Výlety - Plzeň

Víte, kde je největší pivnice, nejvyšší kostelní věž, nejdelší motokárová dráha v České republice? Které město leží na soutoku 4 řek - Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže? Ano je to Plzeň. Pojďme se podívat co nám turistům město nabídne.

Město Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice. Rozkládá se na ploše 125 km2 a žije zde zhruba 167 000 obyvatel. Město bylo založeno v roce 1295 na soutoku 4 řek - Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže, českým králem Václavem II.

 

Složitý znak Plzně

Ve znaku má velblouda, postavu anděla-štítonoše, dva papešské zlaté klíče, dále vojáka s půlkou černé orlice s rudým vyplazeným jazykem, zbrojnoše s mečem nebo stříbrnou chrtici.

Podzemní Plzeň

Historické podzemí Plzně Vám dopřeje prohlídku systému propojených dvou až třípatrových sklepů, který se rozkládá pod celým srdcem města Plzně, vznikal postupně od 13. do 19. století. Celkovou délkou chodeb cca 17 km patří k nejrozsáhlejším ve střední Evropě. Sklepy sloužily k uchovávání potravin i jako řemeslnické provozovny, vinopalny a sladovny, ale také jako účelová technická zařízení - odvodňovací štoly, štoly přivádějící vodu k vodárenskému zařízení, kanalizace a studny.

Historické stavby v Plzni

Renesanční Dům U Salzmannů - nejstarší pivnice města Plzně, Dům U Bílého lva vznikl v 16. století - jeden z největších a nejdražších renesančních domů v Plzni, Masné krámy zvláštní historická budova z roku 1392 sloužila jako masná tržnice až do 50. let 20. století - letech 1964 – 1971 proběhla náročná rekonstrukce, po níž vznikl specifický výstavní prostor ...atd.

Církevní stavby v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje, kostel sv. Jiří, , Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Anny při bývalém klášteru dominikánek, kostel sv. Mikuláše a Mikulášský hřbitov, kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel Panny Marie Růžencové, kostelík U Ježíška, kostel sv. Martina nebo kostel sv. Petra a Pavla

Meditační zahrada

Nádherná meditační zahrada s Památníkem obětem zla v Plzni je místem naděje, pravdy, odpuštění a usmíření. Místem pro vzpomínku na všechny oběti zla, pro načerpání síly do všedního dne.

Co by jste si neměli při návštěvě Západočeské metropole nechat ujít?

 • Divadlo J. K.Tyla bylo vystavěno v letech 1899-1902
 • Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni má nejvyšší kostelní věž v Čechách = 102 m
 • Náměstí Republiky v Plzni je jedno z největších středověkých náměstí v republice
 • Synagoga v Plzni je druhá největší v Evropě a třetí na světě, po jeruzalémské a budapešťské.
 • Pivovarské muzeum je jediné na světě, dochované v původním středověkém právovárečném domě. Plzeňské pivo proslavilo Plzeň v celém světě. Vyrábějí značky Pilsner Urquell a Gambrinus. V prostorách pivovaru nabízí návštěvníkům prohlídky i přednášky, projekci filmu, prostě o pivu se zde dozvíte spoustu zajímavého. Plzeň má i největší pivnici v Čechách, ta se nachází přímo v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj, restaurace Na Spilce má 580 míst
 • Západočeské muzeum – má největší soubor gotických pušek hákovnic z celé Evropy. Doba ledová, je unikátní výstava trojrozměrných modelů velkých pravěkých zvířat v životní velikosti. Dále mimořádně významné jsou ucelené sbírky keramiky, skla a šperků z archeologických výzkumů antického Pantikapaia nebo umělecké sbírky z oblasti Dálného Východu.
 • Muzeum strašidel nalezneme přímo v centru města. Expozice je věnována tématice svět pohádek a pověstí. Muzeum je určeno především dětem.
 • Další muzeum je koncipováno jako muzeum plzeňských loutek, návštěvníci v něm nenajdou věci, které s Plzní nesouvisí. Naopak se dozvědí o vývoji plzeňského loutkářství, jež má i ve světovém měřítku výjimečné postavení. Divadlo je interaktivní.
 • Zoologická a botanická zahrada v Plzni, jejíž nedílnou součástí je také DinoPark.
 • Z roku 1911 je zde nejstarší letiště v České republice, kde také vzlétlo první letadlo československé výroby 27. 4. 1919
 • V létě je Plzeňsko ideálním místem pro pěší turistiku, jízdy na koni, vodní sporty a cyklistiku. Aktivnímu využití volného času odpovídají nabízené turistické tipy a rozšířená síť cyklostezek. V provozu zde také najdete lanové centrum a lezeckou věž.
 • Nejdelší motokárová dráha v České republice je také v Plzni, trať má délku 1031 metrů a skýtá všechny druhy zatáček, šikan, rovných úseků.
 • Věznice Plzeň označovaná jako Bory. Stavba věznice Plzeň - Bory začala roku 1878, skládá se z ústřední kupole, z níž paprskovitě vybíhají jednotlivá křídla budovy. Výsledný tvar komplexu věznice Plzeň - Bory tvoří pravidelný osmihran. Má kapacitu 1200 vězňů.

Techmania science center

Moderní interaktivní muzeum ve světě označované jako science center, přivítalo prvního návštěvníka 4.11.2008. Hlavní cílovou skupinou jsou děti a mládež, ale zvány jsou celé rodiny. Naleznete zde odpovědi na otázky: co se s Vámi stane, když okusíte 200 000 voltů, jak zažít viditelný projev neviditelného, čím nás inspirovala příroda nebo si můžete vyzkoušet stát se moderátorem, zkusit jaké to je, když slyšíte Vaši zpožděnou řeč.

Techmanie má čtyři expozice:

 1. Edutorium: Hrajte si a objevujte…
 2. MáToHáček: hlavolamy, hračky a hříčky s vědeckou tématikou
 3. Historická expozice Škoda: Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti ŠKODA, její minulosti, současnosti, i budoucnosti
 4. Top Secret: špiónské mise

Škoda Plzeň

Škoda Holding a.s. je strojírenský podnik. Historie firmy začala roku 1859, kdy hrabě Valdštejn založil v Plzni pobočku své slévárny a strojírny. Jednou z nejznámějších českých značek je dlouholeté logo Škody - okřídlený šíp. Jaké produkty vyšly z tohoto průmyslového gigantu? Parní a elektrické lokomotivy, motorové vozy, turbínová lokomotiva, metro, tramvaje, trolejbusy, kloubové vozy, autobusy, traktory, děla i lehké tanky.

Slavnostní oslavy osvobození - Plzeň

Od roku 1990 se v měsíci květnu každoročně pořádají oslavy osvobození. Z celého světa přijíždějí lidé, aby společně s obyvateli města, americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození města.

Pokud se chystáte do Plzně a ubytujete se v tomto nádherném hotelu, budete na tuto Západočeskou metropoli vzpomínat ještě dlouho.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16865 (novesluzby.cz#20297)


Přidat komentář