Vysoké Tatry - ubytování a turistika

Vydejte se za přírodními krásami našich východních sousedů! Slovensko se právem pyšní svým nejvyšším pohořím. Vysoké Tatry patří mezi nejnavštěvovanější místa na Slovensku.

Vysoké Tatry – přírodní park, lidové tradice, sport

V oblasti Vysokých Tater se mísí krása velehor a skal s lidovými tradicemi. Navštívit zde můžete skanzeny s lidovou architekturou, hrady, zámky nebo typické místní hospůdky se slovenskými specialitami. Sportovní vyžití najdete v nepřeberném množství horských stezek či nedalekých aquaparcích a termálních koupalištích.

 

Tatranský národní park

Vysoké Tatry tvoří přírodní hranici mezi Slovenskem a Polskem. Pro své přírodní bohatství a unikátnost byly v roce 1949 vyhlášeny prvním národním parkem na Slovensku. V roce 1993 je UNESCO spolu s polskou částí Vysokých Tater vyhlásilo Biosférickou rezervací Tatry. Toto velkolepé pohoří vzniklo v třetihorách, ale svou současnou podobu získalo ve čtvrtohorách, kdy díky činnosti ledovců vznikly skalnaté vrcholky, plesa a ledovcová údolí.

Vysoké Tatry – nejvyšší vrcholky

Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater je Gerlachovský štít, tyčí se ve výšce 2654m n. m. Druhým nejvyšším vrcholem je Lomnický štít, na jehož vrchol vede i kabinková lanovka.

Lanovka je přístupná z Tatranské Lomnice- lístek si můžete zakoupit až na vrchol, kde je meteorologická stanice nebo jen na Skalnaté pleso, kde si prohlédnete vysokohorské jezírko. Vysoké Tatry jsou propleteny turistickými stezkami a je zakázáno z nich sestupovat.

Vysoké Tatry – vodní útvary

Mezi nejznámější přírodní jezera ve Vysokých Tatrách patří Štrbské Pleso. Od Štrbského plesa vede naučná lesní stezka k Popradskému plesu. Na stezce na vás čeká 14 zastavení, kde poznáte, jací živočichové a rostliny se zde vyskytují. Stezka je dlouhá 3,9 km a na jejím konci vás čeká pohled na průzračné jezero, ve kterém se odráží vrcholky Vysokých Tater.

Vysoké Tatry – vodopády

Ve Vysokých Tatrách pramení několik potoků. Voda si razí cestu po strmém skalnatém terénu, a proto již z dálky můžeme zaslechnout šumění vody, která padá na obrovské balvany. Můžeme zde najít několik vodopádů, které turisté rádi pozorují.

Mezi největší patří vodopád Skok, ke kterému se dostanete od Štrbského plesa. Hojně navštěvované jsou i vodopády Studeného potoka, k těm se dostanete stezkou ze Starého Smokovce.

Vysoké Tatry – jeskyně

Jedinou zpřístupněnou jeskyní Vysokých Tater je Belianská jeskyně. Její návštěva ale stojí za to. Patří mezi nejnavštěvovanější jeskyně na Slovensku. Pro veřejnost byla otevřena již v roce 1882 a od roku 1896 je elektricky osvětlena.

Prohlédnout si můžete stalagmity a intronové vodopády o délce až 50m. Nezapomeňte se však teple obléci – i v létě se zde teplota pohybuje kolem nuly a během prohlídky, která je dlouhá více jak 1km tak můžete snadno prochladnout!

Turistická centra Vysokých Tater

Na úpatí Vysokých Tater leží několik větších měst, která jsou zastavěna hotely, penziony a turistickými ubytovnami. Jsou upravena především pro potřeby turistů.

V Tatranské Lomnici najdete visutou lanovou dráhu na Lomnický štít nebo Tatranskou bobovou dráhu. O co se jedná? Horská bobová dráha vám zvedne hladinu adrenalinu v krvi. V areálu najdete i dráhu pro motokáry, kterou využívají nejen děti.

Starý Smokovec je nejstarší osadou vysokých Tater. Najdete zde několik turistických hotelů a restaurací. Ve městě se nachází i pozemní lanová dráha, která vede na Hrebienok. Odtud se dostanete k vodopádům Studeného potoka nebo k Teryho chatě, kde si můžete zajistit i ubytování.

