Pasivní a nízkoenergetické domy

Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domku v pasivním standardu? Odměnou Vám bude nejen úspora energií, ale také pohodové vnitřní prostředí – příjemně prohřátý prostor v zimě a v horkém létě zase svěží chládek.

A to není všechno. Pasivní řešení zajistí, že budete mít v celém domě neustále čerstvý vzduch bez průvanu a bez náhlých změn teplot způsobených přímým větráním otevřeným oknem.

Pasivní domy

A jak se dá něčeho takového docílit? Vždyť přestat v domě úplně větrat přece není možné. I v pasivním domě se samozřejmě větrá. Na rozdíl od běžného domu se ale větrá tzv. rekuperací. Během rekuperace vzduchu neustále probíhá jeho filtrování, které eliminuje škodlivé nečistoty, alergeny a prach. Do interiéru se přivádí jen tolik vzduchu, kolik je potřeba. Zároveň se chladný venkovní vzduch ohřívá od již zahřátého vydýchaného vzduchu, takže i v zimě je přiváděný čerstvý vzduch zahřátý na příjemnou pokojovou teplotu. V parném létě se čerstvý vzduch naopak ochlazuje, takže uvnitř pasivního domu Vám horko nikdy nebude.

Neustálý přívod čerstvého vzduchu, avšak bez jeho víření ocení také alergici a zároveň nehrozí plísně, jak se tomu velmi často děje ve starších objektech po výměně oken, které díky přílišnému těsnění nedovolí dovnitř pronikat čerstvému vzduchu. Okna v pasivním domě samozřejmě také těsní dokonale, ale díky rekuperaci vzduchu nehrozí žádné problémy s plísněmi.

V zimě se pasivní dům vytápí jen energií ze slunečních paprsků a také teplem z elektrospotřebičů a přítomných osob nebo zvířat, takže radiátory byste v pasivním domě hledali marně.

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy na rozdíl od pasivních potřebují topnou jednotku, avšak zpravidla postačí její nižší výkon, anebo je možné využívat jen obnovitelné zdroje energie (dřevo, tepelné čerpadlo, …). Potřeba tepla na vytopení interiéru nízkoenergetického domu je maximálně padesát kiloWatt hodin na metr krychlový, což je velmi dobrá hodnota.

Konstrukce nízkoenergetických domů je zateplena (u nejnovějších staveb kvalita zdiva umožňuje žádné dodatečné zateplení nepoužít), stavba je kvalitně odizolována, avšak nedosahuje úrovně pasivního domu a nevyužívá rekuperace vzduchu, takže je nutné klasické větrání okny.

Cenový rozdíl mezi totožným domem postaveným v pasivním a nízkoenergetickém standardu se obvykle udává na přibližně patnáct procent v neprospěch pasivního domu, avšak z dlouhodobého hlediska se pasivní dům díky úsporám na vytápění určitě vyplatí. Navíc je možné požádat o dotace na jeho výstavbu, čímž se cenový rozdíl stírá.

Zda zvolit nízkoenergetický nebo pasivní standard je tak častěji spíše, než otázka peněz, problémem nedůvěry v pasivní dům, který jsme si nikdy nevyzkoušeli, nikdy v něm nežili a nikdy nepoznali jeho možnosti a přednosti. V pasivním domě se okna neotevírají, nikdy se nevětrá přímo a teplo se mnohdy získává jen ze slunečního záření a také se využívá tepelného vyzařování přítomných osob, zvířat a elektrospotřebičů, což je pro mnohé stále ještě v nepředstavitelné rovině. Kdo však měl možnost v pasivním domě žít, ten by již neměnil.

Dřevostavby

Pakliže před zděným domem dáváte přednost dřevu, pasivní i nízkoenergetický dům si můžete pořídit také v provedení dřevostavby.

Technické hodnoty, volba stavebního materiálu a energetická náročnost domu jsou sice věci důležité a je nezbytné je nezanedbat, avšak nejsou jediným aspektem, který je potřeba brát v úvahu při stavbě nového rodinného domu. Vaší pozornosti by rozhodně nemělo uniknout ani vnější a vnitřní architektonické řešení a uspořádání domu.

Architektura

Chcete mít dům, který Vás uspokojí nejen po stránce úspornosti, ale bude se Vám také líbit, bude praktický a zaručí příjemné bydlení? Pak zvolte architekta, jenž Vaše sny a požadavky promítne do architektonického návrhu.

