Zámky v kraji Vysočina

Pokud jste milovníky zámků, vydejte se s námi do kraje Vysočina. Nic Vám nebrání nasednout do vlaku nebo auta a nechat se okouzlit krásou architektury zámeckých parků, zahrad a zámků Jaroměřice nad Rokytnou, Velké Meziříčí, Třešť, Žďár nad Sázavou.

Na území kraje Vysočina je něco přes 80 zámků, a to jak pro veřejnost přístupné, tak nepřístupné. Zámky vznikaly již od 15. století, za zlatý věk zámků se ovšem pokládá až 17. a 18. století, tedy období baroka. Najdete zde významnou řadu památek, historických i kulturních dominant. Mezi nejvyhledávanější místa patří bezesporu Jaroměřice nad Rokytnou, Velké Meziříčí, Třešť, Žďár nad Sázavou.

Balónový zámek Radešín

Vyměňte pevnou zem za plavbu vzduchem a získání nadhledu nad běžností všedních dní. Zažijte nezapomenutelný zážitek.

Nepřehlédněte nabídku zámku Radešín a využijte služby vyhlídkových letů vzduchovým balónem. Zámek nabízí i víkendové pobyty a možnost přihlásit se do letecké školy. Čeká na vás nádherný let.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek rozhodně patří k nejmohutnějším architekturám 1. poloviny 18. století u nás i v celé Evropě. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou se řadí mezi nejnavštěvovanější památky kraje Vysočina. Zámek byl původně středověkou tvrzí, která byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu současné barokní budovy. Do současné barokní podoby byl zámek přestavěn v letech 1700 až 1737.

Můžete se těšit na tři prohlídkové trasy. Trasa A zahrnuje Sál předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón, jídelnu, pracovnu hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Trasa B zahrnuje prohlídku přijímacího salónu, jídelnu, denního dětského pokoje, pánského salónu, dámského salónku a zámecké portrétní obrazárny. Trasa C Vás zavede do barokního interiéru chrámu sv. Markéty.

Pokud toužíte po romantickém svatebním obřadu, využijte možnosti svatebního obřadu přímo na zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Můžete si vybrat mezi konáním obřadu v podmanivém sálu „sala terreně", který se nachází v přízemí zámku a je součástí prohlídkové trasy A. Nebo se můžete rozhodnout pro obřad v zámecké zahradě. Nic nebrání tomu, abyste i svatební hostinu uspořádali na místě, a to v zámecké vinotéce, kdy společné posezení pro slavnostní oběd a odpolední, večerní zábavu i hostinu je možné mít přímo v romantické zámecké zahradě. Zámecká kinotéka se může pochlubit klenutým prostorem renesančního sklepa.

Otevírací doba zámku Jaroměřice nad Rokytnou

 • Duben a říjen: soboty, neděle, svátky: od 9,00 do 15,00 hod.
 • Květen, červen, září: úterý až neděle: od 9,00 do 16,00 hod.
 • Červenec, srpen: úterý až neděle: od 9,00 do 17,00 hod.

Vstupné na zámek Jaroměřice nad Rokytnou

 • Trasa A: dospělí: 90 Kč, děti, studenti, ZTP: 60 Kč, senioři: 65 Kč, rodinné vstupné: 260 Kč.
 • Trasa B, trasa C: dospělí 60 Kč, děti, studenti, ZTP: 40 Kč, senioři: 45 Kč, rodinné vstupné: 170 Kč.

Zámek Velké Meziříčí

Zámek byl vybudován před polovinou 13. století, původně jako hrad. Přestavba středověkého hradu na sídlo zámeckého charakteru proběhla během první poloviny 16. století. V roce 1723 zámek vyhořel a byla nutná jeho rozsáhlá rekonstrukce. Počátkem 20. Století bylo znovu vyzděno západní průčelí zámku nad goticko-renesanční lodžií. V současnosti je zámek průběžně opravován. Můžete se těšit na dvě prohlídkové trasy. Trasa A má dvě částí, kdy první probíhá ve stylově zařízených zámeckých pokojích, druhá probíhá v muzeu, které má své expozice ve druhém patře zámecké budovy. Trasa B nabízí expozice a výstavy muzea, a to ve druhém patře zámku. Jedná se o zkrácenou trasu A.

