Zámky Středočeského kraje - 1.díl

Pokud jste milovníky zámků, vydejte se s námi do Středočeského kraje. Nic Vám nebrání nasednout do vlaku nebo auta a nechat se okouzlit krásou architektury zámků i zámeckých parků a zahrad Jemniště, Konopiště, Žleby.

Středočeský kraj je právem považován za opravdové srdce Čech. Odehrála se zde řada historicky významných událostí, které mnohdy zasáhly do dějin celé Evropy. Najdete zde významnou řadu památek, historických i kulturních dominant. Mezi nejvyhledávanější místa patří bezesporu zámek Žleby, Jemniště, Konopiště.

Zámek Žleby

Původně gotický hrad Žleby byl založen ve druhé polovině 13. století. Hrad prošel renesančními i barokními úpravami. Dnešní romantickou podobu zámek získal v polovině 19. století. V interiérech zámku se snoubí původní historické památky s dobovými, po většinou z ciziny přivezenými předměty. Dominantou čtyřkřídlého zámku je mohutná válcová věž s kuželovitou střechou. V zámku je přístupných pro veřejnost 16 místností a velká veranda. Pro návštěvníky je prohlídka zámku rozdělena do dvou tras, kdy první zahrnuje romantické interiéry, kuchyni s původním vybavením, gotickou zámeckou kapli. Druhá trasa zahrnuje možnost vyhlídky z Velké věže, prohlídku pokojů, ložnic pro hosty a prohlídku sklepních prostor. Po prohlídce zámku určitě využijte procházky po romantickém zámeckém parku.

A pokud toužíte po skutečné romantice, máte možnost říci si „Ano" přímo na zámku Žleby, a to v určených historických interiérech, zahradním areálu předzámčí nebo arkádovém nádvoří.

Otevírací doba zámku Žleby

I. prohlídková trasa

 • Duben: sobota, neděle, svátky od 9,00 do 16,00 hod.
 • Květen, červen, září: úterý až neděle od 9,00 do 16,00 hod.
 • Červenec, srpen: úterý až neděle od 9,00 do 17,00 hod.
 • Říjen: sobota, neděle, svátky od 9,00 do 16,00 hod.

  II. prohlídková trasa

 • Květen, červen, září: úterý až neděle od 9,00 do 16,00 hod.

 • Červenec, srpen: úterý až neděle od 9,00 do 17,00 hod.

Vstupné na zámek Žleby

Dospělí: 120 Kč, děti, studenti, ZTP, senioři: 80 Kč, rodinné vstupné: 310 Kč, děti do 6 let: vstup zdarma.

Zámek Jemniště

Barokní zámek, který byl postaven kolem roku 1724, získal svoji nynější podobu po částečné úpravě po požáru v roce 1754. Zámek se nachází zhruba 10 kilometrů severozápadně od Vlašimi. Můžete se těšit na jednopatrový objekt, postavený na půdorysu, znázorňující písmeno H. V zámeckých interiérech se dochovala vrcholně barokní štuková i malířská výzdoba. Zámku dominuje elegantní štít s balkonem, který zvýrazňuje vstup do zámku. Na hlavní zámeckou budovu se napojují nižší budovy, které dříve sloužily k hospodářským účelům. Zámeckou expozici pro veřejnost tvoří 9 sálů, salónků a kaple sv. Josefa. Po prohlídce zámku určitě nevynechejte procházku po okouzlujícím anglickém parku. Park Vás nadchne soustavou rybníků, nádvořím, francouzskou zahradou, skalkou, vřesovištěm, pávy i okrasným vodním ptactvem. Vstup do parku je možný přes prostory kavárny a pokladny. Zámecký park byl založen již kolem roku 1725. A pokud budete unaveni po romantické procházce parkem, můžete se občerstvit v příjemné zámecké kavárně, která je upravená ve stylu 30. let. Pro vyhládlé turisty je k dispozici zámecká restaurace.

