Turecko - dovolená u moře 2013

Když se řekne Turecko, spousta z nás si představí pláž omývanou azurově modrou vodou. Slunce a písek však není ani zdaleka jediným bohatstvím této země. Turecko má bohatou historii a kulturu, přírodu, faunu a flóru.

Turecko – základní informace o zemi

Název: Turecká republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 800 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 70 milionů

Hlavní město: Ankara

Úřední jazyk: turečtina

Měna: turecká lira

Nejvyšší bod: Ararat (5165m)

Náboženství: převážně islám

Turecko se nachází mezi Evropou, Asií a Středním východem

v polovině vzdáleností mezi rovníkem a severním pólem. Menší oblast Thrákie patří do evropského kontinentu a větší oblast Anatolie se nachází už v Asii.

Turecko sousedí s Řecko, Bulharsko, Gruzie, Arménie, Írán, Irák a Sýrie. Turecko je ze severu omýváno Černým mořem, ze západu Egejským a z jihu středozemním mořem.

Dovolená v Turecku

Představa dovolené mimo Evropu je zajisté lákavá…A právě Turecko z velké části leží v Asii! Turecko je však poměrně levnou zemí a souhrnu vás tak může vyjít levněji než jiné destinace. Navíc, zboží se zde dá běžně usmlouvat.

Turecko je skvělou příležitostí pro poznání nové kultury a zvyků. Někteří z nás nemají z Turků moc dobrý pocit, ovšem ve skutečnosti jsou to přátelští a pohostinní lidé.

V Turecku můžete proniknout do tajů Islámu a zjistit, jak to vlastně v muslimské zemi chodí.

Jestliže máte rádi starověké památky, v Turecku si jistě přijdete na své. Turecko se pyšní dokonce více antickými památkami než samotné Řecko.

Máte rádi přírodu a rádi si odpočinete od pláží? Ani v tomto ohledu Turecko nezklame.

Turecko je vhodné i pro dovolenou s dětmi – moře není rozbouřené a podnebí je taktéž snesitelné.

V Turecku se dorozumíte zejména anglicky nebo německy a někteří obyvatelé umí také francouzsky. Pokud si nerozumíte, nezbývá než starý známý styl „ruce a nohy“.

Turecká kultura a islám

Turecká kultura je formována jednak islámem a jednak západními vlivy. V Turecku vládne islám (bůh Alláh a prorok Mohammed).

Pravidla islámu se ctí, ovšem mladší a také střední generace už pojímá náboženství trochu volněji.

Měli bychom dodržovat jakousi etiketu chování v mešitě. Do mešity se chodí naboso (buď si je vezměte do rukou, nebo odložte v příslušné poličce). Muž má mít dlouhé kalhoty a má si sundat pokrývku hlavy. Žena má mít zahalené vlasy, ramena a kolena (na vlasy je dobré mít s sebou šátek). Mešitu lze navštívit i v čase modlitby – v tom případě zůstaňte potichu vzadu a nefoťte. Uvnitř mešity neuvidíte žádný výjev živé bytosti (zvířete ani člověka), protože to je islámem zakázáno. Naopak můžete obdivovat geometrické a abstraktní prvky.

Celkem pětkrát za den se line zvuk amplionů z mešit, který svolává věřící k modlitbě. Přesný čas pro modlitbu se vypočítává dle východu a západu slunce, tudíž se v průběhu roku mění. Časy jsou vždy vyvěšeny na tabulích před mešitou.

Před modlitbou muslimové vykonávají věřící očistu – myjí si hlavu, ruce a nohy buď v kašně nebo u kohoutků ve zdi mešity. Při modlení jsou obráceni tak, aby tvář směřovala směrem do Mekky, klečí a dotýkají se čelem země (výraz pokory vůči Alláhovi). Muži a ženy se modlí odděleně.

Turecko – hudba a tanec

Turecká hudba a tanec má velkou tradici a hluboké kořeny. Rozmanitá směsice stylů je výsledkem různých vlivů a staré i nové kultury. Hudba a tanec v Turecku vás jistě nadchnou!

