Malířské a lakýrnické práce - Plzeň a okolí

V krásně vymalovaném interiéru se také krásně bydlí. Barvy dokáží ovlivnit náladu, a proto je dobré se jejich výběrem velmi pečlivě zabývat. Jak tedy vybrat vhodné barvy pro jednotlivé místnosti?

Výmalba interiéru, dekorativní malířské techniky

Barvy mají zásadní a rozhodující význam pro vnímání konkrétního prostoru. Ale nejen barvy, i konkrétní doplňky a motivy. Je důležité, aby každý interiér měl promyšlenu barevnou kompozici. Správně byste měli vycházet z barev stěn a pokračovat k vybavení interiéru nábytkem, doplňky a bytovými textiliemi. To však často není možné a tak se postupuje opačně. Barvy se vybírají jako doplněk k již stávajícímu nábytku a doplňkům. Doporučuje se, aby nová malba byla odlišná od té předchozí. Změna barvy navodí atmosféru novosti a zajímavosti. Zvláště, když ji zkombinujete s některou dekorativní malířskou technikou.

Výběr barev

Jak vybírat barvy podle ročních období?

Tímto výběrem se řídí řada designerů. Barvy podle ročních obdobíTeorie ročních období je rozdělena do čtyř základních řad barevných odstínů. Jaro má zářivou paletu barev, léto tyto barvy zahalí do závoje a tím utlumí,** podzim** zastupují barvy syté, charakterizující zralou úrodu a pro zimu jsou typické barvy studené a pak základní kontrast černé s bílou. Mimo to každé roční období charakterizuje jedna základní barva. Pokud malujete velké místnosti, je vhodné používat doplňující se barvy příbuzných období. V malých místnostech je lépe použít protichůdné barvy a vytvořit menší kontrasty.

Podle čeho vybírat barvy pro výmalbu?

Barvy se v podstatě vybírají podle tří základních principů. Prvním principem je odstupňování jedné konkrétní barvy do různých tónů, tedy tón v tónu. Druhým principem je výběr příbuzných barev, čili různých barev stejného jasu a intenzity ze stejné oblasti barevného kruhu a se stejným základem. Třetím principem je aplikace barev komplementárních neboli doplňkových barev barevného spektra. Poslední možnost bývá nejsložitější, ale může být také nejpůsobivější.

Výběr barev podle působení na člověka

Samotný výběr barev však většinou probíhá podle jejích působení na člověka. Do jednotlivých pokojů byste tedy měli barvy vybírat podle majitele pokoje a také podle účelu pokoje. To znamená, že by každý měl popřemýšlet, která barva na něho působí opravdu dobře, která u něho vyvolává příjemné pocity. Pak by ten dotyčný měl popřemýšlet o účelu svého pokoje.

Výběr barev na malování pokojů

Výběr barev podle místnosti

Sem patří** psychologie barev**. Tedy to jak barvy působí na náladu člověka. Tohoto způsobu vnímání barev se dnes velmi často využívá v reklamě. V zásadě je to tak, že v kuchyni se použijí teplé barvy, kdežto v pracovně chladné, uklidňující. Malování kuchyněStejně je to i v koupelně nebo ložnici. V obývacím pokoji naopak je vhodné použít stimulující barvy, které navodí dobrou náladu. Dráždivé barvy jako je červená by se měli používat v malé míře.

Jak správně kombinovat barvy v interiéru?

Příliš pestré malby působí ve výsledku rušivě. V podstatě by se měly k malování využít jen tři barvy, přičemž ty velmi výrazné by měly mít podobu výrazných prvků. Pokud použijete jako hlavní barvu světlý barevný odstín, místnost se zvětší, naopak tmavý odstín místnost zmenší.