Pokud plánujete svatbu, můžete využít možnosti svatebního obřadu na zámku Velké Meziříčí.

Otevírací doba zámku Velké Meziříčí

 • Květen: soboty, neděle, svátky: od 10,00 do 16,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Červen, červenec, srpen: úterý až neděle: od 9,00 do 17,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Září: až neděle: od 9,00 do 16,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Říjen: sobota, neděle, svátky: od 10,00 do 16,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.

Vstupné na zámek Velké Meziříčí

 • Trasa A: dospělí: 60 Kč, děti, studenti, ZTP: 30 Kč, senioři: 40 Kč. Děti do 6 let: vstupné zdarma.
 • Trasa B: dospělí: 30 Kč, děti, studenti, ZTP: 15 Kč, senioři: 20 Kč. Děti do 6 let: vstupné zdarma.

Zámecký hotel Třešť

O osadě Třešť se datují první zmínky na konci 12. a na počátku 13. století. Zámek Třešť, již jako šlechtické sídlo, prošlo vývojem, od roku 1513. Spodní trakt zámku je postaven v gotickém slohu, první podlaží pak ve slohu renesančním a obytná část ve stylu barokním. Přestavba zámku byla ukončena v roce 1564. V roce 1660 došlo k přestavbě prvního podlaží zámku. Byla postavena hlavní věž v průčelí zámku i dva krby, které jsou v dnešní restauraci a v přísálí kongresového sálu. Součástí zámeckého areálu je i anglický park, který pochází nejspíše z let 1835 až 1845.

Zámecký hotel Třešť patří k vyhledávaným turistickým cílům v kraji Vysočina. Poskytne Vám kvalitní ubytování, možnost uspořádání nejrůznějších oslav, včetně možnosti uzavření sňatku v prostorách zámeckého hotelu Třešť nebo v anglickém parku pod širým nebem v krásné přírodní scenérii, či na nádvoří zámku Třešť. Svatební hostinu si můžete nechat zařídit přímo zámecké restauraci. Uspořádání svatebního obřadu i hostiny není problém v létě, ani v zimě. Přímo pro zimní období je výhodné prostředí Hodovní síně, kde se můžete zahřívat u krbu.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera. Největšího rozkvětu dosáhl klášter v polovině 18. století, kdy v té době došlo k rozsáhlé barokní přestavbě. V roce 1784 byl areál kláštera změněn na hospodářské středisko a zámek. V dnešní době zde najdete kromě Správy hospodářství Dr. Kinského a Správy farnosti: světoznámé muzeum knihy, největší svého druhu v Evropě. V areálu zámku se nachází i konventní kostel Nanebevzetí P. Marie, muzeum místního hasičského sboru, kavárna, čajovna. V expozici zámku Dr. Kinského se můžete těšit na dva okruhy. Okruh č. 1 skýtá Baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Studniční kapli a Santiniho expozici, okruh č. 2 zahrnuje expozici Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze a okruh č. 1.

Pokud toužíte po nevšedním svatebním obřadu, který má své kouzlo, můžete využít uzavření sňatku v obřadní síni na zámku Žďár nad Sázavou. Pokud Vám bude počasí přát v tento Váš výjimečný den, můžete se nechat oddat ve venkovních prostorách přilehlého nádvoří, včetně hudebního doprovodu (klavír, varhany, zpěv).

Otevírací doba zámku Žďár nad Sázavou

 • Duben a říjen: soboty, neděle, svátky: od 9,00 do 17,00 hod.
 • Květen až září: úterý až neděle: od 9,00 do 17,00 hod.
 • Listopad až březen: pondělí až pátek: od 8,00 do 17,00 hod.

Vstupné do expozic zámku Dr. Kinského

 • Okruh č. 1: dospělí: 100 Kč, děti, studenti, senioři: 60 Kč, rodinné vstupné: 180 Kč.
 • Okruh č. 2: dospělí: 140 Kč, děti, studenti, senioři: 90 Kč, rodinné vstupné: 220 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16885 (novesluzby.cz#20544)


Přidat komentář