Pálení a moštování Frýdek - Místek

Pálení a moštování u nás patří k tradičnímu zpracování ovoce. Existuje celá řada variant různých kvasů, které se vypálí v pálenici a vznikne tak lahodná pálenka. Pro děti pak nabízí pálenice moštování ovoce a výrobu vynikajících zdravých moštů.

Mošt a pálenka - příprava ve Frýdku - Místku

Ovocné pití, poprvé nealkoholické a plné vitamínů, podruhé alkoholické, vonící po různém ovoci. Oba druhy patří k létu, podzimu i k zimě. Mošt se vyrábí nejčastěji z jablek a hrušek. Ten pravý je opravdu plný vitamínů a má nezaměnitelnou chuť,Švestky na švestkovici kterou nekoupíte v žádném obchodě. Kvalitní mošt můžete získat pouze v** moštárně**. Pak je plný vitamínů, pomáhá proti virovým nemocem a celkově zvyšuje imunitu člověka. Obdobné je to s ovocnými pálenkami. Každý má svůj recept, ale jedno mají všechny domácí pálenky společné. Jsou lahodné, z nešizeného ovoce a nedají se koupit, jen vyrobit. Z pálenky vyrobené z domácího kvasu cítíte slunce, vůni i chuť ovoce a každý doušek vás zahřeje.

Pálení a moštování Frýdek – Místek

Kvalitní mošt i pálenku vám pomohou vyrobit v Pálenici a moštárně ve Frýdku – Místku. Zdejší pálenici vede pan Dalibor Štefek, který obojímu opravdu rozumí, a tak z jeho rukou dostanete jen to nejkvalitnější pití. Samozřejmě, výběr ovoce na moštování i pálení je na vás, stejně tak příprava majče, neboli kvasu, ale pálení je opravdu věda a zde se již o vše postará** pan Dalibor Štefek**. Je důležité, jak kvas vypálíte, jak rychle, jak chladíte, jak vám teče, a také kdy je čas na zastavení, případně upravení pálení. Nešikovnému pracovníkovi se může stát, že zásluhou špatného pálení získá jen nechutnou pálenku. To se vám u pana Dalibora Štefka nikdy nestane. Jeho způsob pálení je pečlivý a také vyhlášený. Pan Dalibor Štefek nespěchá, moc dobře totiž ví, že čím je proces pálení pomalejší, tím je pálenka kvalitnější. A tak z jeho pálenice odjíždí řada spokojených pěstitelů ovoce s nejkvalitnější pálenkou, která voní po ovoci a má odlesk po slunci. Stejně pečlivě se zde přistupuje k výrobě moštů. Z přivezeného ovoce získáte maximum šťávy.

Kde pálenici a moštárnu pana Dalibora Štefka najdete?

Kvalitní mošt i pálenku si můžete nechat vyrobit na adrese Národních mučedníků 592, 738 01 Frýdek-Místek.

Ovšem lépe je si sjednat dopředu vhodný termín.

Pro jeho sjednání můžete využít e-mailovou adresu dalibor.stefek@seznam.cz,

nebo telefonní číslo +420 604 419 258.

Jak připravit kvalitní pálenku?

Začíná se obhlídkou sadu a pozorováním, jaká úroda ovoce bude a pak výběrem druhu ovoce, ze kterého pálenka bude. Pak se sbírá zralé ovoce, připravuje se majč či kvas a nakonec se pálí. Jde o dlouhou cestu, na jejímž konci je lahodná pálenka.

Z jakého ovoce připravit pálenku?

Pálit lze z mnoha druhů ovoce. Nejznámější je švestková pálenka, jinak slivovice. Ta získala obrovský věhlas a proslavila zejména Moravu, kde se pálí nejčastěji. Mnoho lidí sem jezdí právě za zakoupením kvalitní slivovice. Chutná je i pálenka z meruněk,** meruňkovice.** Ta má opravdu nádhernou vůni. Hned za ní se pálí třešně i višně. Tedy třešňovice a višňovice. Zapomenout nelze ani na lahodnou hruškovici. Setkáte se s pálenkou z broskví, nektarinek, i mirabelek. Zajímavé jsou i  netradiční druhy ovoce, nebo s ovocné směsi. Velmi chutná je například pálenka z dřínek. Z citlivě namíchané směsi ovoce získáte také lahodnou pálenku. Chutná je také pálenka z jablek. Zde je však nutné dodržet speciální postup při přípravě majče a pak vypálené jablíčko provoní nádherně pálenici. Můžete si také nasbírat např. nezralé vlašské ořechy a nechat si vypálit výbornou ořechovici.

Jak připravit majč či kvas?