Turecká kuchyně – jídlo a pití

Nejběžnější nápoj v Turecku je černý čaj (ale také jablečný, šípkový, lipová a mátový). Čaj se podává v malých tulipánových sklenkách a je nedílnou součástí snídaně. Turecká káva se pije později odpoledne. Turecká káva je opravdu silná, tmavá a servíruje se v miniaturních šálcích.

Co se týká alkoholických nápojů, národním nápojem je raki, čirá anýzovka. Raki se ředí vodou a pak se mléčně zakalí.

Nejčastějším pivem je Efes. Turecké víno má menší obsah alkoholu.

Turecká kuchyně není příliš kořeněná, je lehká a rozmanitá. V Turecku si můžete dát takřka vše, kromě vepřového – to je totiž muslimům zakázáno.

Turecké dezerty jsou opravdu sladké, takže i když se vám zdá naservírovaný kousek příliš malý, dostatečně vám osladí život.

Turecko a nakupování

V Turecku se smlouvá. Jestliže něco nakoupíte bez smlouvání, není to ono. Radou na začátek je, že ceny vám budou nabízeny i podle toho, jak bohatě či chudě vypadáte. Takže, když se vydáte na nákupy a chcete koupit něco za přijatelnou cenu, nebuďte ověšeni šperky a oblečeni ve značkovém. Pokud z vás totiž prodavači budou cítit peníze, sumy pro vás budou zbytečně velké.

Jakmile jednou vyslovíte svoji cenu, níž už se nedostanete. Navrhněte tedy o dost méně, než jste ochotni zaplatit.

Nenechte se zmanipulovat lichotkami, že jste skvělý obchodník – takové a jiné fráze jsou jen obchodním tahem ve snaze prodat co nejvíce zboží.

Nesmlouvá se v supermarketech a v restauracích.

Nejznámější Turecká letoviska

Známá Letoviska jsou zpravidla vybudovány u Egejského a Středozemního moře.

U Egejského moře:

 • Kuşadasi

 • Bodrum

U Středozemního moře:

 • Alanya

 • Antalya

 • Kemer

 • Beleka

 • Fethyie

Istanbul

Istanbul, dříve Konstantinopolis, Cařihrad či Byzantion, se mělo stát hlavním městem Turecka, nicméně nakonec byla zvolena Ankara. Ty nejzajímavější místa se nachází ne příliš daleko od sebe, což je výhodou pro turisty.

Co navštívit v Istanbulu:

 • Hagia Sophia (chrám Boží moudrosti)

 • Modrá mešita

 • Velký bazar – nákupní místo s tisíce obchůdky

 • Egyptský bazar – zde koupíte snad jakékoliv koření

 • Hippodrom – pozůstatky antické památky

 • Yerebatan – antické sloupy

 • Topkapi Saray (palác Topkapi) – honosné sídlo sultánů, sultánský harém

Další zajímavá místa v Turecku

Efes, Mareymana, Pamukkale a Hierapolis, Národní park Olimpos, Národní park Köprülü, Aspendos, Perge, Národní park Termessos, Kappadocie , Side.

Kappadoncie – „Země krásných koní“

Dominantou jsou nádherné skalní útvary způsobené větrnou erozí. Dalšími pozoruhodnými místy jsou kostely ve skalách, skalní a podzemní města. Městečko Göreme je jakýmsi turistickým centrem této oblasti.

Co navštívit v Kappadoncii:

 • Údolí Ihlara – údolí ve skalách, kostely, malby na stěnách

 • Uchisar – skalní hrad

 • Zelve – skalní město

 • Avanos  -městečko zajímavé svou keramikou

Věděli jste, že v Turecku...


... turecká vlajka je červená a zdobí ji půlměsíc a pěticípá hvězda?

…Turecko se rozkládá na dvou kontinentech (v Evropě asi ze 3% a v Asii z 97%)?

…na hoře Ararat dle bible přistála Noemova Archa při potopě světa?

…v Turecku je velmi oblíbený břišní tanec?

…Zurna je hoboj, který je nedílnou součástí turecké lidové hudby?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16965 (novesluzby.cz#21069)


Přidat komentář