Zámky Ústeckého kraje

Patříte mezi milovníky zámků? Vydejte se s námi do Ústeckého kraje. Nic Vám nebrání nasednout do vlaku nebo auta a nechat se okouzlit krásou architektury zámků Krásný Dvůr, Teplice, Velké Březno, Děčín, Lovosice.

Ústecký kraj je charakteristický tzv. pánevní oblastí. Kraj je charakteristický tím, že jeho oblasti se od sebe výrazně liší. Kraj Vám nabízí nespočet turistických možností, včetně hradů a zámků. Najdete zde významnou řadu vzácných památek. Mezi nejvyhledávanější místa patří bezesporu lázeňské město Teplice, České Švýcarsko, Litoměřice.

Zámek Krásný Dvůr

Barokní zámek najdete ve stejnojmenné obci. První písemná zmínka o zámku je z roku 1295. Stavbu v podobě renesanční vily dokončil Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Vnitřní rozdělení vily tvoří základní konstrukci v dnešní hlavní zámecké budově. Stěžejní přestavba zámku probíhala v od roku 1720 do 1724. Zámek byl částečně zpřístupněn veřejnosti již v padesátých letech 20. století. V současné době se můžete těšit na zhlédnutí 18 místností zámku. Součástí zámku je i rozlehlý anglický park, který dosahuje téměř 100 ha. Anglický park, první svého druhu v Čechách, oživuje množství romantických staveb, které často připomínají stavby francouzských Versailles. V parku naleznete přes neuvěřitelných 100 druhů dřevin, od prastarých dubů, buků, platanů, javorů, olší aj. Snad nejvýznamnějším zastupitelem těchto dřevin je Goethův dub, dnes již torzo dubu, jehož věk je odhadován na 1000 let. Tento dub se právem řadí mezi nejstarší stromy v Čechách. Kromě zámeckého parku můžete obdivovat i francouzskou zahradu, kterou naleznete za východní části zámku.

A pokud toužíte po skutečné romantice, máte možnost říci si „Ano" přímo na zámku Krásný Dvůr.

Otevírací doba zámku Krásný Dvůr

 • Duben a říjen: středa až neděle od 9,00 do 16,00 hod.
 • Květen a září: úterý až neděle od 9,00 do 17,00 hod.
 • Červen, červenec, srpen: úterý až neděle od 9,00 do 18,00 hod.

Vstupné na zámek Krásný Dvůr

 • Dospělí: 70 Kč, děti, studenti, ZTP, senioři: 50 Kč, rodinné vstupné: 190 Kč, děti do 6 let: vstup zdarma.

Vstup do zámeckého parku: zdarma.

## Zámek Teplice ** **

Jedná se o druhou nejvýznamnější památku klášterní architektury románského období v České republice. Teplický zámek stojí na místě, kde původně byl románský klášter benediktinek. Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány hodnotné interiéry. Románské křídlo zámku je nejzachovalejší původní částí kláštera. Od roku 1947 do současnosti je na zámku umístěno Regionální muzeum. Můžete zde například shlédnout expozice zaměřené na umění gotiky, renesance a baroka. Jsou Vám zpřístupněny i některé zámecké interiéry s dobovým vybavením.

Otevírací doba zámku Teplice

Zámek je veřejnosti přístupný celoročně, a to:

 • úterý až pátek od 12,00 do 17,00 hod,
 • sobota a neděle od 10,00 do 17,00 hod s polední přestávkou od 12,00 do 13,00 hod.

Státní zámek Velké Březno

Státní zámek Velké Březno patří mezi nejmladší, nejmenší, ovšem nejkrásnějším zámkům v České republice. Zámek byl vystavěn v letech 1842 až 1845. Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru. Mezi lety 1885 až 1910 byl přestavěn do romantické novorenesance. Zámecké interiéry jsou vybavené dobovým nábytkem. Zámek Velké Březno je obklopen malebným přírodním anglickým parkem s velkým množstvím vzácných stromů a keřů. Park byl založen v polovině minulého století.  Nabízí se Vám park o rozloze 5 ha, včetně maličkého francouzského parku s výhledem na rybník s lekníny, rákosím a kapry. V parku najdete i dvě fontánky a dokonce plavecký bazén.

