Uzbekistán - turistické informace

Ze všech postsovětských republik ve střední Asii je Uzbekistán historicky určitě nejzajímavější. Místa, která byste si neměli nechat ujít, jsou: Taškent, Samarkand, Buchara, Urgenč, Kokand, Fergánské údolí a další.

Uzbekistán – základní informace o zemi

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 447 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 24 milionů

Hlavní město: Taškent

Ostatní významná sídla: Samarkand, Namangan, Andižan, Buchara

Úřední jazyk: uzbečtina

Měna: uzbecký sum

Náboženství: islám

Uzbekistán je vnitrozemským státem a leží ve střední Asii. Severní hranice je omývána Aralským jezerem. V minulosti se Uzbekistánu říkalo Mezopotámie střední Asie, jelikož se jeho území rozkládalo mezi řekami Syrdarja a Amudarja.

Uzbekistán sousedí s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem a Turkmenistánem.

Takřka polovinu území pokrývají pastviny. Na severu se rozkládá Aralské jezero, kolem kterého se rozprostírá poušť.

V Uzbekistánu je celkem 770 jezer – k těm největším se kromě Aralského jezera řadí také Sarykamyšské, Ajdarkul a Dengizkul.

Mezi nejdůležitější zemědělské plodiny se řadí bavlna, rýže, vinná réva, zelenina a ovoce, pšenice, kukuřice a brambory. Pohoří jsou charakteristická chovem ovcí.

Vlajka Uzbekistánu se skládá z podélného modrého, bílého a zeleného pruhu, přičemž prostřední bílý pruh je lemován červenou barvou. V modrém pruhu je půlměsíc s dvanácti hvězdami (podle dvanácti měsíců islámského kalendáře).

Název Uzbekistán je odvozen od chána Uzbeka, mongolského vůdce – ten ve 14. století dovedl svá vojska přes Asii až do střední Evropy.

V roce 1966 postihlo Taškent velké zemětřesení, bez přístřeší zůstalo asi 300 tisíc lidí.

Uzbekistán byl nejprve pod vládou carského Ruska a poté i Sovětského svazu. Hranice Uzbekistánu, tak jak je známe dodnes, byly zrevidovány v meziválečném období na popud Sovětského svazu. Uzbekistán leží v nejbohatší části centrální Asie, mezi dvěmi řekami. Většinu tvoří Uzbekové, dále zde žijí Rusové, Tádžikové, Kazaši, Tataři a další.

Uzbekistán – podnebí

V Uzbekistánu panuje kontinentální klima. Jsou zde studené zimy a teplá léta. Na západě území je velmi sucho, zato v horách spadne zhruba třikrát více srážek.

Uzbekistán – kuchyně, stravování, nápoje

Tradičním jídlem je plov – pokrm ze skopového nebo hovězího masa s rýží a některými dalšími surovinami; připravuje se v kotli nebo na pánvi.

Běžným pokrmem je šašlik – grilované maso na špízu. Je k dostání jak v rychlých občerstveních na ulici, tak v restauracích.

Z polévek můžeme zmínit okrošku (osvěžující zeleninovomléčná polévka), ruskou polévku soljanku, nebo tradiční boršč.

Některá další jídla:

Manty – masové taštičky

Čebureki – smažené placky

Lagman -nudlová polévka s masem a zeleninou

Šurpo – mastný masový vývar se zeleninou

V letních měsících je na trhu široká nabídka ovoce, ale mimo léto je k dostání i zimní ovoce. V zimních měsících si například můžete dát pěstovaný žlutý meloun (dynja). Obvyklým nápojem je čaj nebo kysané mléko ayran. Lze si zakoupit klasické nápoje jako pivo, víno, vodku apod. Nejrůznějších restaurací a barů je v Uzbekistánu dostatek.

Zajímavá místa v Uzbekistánu

Taškent – hlavní město Uzbekistánu

Hlavní město Uzbekistánu se rozkládá v údolí řeky Chirchik. Taškent byl dříve významným obchodním centrem a jakmile dobyli město Rusové (1865), tak také centrem celé střední Asie.

