Uganda - perla Afriky

Ačkoliv zemi potkal teror a občanské války, překrásná příroda se zachovala. Nevynechejte pohoří Ruwenzori, dále Národní park královny Alžběty, Národní park Murchison Falls, Národní parky Bwindi a Mgahinga a další krásy Ugandy.

Uganda – základní informace o zemi

Název: Ugandská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 241 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 22 milionů

Hlavní město: Kampala

Ostatní významná sídla: Jinja, Bbale, Masaka

Nejvýznamnější řeky: Viktoriin Nil, Albertův Nil

Úřední jazyk: svahilština, angličtina

Měna: ugandský šilink

Náboženství: římskokatolické, protestantské, islám a další

Uganda se nachází ve vnitrozemí východní Afriky, u severního břehu Viktoriina jezera (největšího jezera v Africe). Název státu je odvozen od největší etnické skupiny – Bagandové.

Na plantážích se pěstuje bavlník, kávovník, čajovník, cukrová třtina a jiné.

W. Chrchill kdysi označil Ugandu za perlu Afriky, jelikož patřila k nejbohatším zemím kontinentu.

Vlajka Ugandy se skládá ze střídavých pruhů černé, žluté a červené barvy. Střed vlajky zdobí státní znak – jeřáb paví.

Sousedními státy Ugandy jsou Keňa, Súdán, Kongo, Rwanda a Tanzanie.

Uganda je jedna z nejkrásnějších zemí Afriky. Najdete zde tropické pralesy, čajové plantáže, pohoří pokryté sněhem, vyprahlé savany i úrodná údolí. Neměli byste si rozhodně nechat ujít safari s pozorováním proslulých horských goril!

Uganda – podnebí

Ugandou prochází rovník, a tak tu po celý rok panují vysoké teploty – ty jsou však zmírňovány vysokou polohou. Nejvlhčí oblast je kolem Viktoriina jezera.

Uganda – rostlinstvo

Na jihu země se rozkládají deštné pralesy, i když jich už hodně bylo vymýceno a vytvořila se orná půda. V severní a střední Ugandě jsou charakteristické savany a savanové lesy. Ve vysokých svazích se vyskytují zajímavé rostliny jako je například starček, vřesovec stromovitý, velké lobelky aj.

Uganda – tipy na zajímavá místa

Kampala – hlavní město

Kampala je hlavním městem Ugandy od r. 1962 (to této doby to bylo město Entebbe). Je příjemnou zelenou metropolí, leží v kopcovité krajině a panuje zde poněkud venkovská atmosféra.V poslední době však prodělává Kampala prudký rozvoj a modernizaci. Ve městě to hýří nočním životem a jsou zde také kasina. Jsou zde národní divadla, hotely, banky, velvyslanectví, parlament, nejstarší východoafrická univerzita, katedrály (Rubaga Cathedral, St. Paul´s Cathedral) a další budovy.

Na pahorku Kibuli Hill se tyčí mešita Kibuli Mosque, modlitebna a společenské středisko muslimského lidu v Kampale.

V centru turistické pozornosti jsou královské hrobky bývalého království Buganda z 19. století (Kasubi Tombs). Vedle rakví králů jsou vycpaní levharti, okolí je zdobeno bubny, kopím a štíty. Než vstoupíte do budovy, musíte si zout obuv.

Národní park Kidepo Valley

Národní park Kidepo Valley zabírá severovýchod Ugandy a rozprostírá se poblíž hranic se Súdánem. Je to jeden z nejméně člověkem dotčený park na světě.

Do parku se lze dostat letecky malým letounem z Entebbe (asi za 2 hodiny). V průběhu letu si můžete užívat výhled na pohoří Nange a na vesnice Karamojongů.

Národní park Murchison Falls a přitažlivé vodopády na Nilu

Leží zhruba 300 km od Kampaly a jedná se o největší národní park Ugandy. Území se dříve nazývalo Kabalega Falls National Park.