Kvalitní práce zkušeného architekta se projevují nejen navenek, tedy na vzhledu domu, ale také uvnitř na vnitřním uspořádání jednotlivých místností, výběru materiálů, zvolenému vybavení a celkové funkčnosti a praktičnosti domu.

Předtím než začne architekt vytvářet návrh, potřebuje vidět pozemek, znát jeho velikost, rozměry a tvar, poznat jeho orientaci vůči světovým stranám i vůči ulici, prohlédnout si domy okolo a také typ krajiny. Dům by totiž měl do svého okolí a typu krajiny zapadat a souznít. Nezřídka se proto stává, že klienti nejdříve osloví architekta ještě před koupí pozemku, promluví si spolu o svých představách a požadavcích na nový dům a následně si nechávají s výběrem konkrétního stavebního pozemku od architekta poradit.

Projektování a návrhy

Když jste rozhodnuti pro stavbu domu, máte dvě základní možnosti – oslovit architekta a nechat si vypracovat návrh a individuální projekt domu, anebo zvolit typový projekt rodinného domu z katalogu.

Individuální návrh vypracovaný architektem

Individuální projekt může být běh na dlouhou trať a samozřejmě je nutné počítat také s tím, že Vás bude něco stát. Ovšem v tomto kontextu je nutné si uvědomit, že nový dům, který plánujete postavit, Vám bude sloužit po mnoho let, často i po celý zbytek života anebo také dalším generacím, takže věnovat architektonickému návrhu a vypracovávání individuálního projektu několik měsíců času a nějaké ty finance, se z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí.

Získáte tak dům, ve kterém se budete cítit skvěle a který Vám bude vyhovovat po všech stránkách. Bude takový, jaký jste si vysnili, jak jste ho chtěli a plně přizpůsoben Vašim požadavkům. Samozřejmě se do domu promítnou také zkušenosti, znalosti a um architekta, kterého jste si zvolili.

Během vytváření architektonického návrhu klienti často zjistí, že jejich požadavky nebo jimi navrhovaná řešení nejsou až tak praktická, jak se jim zdálo, anebo že architektův nápad dodá domu větší přínos. Neznamená to ale, že dům bude podle představ architekta. Naopak – architekt plně vyslyší Vaše přání, představy a požadavky a podle svých nejlepších schopností a znalostí je zrealizuje do návrhu ideálního a praktického domu přesně pro Vás. A pokud Vám návrh nebude sedět, nevadí, vždy se dá předělat až do Vaší plné spokojenosti.

Typový projekt rodinného domu z katalogu

Pak je zde ještě možnost využít typový projekt rodinného domu. Typové projekty jsou již hotové a zákazník má možnost vybrat si z nich ten, který mu nejvíce vyhovuje. Tím se ušetří dost času a také financí, protože typové projekty nejsou drahé a mnohé stavební firmy je nabízejí i zadarmo, pokud si jimi necháte vybraný dům postavit.

Typový projekt z katalogu může zaujmout i tím, že mnohé domy již byly postaveny, díky čemuž máte možnost vidět hotový dům na vlastní oči a po domluvě také zevnitř. To Vám umožní zhodnotit zrealizovaný projekt na vlastní oči a poznat jeho reálné klady i zápory.

Na druhou stranu platí, že typové projekty, u nichž je předem znám přesný rozpočet stavby, lákají zákazníky právě na nízkou sumu celkové ceny stavby. Nízká cena však bývá vykoupena volbou méně kvalitních materiálů. A pokud se Vám něco nelíbí v dispozici domu nebo chcete jiné materiály, ne vždy je možné to změnit.

Typové projekty jsou vhodné tehdy, pokud chcete stavět rychle, pokud možno s co nejnižšími náklady a nesejde Vám až tak na tom, aby byl dům jedinečný originál a plně přizpůsoben svému majiteli. Individuální architektonický návrh zase oceníte v případě, že na dům nespěcháte, jste ochotni do něj investovat více peněz a očekáváte za to odpovídající kvalitu architektonického návrhu i zvolených materiálů – vložené finanční prostředky a čas se však k Vaší plné spokojenosti určitě vyplatí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17949 (novesluzby.cz#24417)


Přidat komentář