Ukrajina - průvodce, informace

Ukrajina je velkou zemí, která ukrývá mnoho zajímavostí. Poznejte překrásné hory, města s kostely a chrámy, malebné vesničky,…Nezapomeňte navštívit sedm divů Ukrajiny! Objevte krásy Ukrajiny i vy...

Ukrajina – základní informace o zemi:

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 604 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 60 milionů

Hlavní město: Kyjev

Jiná významná sídla: Charkov, Dnepropetrovsk, Doneck, Odesa

Nejvyšší bod: hora Goverla

Nejvýznamnější řeky: Dněpr, Dněstr, Severní Doněc, Jižní Bug

Úřední jazyk: ukrajinština

Měna: hřivna

Náboženství: převážně pravoslavné

Ukrajina leží ve východní Evropě. Sousedními státy jsou Maďarsko, Slovensko, Polsko, Bělorusko, Rusko, Moldávie a Rumunsko. Ukrajina je po Rusku hned druhým největším státem v Evropě. Kdybychom porovnali rozlohu Česka a Ukrajina, pak Ukrajina je zhruba 8x větší. V severní části Ukrajiny, blízko hranic s Běloruskem, najdeme známou elektrárnu Černobyl.

Takřka celá Ukrajina leží v mírném podnebném pásu, pouze na malé jižní části území poblíž Černého moře je patrné subtropické podnebí.

Ukrajinská vlajka se skládá ze dvou pruhů modré a žluté barvy.

Ukrajina – jazyk, jak se dorozumět

Ačkoliv je oficiálním jazykem ukrajinština, na východě Ukrajiny a na Krymu se mluví hlavně rusky, přičemž na Krymu je ruština dokonce oficiální jazyk. Ukrajinština převládá na západě země, v Zakarpatí je charakteristické rusínské nářečí. Někdy se na Ukrajině setkáte i s tzv. suržykem (jakýsi mix ukrajinštiny a ruštiny).

Některé výrazy v ukrajinštině (výslovnost)

Ahoj - Pryvít

Dobrý den - Dóbryj deň

Nashledanou - Do pobáčeňa

Děkuji - Ďákuju

Prosím - Próšu

Ano – Tak

Ne – Ni

Ukrajina – kuchyně, stravování

Kdo by neznal zdejší typické jídlo – boršč. Někdo se může mylně domnívat, že boršč je ruský pokrm, ale není tomu tak – pochází z Ukrajiny! Pravý boršč se od toho, který se vaří u nás, hodně liší. Existuje několik variant boršče, které budou jiné v závislosti na tom, v které části země se nacházíte.

Dále můžete ochutnat místní chalvu – šedá hmota ze slunečnicových semen a cukru. Slunečnicová semena mají Ukrajinci rádi a jedí je jako pamlsek snad všude.

Ukrajina – nápoje

Nápojem, který najdete všude v Ukrajině, je nealkoholický kvas. Kvas vzniká kvašením chleba, přičemž existují různé příchutě. Můžete si povšimnout žlutých postávajících cisteren s kvasem. Právě z takových cisteren si můžete kvas zakoupit a je to rozhodně lepší, než kvas kupovat v lahvích v obchodech.

Kromě kvasu se zde hodně pijí džusy – ty jsou levné a neobsahují žádné syntetické šťávy.

Ve všech obchodech je k dostání limonáda živčik.

Co se týká alkoholických nápojů, tak přední příčky na Ukrajině zaujímá vodka. Vodka je navíc levná a lze si zakoupit různé značky. Dříve zde měly vodky stejný uzávěr jako piva, ale dnes už jsou opatřeny šroubovacím uzávěrem.

Pivo je docela dobré, ale českému pivu se samozřejmě nevyrovná. Snad bude kompenzací alespoň jeho nízká cena.

Kyjev

Kyjev je hlavním a zároveň největším městem Ukrajiny. Kyjev je velkolepé město, má velké budovy, široké chodníky, několika proudové silnice a vůbec je všechno tak nějak ohromné a veliké.

Co navštívit v Kyjevě:

 • V centru Kyjeva se rozkládá velkolepé náměstí, které se jmenuje Náměstí nezávislosti - „Majdan Nezaležnosti“. Své pojmenování získalo náměstí v r. 1991 po rozpadu Sovětského svazu.

 • Jestliže vás zajímají události spojené s Černobylem, můžete ve městě navštívit Muzeum Černobylu, kde najdete některé dokumenty, fotografia a expozice.