Pestrá vegetace zahrnuje listnaté lesy, bažinaté oblasti i savany s travinami a stromy. Od východu k západu protéká parkem Nil – ten ústí do Albertova jezera, následně vytéká jako Albertův Nil. Asi 50 metrů široká řeka se v jednom místě vtěsná zhruba do 6 metrů (soutěska Murchison Falls George) a hřmící voda se pak vrhá do hloubky 40 metrů. Tuto nádhernou podívanou ještě znásobuje třpyt duhy a pohádková mlha z vodní tříště.

V parku žijí stáda slonů, buvolů, žiraf a jiná zvířata.

K Murchinsonovým vodopádům lze uskutečnit asi 3 hodinovou plavbu, v průběhu které lze shlédnout řadu ptáků (volavky, pelikány, čápy, havrany, žlutozobce a jiné vzácné ptactvo). Ve vodě můžete spatřit hrochy a krokodýly.

Pohoří Ruwenzori

Pohoří Ruwenzori lemuje západní hranice Ugandy. Ruwenzori v překladu znamená „kolébka deště“. Ruwenzori bývá přezdíváno „Země mlh“ – je zahaleno do mraků po většinu roku (výjimkou mohou být měsíce leden a únor). V pohoří Ruwenzori nalezneme bujný horský deštný les.

Národní park Kibale

Národní park Kibale se otevřel v r. 1993. Krajina je tvořena horským lesem, tropickým listnatým lesem, bažinami a trávami. Najdeme tu i strom „železné dřevo“ – svůj název získal díky tomu, že se jedná jedno z nejtvrdších dřev na světě. V parku roste i řada léčivých bylin a divoký kávovník.

Hlavní atrakci celého národního parku představují šimpanzi. Ze střediska Kanyanchu se v doprovodu strážců pořádají 3 km dlouhé pochůzky. Kromě šimpanzů můžete v parku spatřit i guerézy, paviány, kočkodany, různé druhy ptáků a motýlů atp.

Národní park Queen Elizabeth (královny Alžběty)

Vznikl v r. 1952 a jmenoval se Kazinga National Park – po návštěvě královny Alžběty se však přejmenoval na Queen Elizabeth National Park.

Národní park královny Alžběty je vůbec jedním z nejbohatších a nejkrásnějších parků Afriky. V parku jsou savany, deš

Národní park královny Alžběty je vůbec jedním z nejbohatších a nejkrásnějších parků Afriky. V parku jsou savany, deštné lesy, jezera, močály a kráterová vysočina, tudíž povrch je opravdu mnohotvárný. Kráterová vysočina obsahuje asi 30 kráterů (zčásti zaplněných vodou), které se vytvořily odhadem před 20 miliony let.

Park je domovem prasat, buvolů, buvolců, vodušek, slonů a spousty dalších živočichů.

Cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy do Ugandy, zpravidla pořádají i pěší pochod tropickým deštným lesem horské rokliny Chambura Gorge v Národním parku Queen Elizabeth. Po túře, která trvá asi 3 – 5 hodin, dojdete až k místu, kde žijí šimpanzi. Cesta až k šimpanzům je někdy dost obtížně schůdná.

Národní parky Bwindi Impenetrable a Mgahinga Gorila – horské gorily

Velmi lákavou atrakcí pro návštěvníky Ugandy jsou národní parky, ve kterých žijí vzácné divoké horské gorily. Parky se rozkládají na jihozápadě Ugandy.

Východní Afrika je domovem takřka poloviny horských goril (celkový počet všech kusů na světě je kolem 650). Horské gorily se vyskytují v pevných skupinách 2 – 35 zvířat a tato skupina je vždy vedena samcem. Z parku je možné podnikat exkurze za těmito horskými gorilami.

Dvě skupiny goril v parku Bwindi jsou dokonce zvyklé na lidi (jedna skupina má 14 goril, druhá 6), takže je můžete bez problémů pozorovat. U zvířat můžete pobývat nejdéle jednu hodinu a jednu zvířecí skupinu může navštívit maximálně 6 turistů za den.

Také v národním parku Mgahinga lze spatřit horské gorily a kromě nich i tři vyhaslé sopky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17086 (novesluzby.cz#21513)


Přidat komentář