Karosářské a lakýrnické práce

Nepříjemný ťukanec se stane ani nevíte jak. Ať už jej způsobilo vaše neobratné parkování, či nešikovnost jiného řidiče, prudké zabrzdění v provozu nebo větší havárie, je nutné auto zavézt do opravny karoserií a nechat jej opravit.

Opravy karoserií, rovnání kabin, opravy veteránů

Dle míry poškození vašeho vozidla a zkušenosti karosáře můžete dostat zpět auto i ve stavu srovnatelném s jeho původním stavem. Karosářské práce zahrnují zejména opravy karoserií osobních automobilů, rovnání kabin nákladních automobilů, rovnání rámů terénních automobilů a čtyřkolek, opravy i hliníkových karoserií. Některé opravny se specializují také na opravy poškození veteránů a závodních speciálů.

Levnější karosářské práce bez opravy laku

Karoserie vašeho vozidla mohla být poškozena i prudce padajícími kroupami. Nebo v situaci, kdy došlo pouze k menšímu promáčknutí například během parkování, nemusel být nutně poškozen lak. Oprava karoserie se potom provádí rovnáním plechů za studena, čili je to metoda bez poškození laku. Oprava je tudíž šetrnější a nebude vás stát tolik, protože opravovaný díl nebude muset být kytován a nalakován.

Opravy nárazníků - promáčklý, prasklý nárazník

Promáčknuté nárazníky lze opravit svařováním. V současné době se nejvíce využívají plastové nárazníky, které bývají vyrobeny z různých plastů, jež mají rozličné složení a vykazují jiné vlastnosti. Aby byla oprava provedena kvalitně, je třeba zaručit nejlepší technologický postup, který zahrnuje také přidání materiálů, které vykazují stejné složení, jako materiál, ze kterého je původní nárazník zhotovený. Jestliže došlo k tomu, že nárazník praskl, opraví se svařováním. Svařením plastu se dosáhne potřebné tuhosti a spoj bude v místě praskliny dokonale pevný. Následně se plastový svár obrousí. Pokud je to nutné, proběhne i konečná úprava povrchu nárazníku, která zahrnuje i jeho lakování. Valnou většinu prasklých nárazníků lze opravit, avšak v každém případě se musí posoudit rozsah škody a použitý materiál. Původní nárazník se opravuje vždy snáze, než nárazník, který již jednou opraven byl.

Plastové karoserie, plastové blatníky

V moderních automobilech a motocyklech se plasty využívají stále více a to i na dílech, které byly ještě donedávna vyrobeny pouze z kovových materiálů. Protože šel vývoj plastů velmi dopředu, používají se dokonce i jako ochranná deformační zóna, která má za úkol zvýšit bezpečnost osob cestujících ve vozidle.** Plasty** vykazují perfektní mechanické kvality. Jsou odolné, elastické a velmi lehké. Z plastů se dnes vyrábějí dveře a blatníky, také spousta součástek, které se původně vyráběly výhradně z kovu. Nosná část karoserie je ale vždy vyrobena z kovu, který je charakteristický větší tuhostí, oproti měkkým plastům.

Lakování karoserie

Značné šrámy dokáže udělat na laku vašeho mobilního miláčka i běžný provoz. Naštěstí pro vás i pro něj existují způsoby, jak lak kvalitně a precizně opravit. Nejnáročnější opravu přestavuje metalická perleťová barva. Metalické odstíny jsou již po několik let velmi oblíbenou volbou mnoha řidičů a připlácejí si za ně nejen při koupi vozidla, ale i v případě jeho opravy. Co naplat, každá krása něco stojí.

Jak se opravuje metalický lak u drobných poškození

Složité na opravě poškozeného metalického laku je nejprve namíchání správného barevného pigmentu, který bude co nejvíce podobný podobnému nátěru. Protože je vlastní barevný pigment matný, musí se opravená část přelakovat bezbarvým lakem. Poškozené místo se nejprve perfektně vyčistí a odmastí, například technickým benzínem. Jestliže je poškození laku opravdu malé, například jej způsobil odskočený kamínek, může se tento bod přetřít štětcem zakapávací tužky a u metalízy přelakován bezbarvým lakem. Tímto způsobem se vám však nemusí podařit dosáhnout stejné struktury laku a odstínu. Někdy je třeba lak nanést ve více vrstvách. Protože je ale vrstva laku na opraveném místě vyvýšená oproti ostatní části karoserie, opravené místo se rozleští, aby opticky splynulo s okolím.

Rozsáhlejší poškození laku

Když je však poškození karoserie podstatně větší, není možné ho jen tak přelakovat. Díl nebo celá karoserie se musí přestříkat. Vždy si nechte tuto opravu provést ve specializované opravně, aby byl výsledek perfektní, a vy jste mohli vaše auto opět hrdě zařadit do provozu. I když bude po opravě, díky kvalitně provedené opravě laku bude vypadat jako nové.

Autodoplňky, autokoberce, poklice, vany do kufru

Autodoplňky si pořizujeme pro účelnost i pro potěšení. Výběr je široký, protože každá značka vozů nabízí své vlastní řady do vlastních typů vozů. V autoshopech jsou však k dostání i univerzální doplňky, které padnou do všech typů automobilů.

Oblíbeným doplňkem, který dodá vašemu vozu perfektní vzhled podle vašeho vkusu, ať už elegantní či sportovní, jsou poklice na kola. Praktickým a estetickým pomocníkem jsou gumové autokoberce a vany do kufru, které oceníte nejen v deštivém či zasněženém počasí. Do svého auta si můžete pořídit nerezové kryty prahů, či nejrůznější doplňky, které maximálně vylepší vzhled vašeho vozidla.

Jak vybrat správný autokoberec?

Gumový koberec do auta pořídíte v sadě. Ideální je pořídit tyto koberce dle typu vozidla, aby jejich rozměry dokonale padly a stoprocentně tak plnily svůj účel. Zakryjí a ochrání podlahu vozidla před znečištěním, ke kterému dochází zejména v nepříznivém deštivém či blátivém počasí, anebo v zimě, pokud napadl sníh, nebo naopak taje. Jsou vyrobeny z gumy a jsou opatřeny vyvýšeným okrajem a protiskluzovým povrchem. Tyto koberce se instalují fixačními šrouby.

Proč si pořizovat poklice na kola?

Poklice vám zakryjí kola. Vyrábějí se z odolných kvalitních materiálům. Tyto kryty kol se nasazují do plechového disku a spolehlivě tam drží. Pokud odpadnou, stane se to v důsledku prudších manévrů při jízdě nebo v případě, že projedete vysokou rychlostí místa na vozovce, která jsou nerovná. Nicméně poklice se ztrácejí spíše výjimečně.

Poklice mají též ochrannou funkci, neboť z části zabraňují proniknutí nečistot do brzdového systému, do brzdových kotoučů a destiček. Brzdový systém také ohrožuje vlhkost. Podstatnou výhodou však je zásadní vylepšení vzhledu vašeho čtyřnohého miláčka. Automobil s pouhými plechovými disky se naprosto nemůže rovnat vozidlu s krásnými pasujícími poklicemi na kolech. Nezapomeňte poklice autokosmetikou k tomu určenou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17353 (novesluzby.cz#23395)


Přidat komentář