Optické působení barev v místnostech

Barvy umí také opticky změnit prostor. Tmavá podlaha a bílé stěny prostor rozšíří. Dlouhou chodbu zkrátíte výmalbou zadní stěny na tmavý odstín. Pruhy místnost sníží, nebo rozšíří. Záleží, jak je vedete. Jasné zářivé barvy dodají i malé místnosti prostor, kdežto tmavé barvy zmenší velkou místnost. Strop snížíte výmalbou s nízko položenou linkou, zvýšíte ho výmalbou bez linky. Ještě byste našli celou řadu možností, jak ovlivnit barvami opticky prostor. Hodně však záleží na vkusu a na použité výmalbě.

Kombinování barev

Dekorativní malby - efekty, plastické stěrky, štuky

Používají se jak do klasických interiérů, tak do moderních. Výhodou těchto technik je, že pokaždé jsou jiné.Speciální efekty, plastické stěrky, benátský štuk, minerální tapety a bordury či dekorační malby. Škála možných povrchových úprav vnitřních stěn je opravdu široká. Stačí si vybrat. Benátský štuk

Barvy s perleťovými, kovovými odlesky

Tyto barvy se hodí zejména do moderních interiérů. Mohou být v perleťových,saténových či kovových odstínech. Mohou mít také metalické odlesky, což se líbí celé řadě náctiletých.** Barvy s odlesky** se nepoužívají v celé místnosti. Nejčastěji se nanášejí jen na jednu nebo dvě stěny.

Kdy se používá plastická stěrka?

Plastická stěrka se často využívá ke zvýraznění vybrané stěny v konkrétním pokoji, na kterou chcete upoutat nejvíce pozornosti návštěvníků. Může být bílá i barevná a speciálních efektů dosahuje pomocí speciálních pomůcek jako jsou hladítka, štětky nebo houby.

Benátský štuk, antický štuk, marocký štuk

Používají se tři benátský, antický a marocký. Každý je jiný, má jiné vlastnosti, ale každý je opravdu krásný. Benátský štuk imituje mramor nebo leštěný kámen. Má vynikající vlastnosti. Je lehký, odolává plísním i vodě. Proto je možné ho bez obav použít v koupelně. Antický štuk, jinak také Antické zeminy florentské, může mít spoustu podob. Nejčastěji ho však najdete v renesančních palácích. Marocký štukMarocký štuk skvěle nahradí keramiku. Uplatní se zejména tam, kde je vlhko a zároveň mají stěny nízkou nosnost.

Dekorační malby přímo na zeď

Tyto malby se nejčastěji používají v dětských pokojích a dětských zařízeních. Motivy si vybíráte z katalogu a malíř vám je pomocí šablony namaluje na zeď.

Tipy a triky při výmalbě

Pokud vedete na stěně** trubky,** pak je můžete zamalovat stejnou barvou jako je výmalba pokoje. Trubky i radiátory splynou a nebudou na zdi téměř znát. Nebytové prostory se často malují bílou našedlou barvou. Pokud i zde použijete jasné zářivé barvy, prostory budou působit mnohem přívětivěji.

Jakou barvu do kuřáckých místností?

V divadlech, kinech, na pracovištích, ale i doma, pokud se tam kouří, můžete sáhnout po speciální disperzní** barvě s filtračním účinkem**. Stěny vám pak nebudou žloutnout.

Dekorační malby na zeď

Na co před malováním nezapomenout

Především si dobře rozmyslete použití jednotlivých barev i dekoračních omítek. Nezapomeňte, že malovat vlhké a plísní napadené zdi nemá žádný smysl. Během velmi krátké doby se plíseň objeví znovu. Aby tomu tak nebylo, je nutné zeď opravit a opatřit protiplísňovým materiálem. Mastné stěny se musí umýt teplou mýdlovou vodou. Pokud je nános barvy velký, musí se i oškrábat. Pokud nemáte na malování čas, můžete si objednat novou službu a to malování na klíč. Malířská firma se tak postará o přípravu před malováním i o závěrečný úklid.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17401 (novesluzby.cz#23473)


Přidat komentář