 • Muzeum vlastenecké války – s fotkami, bičem k trestání aj.

 • Socha matky vlasti (tj. žena válečnice) vysoká 102 metrů (měří více než socha svobody v New Yorku).

 • Chrám svaté Sofie z 11. století – chrám byl několikrát poničen a přestavěn. Dnes na něm uvidíte 19 zelených věží ze 17. století či přiléhající velkou zvonici. Chrám je zapsán na seznam památek UNESCO a v r. 2007 se zapsal i jako jeden ze sedmi divů Ukrajiny.

 • Kyjevskopečerská lávra – jeskynní klášter, jeden ze sedmi divů Ukrajiny. Je to pravoslavný klášter. U vstupu si musíte koupit svíčku, se kterou si pak svítíte. K vidění jsou prosklené rakve s mumifikovanými mnichy. Tato podzemní atmosféra je vskutku jedinečná.

 • Chrám Svatého Michala z 12. století – pravoslavný chrám. Kvůli sovětské moci byl sice zničen, ale jeho obnova se dokončila v r. 1999.

Sedm divů Ukrajiny

V r. 2007 bylo komisí vybráno a vyhlášeno 7 divů Ukrajiny (z asi 1000 kandidátů).

Jedná se o:

 • Sofijivka, parkový komplex (Umaň) – vznikl na konci 18. století na popud polského šlechtice, podle jehož ženy je i park pojmenován. V parku jsou vodopády, fontány, vodotrysky, rybníčky a kamenná zahrada.

 • Kyjevskopečerská lávra (Kyjev) – viz výše.

 • Historický komplex v Kamenci Podolském – nejdete tu starobylý hrad, katedrálu sv. Petra a Pavla, městskou radnici, městské hradby.

 • Chortycja, ostrov na Dněpru v Záporoží - Chortycja je největším ostrovem Dněpru. Ostrov má délku 12 km a je neodmyslitelně spojen s historií země. V současné době zde najdete Národní muzeum či Muzeum záporožského kozáctva.

 • Chersonésos, ruiny antického města v Sevastopolu

 • Chrám svaté Sofije v (Kyjev) – viz výše

 • *** *Chotyňská pevnost v Chotyni – středověká pevnost založena v 10. století.

Užhorod

Toto město leží několik kilometrů od Slovenska. Ve městě můžete navštívit opravené vlakové nádraží, které původně vzniklo za dob první republiky, kostely, nebo místní trh, kde vládne typická trhová atmosféra.

Neměli byste vynechat Užhorodský zámek. K zámku přiléhá skanzen s dřevěným kostelíkem a zajímavé jsou i** „hasicí přístroje“** (na chatkách zavěšené vědra a lopaty).

Karpaty

Velká část Karpat na Ukrajině se rozprostírá na území bývalé Podkarpatské Rusi. Více než polovina rozlohy Karpat leží v Rumunku a Karpaty zasahují i na Slovensko, Polsko a do Česka.

Nejvyšší hora Karpat je Gerlachovský štít (Slovensko). Co se týká ukrajinských Karpat, tak nejvyšší je hora Hoverla, která se zároveň i nejvyšší horou celé Ukrajiny.

Bukovel a Drahobrat

Bukovel je hlavní ukrajinské zimní středisko. Nachází se zde několik desítek sjezdovek různé obtížnosti.

Dalším zimním střediskem je Drahobrat, který však na rozdíl od Bukovelu není tak velký.

Černobyl

O této nechvalně proslulé jaderné elektrárně slyšel snad každý. Havárie elektrárny v dubnu roku 1986 způsobila tragédii, jejíž důsledky odnesl člověk i životní prostředí.

Turisty tato oblast zajímá a pořádají se zde exkurze. Lze spatřit třeba město Prypjať, které vypadá doposud tak, jak bylo v době evakuace opuštěno.  V blízkosti jednoho z reaktorů roste Ryšavý les s rezavými jehličnany, rostou a žijí zde některé zmutované rostliny a živočichové.

Další zajímavá místa na Ukrajině:

Jasiňa a Solotvina

Rachov a Jaremča

Krym

Oděsa

Mukačevo

Koločava

Ivano-Frankovsk a Černovice

Lvov

Dněpropetrovsk

Krivoj Rog

Doněck

Donbas

Mariupol a Charkov

Poltava

Sevastopol

Simferopol

Jalta a Cherson

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17039 (novesluzby.cz#21290)


Přidat komentář