Bohužel už zde není mnoho historických památek, a to i vzhledem k zemětřesení v r. 1966, které zasáhlo starý Taškent. Dnes už v ulicích najdete moderní budovy a s nimi kontrastující pozůstatky starého města.

Z některých zachovalých památek lze zmínit budovu ze 16. století  - Kukeldash Madrasa a mauzoleum *Kaffali-Shash**.*

Město Buchara (Bukhara)

Staré město Buchara je velmi zachovalé, a to včetně ulic i budov. Můžete si zde prohlédnout řadu historických památek. Centrem starého města je náměstí Kajlán (název je odvozen z nejvyššího minaretu ve městě). Poblíž je mohutná stavba Ark - bývalé sídlo bucharských emírů. Pokud si chcete odpočinout, navštivte skvělé místo k posezení, náměstí Lab-i-Hauz. Ve městě můžete dále shlédnout tyčící se sochu Nasreddína Efendiho a Samánovské mauzoleum – je významnou památkou z první poloviny 10. století, prastará ukázka východoislámské architektury Navštivte také nové město Buchara a o zábavu nebudete mít nouzi.

Město Samarkand

Ve městě najdeme mnoho úchvatných památek. Patronem země je vládce Timur, který zde nechal přemístit svou říši z Buchary.

Právě toto město Timur pasoval na centrum své říše a soustředil zde největší umělce – tak vznikly skvělé podmínky pro budování mešit, paláců apod. To dokládá například architektonická pozoruhodnost, mešita Bibi-Khonym, vůbec největší mešita islámského světa.

Místní náměstí Registan bylo dříve křižovatkou mezi dvěmi významnými obchodními cestami. Zde stojí tři medresy (náboženské školy) v modrých odstínech – Ulughbekova, Tillókórí a Šír Dór.

Zajímavé místo je starobylé pohřebiště Shakh-i-Zinda. V celém komplexu je 44 hrobek a 20 mauzoleí. V pěkně upraveném Gur-Emirovu mauzoleu je hrobka vládce Timura - Gur-Emira, který byl známý tím, že stavil pyramidy z lebek padlých nepřátel.

Další významné památky: Ulughbekovu observatoř, starověké vykopávky na pahorku Afrásijáb, Muzeum Sadriddína Ajního aj.

Území Chorézm a město Urgenč

Oblast Chorézm zažila největší rozkvět ve 12. a 13. století za vlády tzv. Chórezmšáhů.

Za centrum oblasti se považuje moderní město Urgenč, odkud vede železniční trať až do Ruska. Ve starém městě Urgenč se zachoval komplex budov s hradbami.

Ferghánské údolí

Je to nejvíce islamizovaná oblast střední Asie. V provozu je hned několik náboženských škol (medresy), například v Kokandu, Andižanu a v Namanganu. Město Andižan sice nenabízí historické památky, ale můžete si příjemně odpočinout v parku v centru města. Pokud chcete dále od měst a láká vás horské prostředí, rekreační zónu přdstavuje Šachimardan s pěknými výhledy na předhůří Pamíru.

Město Chiva (Khiva)

V městě nejdete na každém kousku kus bohaté historie. Je rozděleno na vnější a vnitřní část. Vnější město, Dichan Kala, bylo dříve obehnáno zdmi s 11 branami. Vnitřní město se nazývá Itchan Kala, je obestavěno cihlovými zdmi a jeho kořeny sahají až do 10. století. Ve starém městě najdete kolem 50 historických památek a  zhruba 250 starých obydlí, pocházejících z 18. – 19. století. Mešita Djuma se datuje do 10. století – sice byla rekonstruována, ale je zde zachována původní hala s více než 100 sloupy.

Přírodní rezervace Chatkalsky

V této nedotčené přírodě žije vzácný zvířecí druh – sněžný tygr, dále medvěd šedý, orel bergutský a další.

Uzbekistán – kouzlo orientu

Na Uzbekistánu vás jistě okouzlí nádech orientu, kopule mešit, úzké uličky středověkých měst, vyprahlá poušť i chladivé horské bystřiny. Poznejte krásy Uzbekistánu a jistě nebudete cesty litovat!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17052 (novesluzby.cz#21367)


Přidat komentář