Výlety - rozhledny v ČR

Kde hledat jednu z nejbizardnějších a nejvíce architektonicky pozoruhodných vyhlídkových staveb u nás? Nebo víte, že na počest svatby korunního prince Rudolfa s princeznou Stefanií, dostala jedna rozhledna název Rudolfova věž?

Výlety – tentokrát pohledy z ptačí perspektivy.

Pěšky na vrchol rozhledny Vás s dnešní pozvánkou zavedeme na 8 rozhleden, vybraných náhodně z celé republiky.

Poledník na Šumavě

Rozhledna Poledník stojí na zaobleném hřbetě 4,5 km jižně od Prášil. Nejvyšší bod Prášilských plání. Přístup je orientačně snadný, přímo na vrchol vede odbočka červené značky z Prášil na Modravu. Poledník se nachází v klidovém území NP a vstup mimo značené cesty je zakázán. Z důvodu hnízdění a zimování tetřevů je vstup od října do května omezen. Samotná hora i její okolí byly téměř 20 let pro veškerou veřejnost zapovězeny.

Po roce 1990 vojáci Poledník opustili a věž byla z rozhodnutí správy šumavského národního parku nákladem 12 mil. Kč upravena na rozhlednu. Přímo pod ní vyrostl dřevěný přístřešek chránící turisty před sluncem i nepohodou počasí. Přes léto zde funguje i kiosk s občerstvením, pohlednicemi, panoramatickou kruhovou mapkou, informačním místem NP Šumava a vrcholovým razítkem. Na vyhlídkový ochoz rozhledny ve výšce 37 metrů vede 227 schodů. K rozhledně se dostanete na kole nebo pěšky.

Čertak v Beskydech

Tato betonová věž obložená smrkovým dřevem stojí na vrchu Čartak u hraničního přechodu Bumbálka -Rožnov/Makov, asi 30 km východně od Vsetína. Původní záměr byl vybudovat zde pro firmu Eurotel základnovou stanici pro mobilní telefony. Správa Beskyd souhlasila, ale musely být splněny dvě důležité podmínky. Jednak stavba nesměla narušit ráz krajiny a také musela být zpřístupněna pro návštěvníky k rozhlížení se po kraji.

Vznikla tak osmiboká konstrukce tvořená betonovým jádrem, je z vnějších stran opláštěná smrkovým dřevem. Rozhledna byla pro veřejnost otevřena 28. 6. 1998 a její výška činní 40 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 26 metrů. Pro výhled na Lysou Horu a Radhošť musí její návštěvníci zdolat 137 schodů. Při pěkném počasí lze dohlédnout až k Tatrám. V roce 2009 získala nový nátěr.

Vrátenská hora

Rozhledna Vrátenská hora u Mšena nabízí nádherný výhled do krajiny na Kopec Sedlo, Bukovou horu, kopec Vlhošť, hrad Starý Bernštejn, Hrad Ralsko, Bezděz, Jizerské hory, Prahu, České středohoří a Milešovku. Nachází se asi 20 km severovýchodně od Mělníka, nad obcí Libovice, která je nedaleko Mšena. Rozhledna je přístupná např. z obce Nosálov po modré značce cca 2 km.

Na Vrátenské hoře stála rozhledna již na konci 19. století. V roce 1893 zde totiž mšenský okrašlovací spolek zbudoval 12m vysokou dvoupatrovou dřevěnou věž. Původní stavbu strhla vichřice. Obnovena byla v roce 1992 na popud Sdružení obcí Kokořínska, obec Vrátno darovala zdarma k výstavbě pozemek a společnosti EuroTel a RadioMobil souhlasily s návrhem Sdružení, aby plánovaná telekomunikační věž sloužila současně jako rozhledna, mohla se stavba zrealizovat.

Velký Kamýk

Rozhledna velký Kamýk u Písku byla vybudovaná v roce 2002 hlavně pro telekomunikační účely. Věž vysoká 65 metrů odlišuje od podobných staveb čtveřice hyperbolických vzpěr, každé v pomyslném rohu stavby. Vyhlídková plošina je ve výšce 31 metrů. Na severu je Křešický vrch s věží, severovýchodním směrem spatříte Koňský vrch s rozhlednou a jihovýchodně si můžete všimnout jaderné elektrárny Temelín, rozpoznatelné zejména stoupající párou z chladících věží.