A pokud toužíte po skutečné romantice, máte možnost říci si „Ano" přímo na zámku Velké Březno.

Otevírací doba zámku Velké Březno

 • Duben a říjen: středa až neděle od 9,00 do 16,00 hod.
 • Květen a září: úterý až neděle od 9,00 do 18,00 hod.

Zámecký park je otevřen během sezóny denně, od 7,00 do 19,00 hod.

Vstupné na zámek Velké Březno

 • Dospělí: 70 Kč, děti, studenti, ZTP, senioři: 50 Kč, rodinné vstupné: 190 Kč, děti do 6 let: 10 Kč.

Vstup do zámeckého parku: zdarma.

Vstup do zámeckého parku s odborným výkladem: 40 Kč.

Zámek Bílina

Zámek vznikl přestavbou z hradu v letech 1675 až 1682. Původní gotický hrad vznikl ve 13. století. Nejvýraznější objekt zámku tvoří pozdněgotická bašta Manda, která se nacházela v rohu předhradí. Zámek je mohutná dvoupatrová obdélníková budova s velkými nárožními třípatrovými pavilony. Z původního hradu se do dnešní doby dochovalo sklepení vytesané do skály a sklípková klenba v přízemí severního pavilonu. Kolem zámku se rozprostírá zámecký park.

Zámek Děčín

Zámek Děčín patří bezesporu mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech.  Původně předcházel děčínský zámek dřevěné hradiště, vystavěné zhruba na konci 10. století. Přesná podoba původního středověkého hradu není známa. Současná podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein. Tento rod stojí za zásadními rekonstrukcemi zámku. První proběhla v posledním třicetiletí 17. století. Kromě jiného byla založena ojedinělá Růžová zahrada. Druhá přestavba se uskutečnila v letech 1786 až 1803, kdy zámek získal barokně-klasicistní podobu, ve které se zachoval až dodnes. V roce 1991 získalo zámek do svého majetku město Děčín a začala postupná rekonstrukce zchátralého objektu. Rekonstrukce zámku v současné době pokračuje rekultivací zámeckých zahrad a parku. Můžete se potěšit úchvatným výhledem na město Děčín a na jedinečnou Růžovou zahradu. Kouzlo Růžové zahrady spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881. Zámek Děčín patří mezi nejnavštěvovanější památky Ústeckého kraje.

A pokud toužíte po skutečné romantice, máte možnost říci si „Ano" přímo na zámku Děčín.

Otevírací doba zámku Děčín

 • Leden a únor: čtvrtek až neděle od 9,00 do 17,00 hod.
 • Březen, duben, květen, červen: pondělí až neděle od 9,00 do 17,00 hod.
 • Červenec, srpen: pondělí až neděle od 10,00 do 18,00 hod.
 • Září, říjen, listopad, prosinec: pondělí až neděle od 9,00 do 17,00 hod.

Otevírací doba Růžové zahrady

 • Duben, září, říjen: pondělí až neděle od 10,00 do 18,00 hod.
 • Květen, červen, červenec, srpen: pondělí až neděle od 10,00 do 20,00 hod.

Vstupné na zámek Děčín

 • Dospělí: 70 Kč, děti, studenti, ZTP, senioři: 55 Kč, děti: 40 Kč.

Vstupné do Růžové zahrady

 • Dospělí: 12 Kč, děti: 6 Kč.

Zámek Lovosice

Traduje se, že zámek Lovosice byl postaven na místě bývalé tvrze, a to v polovině 16. století. Ve velmi málo upravené podobě se dochoval dodnes. Zámek byl počátkem 19. století ve velké míře poškozen požárem. Po požáru v roce 1809 byl upraven. Zámek tvoří trojkřídlá dvoupatrová budova.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16879 (novesluzby.cz#20504)


Přidat komentář