůz s nižší spotřebou. Jenže ne každý si může říci, že auto nechá doma, protože jinou volbu prostě nemá a investovat do nového auta, to je taky pořádná suma peněz. Pak je tu ještě další možnost, jak snížit náklady na přepravu automobilem – nechte si auto přestavět na LPG.

Co je systém LPG

LPG je zkratka tří anglických slov „liqufied petroleum gas“, což lze do čečtiny doslovně přeložit jako „zkapalněný ropný plyn“. V češtině se ovšem používá nám všem dobře známý název zkapalněný „propan-butan“. LPG lze tankovat na čerpacích stanicích stejně jako benzín či naftu, ovšem ne všechny benzínky mají toto palivo ve své nabídce. Počet benzínek s LPG se však stále rozšiřuje s tím, jak stoupá obliba vozů přestavěných na LPG.

Je výhodné nechat si přestavět vůz na LPG pohon?

Uvažujte nad tím, že si necháte váš automobil přestavět na LPG? Když přijde řeč na LPG, na prvním místě je většinou zmiňována úspora nákladů na pohonné hmoty. Jenže je nutné nezapomínat na to, že samotná přestavba na LPG také není zadarmo. Porovnejme si nyní jak úsporu při tankování pohonných hmot, tak cenu přestavby na LPG, které jsou u různých typů motorů dosti rozdílné. A ve neposlední řadě je také velice důležitý počet kilometrů, které se svým automobilem najezdíte za rok a jak dlouho ještě plánujete automobil užívat. Teprve poté, kdy si ujasníte všechny tyto důležité údaje, lze provést propočet, který vám pomůže rozhodnout se, zda ve vašem případě s LPG ušetříte či nikoliv.

Úspora na pohonných hmotách

Pokud vycházíme ze současných cen benzínu a LPG, pak cena LPG je přibližně o polovic nižší. Na druhou stranu zase platí, že spotřeba LPG je především u starších aut oproti benzínu o nějakých 10 až 20 procent vyšší. Vezmeme-li v úvahu, že cena LPG je v porovnání s benzínem o polovinu nižší, avšak budete muset pro stejný dojezd natankovat o 10 až 20 procent paliva více, pak vaše úspora na pohonných hmotách bude činit přibližně 40 až 45 procent. Netýká se to ale novějších aut vyrobených přibližně v posledních 10 letech, kde je spotřeba LPG obdobná, jako spotřeba benzínu a lze tak dosáhnout až padesáti procentní úspory při platbě za palivo. Pokud víte, kolik ročně utratíte za benzín, již nyní si můžete spočítat, kolik byste ročně ušetřili po přestavbě vozu na LPG. Nyní se však podívejme také na sumy, které se v servisech platí za přestavby aut na LPG pohon.

Kolik stojí přestavba automobilu na LPG?

Kolik vás bude přesně stát přestavba vašeho vozu na LPG pohon, vám sdělí v provozovně, která službu přestavby nabízí. Obecně mohou ceny za přestavbu začínat již na 10 tisících korunách, avšak stejně tak mohou přesáhnout i 40 tisíc korun. Vše záleží na typu vašeho motoru. Od něj se totiž odvíjí to, jaký systém je nutné do vozidla zabudovat aby vše fungovalo správně. U karburátorových vozidel je přestavba nejlevnější a je možné ji realizovat již od výše zmíněných deseti tisíc Kč. U nás se to týká nejčastěji starých škodovek (100, 105, 120, favorit, forman) a dále např. starých wartburgů, lad aj. Za ceny přibližně od 20 tisíc lze přestavbu na LPG zvládnout u mnohých aut z druhé poloviny 90. let, které jsou u nás v současnosti hojně rozšířené (kupříkladu Škoda Felicia a mnohé další). U novějších aut, pro které jsou určeny modernější a vyspělejší systémy LPG, jde pak cena ještě více na horu, avšak výhodou je zase delší životnost přestavby a navíc výkon motoru a spotřeba paliva srovnatelná s benzínovým pohonem, díky čemuž sice zaplatíte více za přestavbu, ale zase se vaše úspora za palivo zvedne až na 50 procent.

Vyplatí se přestavba vozu na LPG?

Nyní byste si měli co nejpřesněji zjistit, kolik ročně zaplatíte za benzín na provoz vašeho automobilu. Dalším důležitým údajem je to, kolik let chcete vaše auto ještě užívat. Pokud již znáte svou předpokládanou roční úsporu na palivu po přestavbě na LPG, pak ji vynásobte počtem let, po které plánujete užívat váš současný automobil. A nyní si od uspořené částky odečtěte cenu za přestavbu vozu na LPG. Díky tomuto výpočtu budete alespoň přibližně vědět, zda se vám přestavba vozu na LPG vyplatí. Většinou platí, že přestavba na LPG se příliš nevyplatí svátečním řidičům anebo těm, kteří svůj vůz chtějí v nejbližších letech nechat sešrotovat. Naopak čím více váš automobil používáte a čím déle jej ještě plánujete užívat, tím více díky přestavbě na LPG můžete ušetřit.

Výkon motoru po přestavbě na LPG

V souvislosti s LPG je také nutno podotknout, že při použití levnějších typů přestaveb se snižuje výkon motoru, ale jen o nějakých 5 procent. Na druhou stranu má motor u všech typů přestaveb na LPG klidnější a tišší chod a méně se opotřebovává, neboť v něm nevznikají karbonové usazeniny.

Jak dlouho trvá montáž LPG?

Možná vás to překvapí, ale přestavbu vozidla na LPG lze zvládnout již za jeden den. Pokud si lámete hlavu s tím, který typ LPG pohonu je vhodný pro váš vůz, pak bude nejlepší poslechnout rad specializovaného technika, který vybere typ LPG vhodný pro váš motor. Před přestavbou se ještě poptejte na to, kolik místa ve vašem autě zabere nová nádrž na LPG, abyste pak nebyli nemile překvapeni tím, že se vám zmenšil zavazadlový prostor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17924 (novesluzby.cz#24370)


Diskuze a zkušenosti

Patrik | 07.01.2014 14:38
Re: Přestavba vozidel na LPG Děkuji za doporučení, skvěle odvedená práce!


Přidat komentář