Je-li zamčeno, klíč si můžete vyzvednout u paní Salátové bydlící v popisném čísle 22 – předposlední dům před výstupem. Nejsnazší je vyjet z Písku po silnici č. 139 a na druhé odbočce za městem zahnout vpravo do Velkých Nepodřic. Projeďte obec až téměř na konec. Orientačním bodem může být malý rybník. Dostanete se na úzkou cestu mezi domy, kterou vyjeďte nahoru.

Templ Krásný Dvůr

Jednu z nejbizardnějších a nejvíce architektonicky pozoruhodných vyhlídkových staveb můžeme na našem území nalézt na nejvyšším místě zámeckého parku (365 m. n. m.) v Krásném Dvoře cca 5 km severně od Podbořan směrem na Žatec Rozhledna byla postavena jako mohutný pseudogotický templ v letech 1793-96 a sloužila jako památník.

Josefova věž

Kleť u Českého Krumlova na jejímž vrcholu stojí Josefova věž, dříve nazývaná císaře Františka Josefa, nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, dostavěna byla v roce 1825, Kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku, sám vášnivý cestovatel, propagoval také turistické zájmy. Dal tedy podnět k výstavbě kamenné rozhledny na samém vrcholu. Jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Za příznivého počasí nabízí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. Je vysoká 20 metrů, nahoru vede 110 schodů. Turistické stezky vedou na Kleť ze všech stran. Od jihu vede modře značená stezka z Českého Krumlova, od západu červeně značená stezka z obce Chvalšiny a modře značená stezka z obce Rohy. Od severu žlutě značená stezka z Křemže a zeleně značená stezka z Holubova. Od východu potom žlutě značená stezka z Plešovic a červeně značená stezka ze Zlaté Koruny.

Rudolfova Věž

Rozhledna Libín u Prachatic byla postavena v roce 1883 Šumavským klubem turistů. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. Byla stavěna podle návrhu vídeňského architekta Vyskočila a jelikož v témže roce slavili zásnuby habsburský korunní princ Rudolf s princeznou Stefanií, dostala rozhledna název Rudolfova věž. Je vysoká 27 metrů a na její vyhlídku, která je ve stejné výšce vede 138 schodů.

Kruhový výhled zahrnuje kromě Šumavy a blízkých Prachatic také Novohradské hory, Českobudějovickou pánev, horu Kleť, Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. Před pár lety dostala rozhledna nový bílý kabát a tak září do krajiny. Přístup je z obce Labínské Sedlo po modré značce cca 2 km.

Schillerova rozhledna

Nad obcí Kryry si 9 km od Podbořan, stojí v nadmořské výšce 383 m Schillerova rozhledna. Byla postavena v letech 1905 - 1906 a své jméno dostala po německém básníkovi Friedrichu Schillerovi v roce 1905. Její původní název byl Schillerwarte. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 metrů. Krásná cihlová rozhledna sice v průběhu let chátrala, ale v červenci roku 2000 po náročné rekonstrukci znovu otevřela své brány veřejnosti.

V současné době je přístupná o víkendech, od června do září, od 12 do 16 hodin. V červnu roku 2000 dokončil obecní úřad opravu schodiště a vnitřní stěny dostaly novou omítku a je to opravdový skvost mezi rozhlednami. Když vystoupáte 5 kamenných a 122 dřevěných schodů otevře se vám nádherný pohled na Doupovské a Krušné hory a České středohoří.

Rozhledna Královka

Královka u Bedřichova, původně dřevěnou rozhlednu v roce 1906 skácel vítr u a janovští se rozhodli postavit novou, tentokráte kamennou. Hotové dílo začalo fungovat hned v příštím roce a tato 24 m vysoká věž slouží turistům dodnes. Na vyhlídkovou věž lze vystoupit během celého roku, je-li zavřena, klíče jsou k dispozici v recepci uvnitř chaty. Objekt stojí na frekventované silničce spojující turistická a sportovní střediska Bedřichov a Hrabětice.

Na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Na severovýchodě uvidíte hlavní hřeben Jizerských hor od Ptačích kup přes Holubník a Černou horu k Jizeře, na východ se díváte na západní Krkonoše, na jihozápad údolí Bílé Desné a obec Bedřichov, Vysoký hřeben a lyžařský areál Malinovka, na obzoru na Ještědsko-Kozákovský hřeben a siluetu Ještědu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16855 (novesluzby.cz#20205)


Přidat komentář