Na výrobu kvasu je zapotřebí sladké zralé ovoce. Čím sladší, tím lépe. Ovoce by mělo být čisté, nesmí být plesnivé nebo nahnilé, ale nevadí, pokud je červivé. Čistým ovocem není myšleno to, že by se umývalo, ale to, aby ovoce bylo prosté hlíny, trávy a listí. Nevadí ani, pokud se ovoce při sběru pomačká nebo potluče. V bečce se pak stejně rozmačká pro lepší kvašení. Pokud se vyrábí pálenka z jablíček, pak se jablka dokonce nastrouhají nebo se pomelou. Do sudů nebo kvasných nádob se ovoce skládá tak, aby bylo pouze do tří čtvrtin objemu nádoby. Pokud jsou nádoby plnější, pak hrozí po započetí kvasného procesu, že kvas přeteče. Samotné nádoby by měly být z plastu, dřeva, ale mohou být i kameninové. Nevhodný je plech. Naplněné nádoby se uzavřou víkem a nechají se kvasit na místě o** stálé teplotě**. Ta by měla být od 15 do 20 °C. Nižší teplota kvašení zastaví, vyšší znamená velmi rychlé kvašení, což není také žádané. Kvas je nutné pravidelně kontrolovat. Neměl by se k němu dostat hmyz a neměl by začít plesnivět. Na povrchu kvasu se později utvoří takzvaná zátka, někdy se říká deka či koláč, která slouží jako desinfekce a ochrana kvasu. Jakmile se tato zátka začne rozpadat, tak se kvasný proces chýlí ke konci. Před pálením je lépe tuto zátku odebrat, poněvadž může obsahovat plísně a tím poškodit chuť pálenky. Právě plíseň dokáže totiž chuť pálenky změnit. Pak zbývá již jen promíchat kvas a počkat do doby jeho vypálení.

Jak dlouho kvašení probíhá?

Záleží na typu ovoce. Většinou se dělí na** letní a podzimní kvasy**, přičemž** letní** mají kvasit asi 6 týdnů a podzimní až 12 týdnů. Doba kvašení se však odvíjí i od Nezrálé ořechysprávné teploty okolí. Co dělat, pokud je kvašení u konce, ale termín pálení je až za delší dobu? Řešením je odebrat kvasnou zátku, kvas řádně promíchat umístit do chladu, kde se kvasný proces zastaví a pak již jen hlídat a promíchávat až do doby pálení.

Jak na chutnou pálenku?

Pokud chcete výbornou slivovici, tak nejchutnější je ze zralých durancií. Švestky stejně jako jiné druhy ovoce by měly být sladké a zralé. Švestky je dobré v době vrcholné zralosti až přezrání setřást do plachet a hned pak založit kvas.** Meruňkovice** je vynikající, pokud meruňky vypeckujete a ponecháte jen pár pecek pro vůni. Meruňky musí být měkké, sladké, až přezrálé. Pak je meruňkovice delikatesou. Vynikající třešňovice je z ptáčnic. Platí ovšem, že čím jsou třešně i višně tmavší, tím je pálenka chutnější. Kvasí se i s peckami a velmi rychle. Někdy stačí jen tři týdny a může se pálit. Nutné je dát pozor na octovatění třešňového kvasu. K tomu může dojít při zbytečně dlouhém kvašení.Hruškovice bude vynikající z vyzrálých hrušek. Nejlépe z williamsovy či máslovky. Pálenku z hrušek a jablek je možné vyrobit i z moštu. Pak je vynikající. Zahrádkáři však dávají přednost strouhanému nebo mletému vyzrálému ovoci. Pálenka je pak chutnější a mnohem voňavější.

Výborný mošt pro děti i dospělé Frýdek - Místek

I ten získáte v pálenici, která se v tomto případě změní na moštárnu. Pokud chcete opravdu lahodný mošt, který vám i vydrží, pak je nutné vybrat takovou moštárnu, která vám zpracuje vaše vlastní jablka. Tak víte, jak si ovoce připravíte a v jaké kvalitě. Čerstvý mošt vám vydrží v chladu asi dva týdny. Pak začne kvasit. Při více litrech moštu je dobré mošt sterilizovat v lahvích. Vydrží pak řadu měsíců.

Co je důležité pro chutný a zdravý mošt?

Použít by se měla jen zdravá jablka. Nesmí být nahnilá, plesnivá ani jinak poškozená. Potlučená mohou být jen převozem do moštárny.

Kvalitní mošt i pálenka Frýdek - Místek

Obojí bude kvalitní, pokud věnujete přípravě maximum. Ovšem velmi důležitý je i výběr pálenice. Proto vybírejte nejlépe takovou, která má kvalitní doporučení a odjíždějí z ní spokojení zákazníci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17746 (novesluzby.cz#24058)


Přidat komentář