Ždiar je spíše vesnicí, kde většinu obyvatel tvoří turisté. Hledáte ubytování v menším a klidném penzionu ve venkovském prostředí? Pak zvolte Ždiar. Během procházky po této vesnici si můžete prohlédnout lidové dřevěnice a místní architekturu.

Zajít můžete i do Etnografického muzea, v útulné dřevěnici najdete vystavené ručně vyšívané lidové kroje, výbavu domácnosti a dozvíte se něco o historii této malebné vesnice.

Vysoké Tatry – výlety do okolí

Chcete poznat historii podtatranských měst a vesnic? Chcete vědět, jak se zde žilo v minulých stoletích? Navštivte místní historické památky!

Lubovnianský hrad a skanzen

Hrad Lubovňa pochází ze začátku 14.století. Z tohoto gotického období se dochoval jen palác a hlavní věž, ze které si můžete prohlédnout okolí. V 16. století hrad vyhořel a proto byl přistavěn renesanční palác a později i barokní, kde se dnes nachází expozice hradu. Prohlédnout si můžete dobový nábytek, šaty služebnictva i šlechty, kapli s vyřezávaným oltářem...

Pod hradem se nachází skanzen. Expozice pochází ze Spiše a Šariše. Velmi vzácnou a hodnotnou expozicí je dřevěný řeckokatolický kostel sv. Michaela archanděla z roku 1883. Další dřevěné domy pochází ze začátku 20.století.

Najdete zde mlýn, školu, sezónní polní obydlí, sýpku, dílnu tesaře, tkalce, kováře či dráteníka a další rodinné a hospodářské stavení. V některých najdete ukázky lidových tradic a zvyklostí při narození dítěte, slavení svatby, Vánoc a Velikonoc. V letní sezóně ve skanzenu vystupují folklorní skupiny a soubory.

Levoča

Dalším místem, které stojí za vidění, je městská památková rezervace Levoča. Na historickém náměstí v centru města si můžete prohlédnout více jak 50 gotických, renesančních a raně barokních domů s arkádovými dvory. Vnější hranici náměstí tvoří zachovalé části gotických městských hradeb ze 14. a 15. století.

Nezapomeňte si prohlédnout druhý největší kostel na SlovenskuChrám sv.Jakuba. Byl postaven na konci 14.století v pozdně gotickém stylu. Hlavní oltář je vysoký téměř 19m a široký 6m a sochy na něm jsou dílem Mistra Pavla z Levoče. Obdivovat můžete i velmi zachovalý interiér kostela-křídlové oltáře, plastiky, malby, sochy...

Spišský hrad

Tato velkolepá dominanta spišské krajiny se rozkládá na vápencové skále, která převyšuje okolní krajinu. Spišský hrad patří díky své rozloze mezi největší hrady střední Evropy.

Skála, na které se hrad rozprostírá, byla osídlena již v pravěku v době kamenné. Podle archeologických průzkumů pochází nejstarší část hradu z 11.-12.století, tato obytná věž se ale nedochovala. Na počátku 13.století byla vystavěna nová obytná věž a palác, tyto části se už dochovaly.

V dalších stoletích hrad vystřídal několik majitelů a byl několikrát rozšiřován. Také se o něj vedlo několik bitev, protože stál na strategickém místě a byl sídlem mnoha významných osobností.

Mezi nejvýznamnější majitele hradu patřila Alžběta Kumánská,matka Ladislava IV., dobýt se ho pokoušel Matůš Čák Trenčanský, majitelem byl i Jan Jiskra z Brandýsa, stoupenec Ladislava Pohrobka nebo Alexej Turzo, narodil se zde poslední uherský král před nástupem Habsburků Ján Zápolský. Od konce 18.století hrad chátral. Od roku 1983 byl otevřen pro veřejnost a od té doby se opravuje.

Hradní zajímavosti

V letní sezóně se zde pořádají šermířské turnaje, najdete tu ukázku středověkých řemesel a různé stánky se suvenýry. Z hradní věže i z okolních hradeb je krásný pohled na okolní krajinu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16918 (novesluzby.cz#20797)


Přidat komentář