Zámek Jemniště přímo vybízí k uspořádání svatebního obřadu i oslavy. Můžete využít, jak církevního, tak civilního svatebního obřadu. Církevní svatební obřad probíhá v rodinné barokní kapli sv.Josefa. Zámecká kaple pojme až 100 osob. Pro civilní svatební obřad můžete využít dvou svatebních sálů, které jsou situované v přízemí zámku hlavní budovy.

Otevírací doba zámku Jemniště

 • Duben a květen: sobota, neděle, svátky od 9,00 do 16,30 hod.
 • Červen, září: pondělí až neděle od 9,00 do 17,30 hod.
 • Červenec, srpen: pondělí až neděle od 9,00 do 18,30 hod.
 • Říjen: sobota, neděle, svátky od 9,00 do 17,30 hod.

Vstupné na zámek Jemniště

 • Dospělí: 140 Kč, děti 6-14 let: 60 Kč, studenti, senioři: 80 Kč, rodinné vstupné: 250-270 Kč, děti do 6 let: vstup zdarma.

Vstupné do zámeckého parku

 • Dospělí: 70 Kč, děti 6-14 let: 40 Kč.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště byl založen koncem 13. století, jako gotická pevnost. Jak čas postupoval, prošel hrad dvěma významnými přestavbami, pozdně renesančním na počátku 17. století a barokním v 18. století. Zámek se do dnešní doby dochoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě. I vnitřní vybavení zámku zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.

Během stavebních úprav vznikl kolem zámku rozsáhlý krajinářský park, který doplnila Růžová zahrada se skleníky. U I. prohlídkového okruhu můžete obdivovat jižní křídlo zámku, skýtající reprezentační a hostinské pokoje. U II. prohlídkového okruhu můžete obdivovat severní křídlo zámku, skýtající nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami. III. prohlídkový okruh Vám představí soukromé pokoje Františka Ferdinanda.

Po prohlídce zámku nevynechejte ani skleníky v Růžové zahradě, ve kterých se pěstují vzácné palmy, subtropické i tropické rostliny. Rozkošný bazének ukrývá okrasné rybičky.

Pokud budete chtít proniknout ještě hlouběji do historie zámku, navštivte muzeum sv. Jiří, které je umístěné v bývalé barokní oranžerii. Muzeum se může pochlubit svatojiřskou sbírkou, jedinou sbírkou, kterou arcivévoda František Ferdinand vybudoval od základu sám. 

Na zámku Konopiště můžete využít uspořádání svatebního obřadu, který se koná v salonku jižního křídla zámku. Pro civilní svatební obřad můžete vybírat z obřadního salonku nebo Růžové zahrady. Církevní obřady se konají v zámecké kapli.

Ubytování v blízkosti zámku Konopiště

V areálu zámku Vám poskytne příjemné a luxusní ubytování například penzion Konopiště.

Otevírací doba zámku Konopiště

I. okruh, II. okruh, III. okruh

 • Duben: úterý až pátek od 9,00 do 15,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Duben: sobota, neděle od 9,00 do 16,00 hod. Polední přestávka do 12,00 do 13,00 hod.
 • Květen až srpen: úterý až neděle od 9,00 do 17,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Září: úterý až pátek od 9,00 do 16,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Září: sobota, neděle od 9,00 do 17,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Říjen: úterý až pátek od 9,00 do 15,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.
 • Říjen: sobota, neděle od 9,00 do 16,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.

  I. okruh, II. okruh

 • Listopad: úterý až neděle od 9,00 do 15,00 hod. Polední přestávka od 12,00 do 13,00 hod.

Vstupné na zámek Konopiště

 • I. okruh, II. okruh: dospělí: 130 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP: 90 Kč, rodinné vstupné: 335 Kč, děti do 6 let: vstup zdarma.
 • III. okruh: dospělí 200 Kč, děti, studenti, senioři: 130 Kč.

Vstupné do skleníků v Růžové zahradě

 • Dospělí: 35 Kč, děti: 20 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16882 (novesluzby.cz#20533)


Přidat komentář