Velká Británie - zajímavá místa

Pokud uvažujete o cestě do Velké Británie a spíše než ruch velkoměst jako je Londýn vyhledáváte krásnou přírodu, měl by Vám tento článek poradit kam se vydat. Dozvíte se jména vesnic a městeček a památek, které stojí za to navštívit.

Avebury, Wiltshire

Avebury leží na jihozápadě Anglie. Jde o největší neolitické kultovní místo v Evropě. Na rozdíl od Stonehenge, které se nachází jen 20 mil odtud, je ovšem méně známé. Avebury je rustikální vesnice s doškovými chalupami. Místní hospoda s názvem Pub at Avebury je velmi stará a plná dobové atmosféry. Vesnici obíhají masivní kamenné monumenty, které zde byly vybudovány před tisíci a tisíci lety. Jsou dokonce starší, než pyramidy v Egyptě.

Bourton on the Water, Gloucestershire

Bourton on the Water leží v samotném srdci Anglie. Prostředkem této skutečně kuriózní vesnice protéká řeka Windrush, přes níž vede několik drobných klenutých lávek, které umožňují obyvatelům přecházet z jednoho konce vesnice na druhý. V blízkosti centra se nachází ptačí rezervace, která stojí za návštěvu. Nachází se zde také muzeum, výrobna voňavek a jeden z nejkrásnějších modelů železnice v Anglii.

Clovelly, Devon

Tato krásná malá rybářská vesnička leží na strmém svahu směřujícím přímo k moři. Clovelly leží v hrabství Devon, jež se nachází na severním pobřeží, které je zodpovědné za zimy plné sněhových bouřek a ledových větrů. V létě se ovšem Clovelly může jevit i jako jakákoliv rybářská vesnice například v Řecku. Její jediná ulice dlážděná kočičími hlavami je neskutečně strmá, tak strmá, že je vyhrazena pouze pro chodce. Spojení mezi vesnicí a přístavem obstarává džíp jezdící v půlhodinových intervalech.

Castle Combe, Wiltshire

Castle Combe leží západně od Bathu. V Castle Combe Vás uchvátí uniformní kamenné domy postavené před stovkami let, které vytváří idylické středověké prostředí. Vesnice zažila okupaci tehdejší britské pevnosti, Římský tábor a také Normanský hrad. Castle Combe Vám může být povědomé například z filmu Doktor Doolitlle.

Dorchester, Oxfordshire

Dorchester se nachází na jihu Anglie. Dorchester je směsí stavební slohů a stylů. Městečko se rozkládá na kopci mezi dvěma řekami. Hodně lidí navštěvuje Dorchester kvůli památkám mezi něž patří nádherné opatství a s ohledem na velikost obce překvapivě velký kostel. Opatství je otevřeno každý den a vstup je zdarma. Na jihozápadě městečka se nachází pevnost z doby bronzové s názvem Maizen Castle, který dobyli Římané. Ve městě se po nich mimo jiné dochoval amfiteátr. Nedaleko se narodil spisovatel Thomas Hardy, ve městě se proto nachází muzeum, jež je mu věnováno. Oxford je vzdálen jen 20 minut jízdy autem či autobusem.

Dunster, Somerset

Dunster je stará vesnice na západu Anglie s trhem, jež se za poslední stovky let změnil jen velmi málo. Ve střeše jednoho domu si můžete všimnout díry od dělové koule z doby občanské války. V blízkosti se nachází opevnění a hrad Dunster a v místních lesích najdete nejstarší strom v Anglii. Dunster se navíc nachází na okraji národního parku Exmoor.

Eton, Berkshire

Eton leží 23 mil od Londýna a přes řeku Thames se nachází Windsdor se kterým je spojen mostem. Celá vesnice je majetkem zdejší školy se stejným názvem, jež má zásluhy na starověkém šarmu Etonu. Tato prestižní škola byla založena roku 1440 Jindřichem VI. Eton je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Anglie. Může se pochlubit řadou hospod a restaurací. Skvělým zážitkem je také komentovaná prohlídka samotné Eton College.

Lacock, Wiltshire

Celá vesnice je pod ochrannou společnosti National Trust, aby její charakter zůstal nepozměněn i v budoucnosti. Každého jistě zaujmou udržované středověké kamenné domy. Je to vesnice často používána jako lokace pro natáčení historických filmů. Nachází se zde také opatství založené roku 1232. Jelikož byl Laycock domovem Williama Henryho Foxe Talbota, jednoho z pionýrů fotografie, nachází se zde v domě ze 16. století muzeum s názvem Fox Talbot Museum of Photography, které je mu věnováno.

Rye, Sussex

Rye je malebné městečko, které se rozkládá na pískovci. Nachází se zde středověké opevnění s dochovanou městskou bránou ze 14. století. Za pozornost jistě stojí hrázděné domy v ulici High Street a v ulici Mermayd. Ve zvonici místního kostela St. Mary se nachází jedny z nejstarších anglických věžních hodin.

Wells, Sommerset

Městečko Wells se nachází na úpatí pahorku Mendip Hills a najdeme zde jednu z nejkrásnějších katedrál v Anglii. Jde o St. Andrews Cathedral, jež byla postavena v letech 1150 – 1421. Severně od katedrály se nachází tzv. Vicar’s Close. Je to řada čtyřiceti obytných vikářských domů ze 14. století. S katedrálou jsou spojené mostem a jsou nejstarším dochovaným souborem řadových obytných domů v Evropě.

Velká Británie je rozdělena na hrabství. V každém hrabství se nacházejí historická města a vesnice, které stojí za to navštívit.

Nejvhodnější dobou pro cestu do Anglie je březen až červenec a poté říjen, kdy zde bývá nejtepleji. Teploty se v této době pohybují okolo 16 °C.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16876 (novesluzby.cz#20498)


Přidat komentář