Tunisko - exotická dovolená

Pokud chcete cestovat do Afriky, vyzkoušejte Tunisko. Možná Vás překvapí jak dostupná tato země pro Čechy je. Do Tuniska doletíte za 2 hodiny, je tam levně, krásně a teploty jsou vysoké během celého roku.

Tunisko leží v Severní Africe blízko Sicílie. Sousedí s Alžírskem a Libyí. Tunisko zaujímá přibližně 163 600 km2 a žije zde přes 10 000 000 obyvatel. Státním zřízením jde o republiku. Hlavním městem je Tunis. Úředním jazykem je arabština a jako obchodní jazyk se vedle arabštiny používá také francouzština. V turistických letoviscích se běžně používá i angličtina, němčina a italština. Platí se zde tuniskými dináry (TND), přičemž 1 TND je přibližně 14 Kč.

Tunisko je arabskou zemí s islámskou kulturou. 98 % obyvatelstva se hlásí k islámu, zbylé 2 % představují křesťany a židy. Převažují zde Arabsko – Berberští míšenci.

Nejoblíbenější turistické lokality v Tunisku

Ostrov Djerba

Jde o největší ostrov severní Afriky a o českými turisty nejvyhledávanější lokalitu. Djerba se pyšní krásnými dlouhými plážemi a čistým mořem. S pevninou je ostrov spojený hrází po níž vede silnice. Mezi nejvýznamnější města patří Houmt Souk, Midoun a Guellala. Guellala je zachovalá hrnčířská osada a nedaleko se nachází Muzeum tradic. Midoun je známý svým obrovským trhem, kde koupíte všechno na co si vzpomenete.

Monastir

Monastir leží u zálivu Hammamet. Nachází se zde mnoho památek, například opevněný klášter z 8. století Ribat, muslimské muzeum, či mešita Bourguiba. Nejhezčími plážemi jsou Skanes  a Dkhily.

Sousse

Sousse leží na pobřeží Hammametského zálivu severně od Monastiru. Město je plné ovocných sadů a zahrad. Každou neděli se ve městě koná známý nedělní trh. Můžete zde také navštívit katakomby, klášterní pevnost, či mauzoleum. Sousse se pyšní dlouhou písečnou pláží a velkým přístavem. Sousse je také městem s bohatou nabídkou sportovního vyžití.

Port el Kantaoui

Paří mezi nejklidnější letoviska v Tunisku. Jde o krásné přístavní město nacházející se asi 8 km od města Sousse. Můžete zde strávit luxusní dovolenou spojenou s pozorováním delfínů na širém moři, potápěním či hraním golfu.

Zarzis

Jde o nejjižněji položené tuniské letovisko obklopené olivovníky. Leží naproti Djerbě a nabízí větší klid, méně turistů i čistější moře.

Naebul

Nachází se v jihovýchodní části Tuniska nedaleko Hammetu. Pláže zde jsou dlouhé, lemované bílým pískem a promenádou s palmami. Ve městě můžete navštívit muzeum.

Mahdia

Mahdia leží na skále a nabízí mnoho památek i luxusních hotelů. Konají se tu pravidelné páteční trhy. Pláže jsou zde lemované jemným vyběleným pískem a moře se může pyšnit křišťálově čistou vodou. Mahdia nabízí ideální podmínky pro šnorchlování a potápění.

Podnebí v Tunisku

Tunisko leží v subtropickém podnebném pásu. Od května do října je zde období suchého léta. Zima je zde mírná a deštivá. Vnitrozemí je horké, na Sahaře teploty dosahují i 50 °C ve stínu. Nejlepšími měsíci pro návštěvu Tuniska jsou tedy konec června a přelom září a října.

Historie Tuniska

Tunisko bylo osídleno Féničany již od 12. století př.n.l. Po Punských válkách roku 146 př.n.l. se země stala součástí Římské Říše. V 7. století bylo území dnešního Tuniska obsazeno Araby. Od 16. do 19. století bylo území pod nadvládou Turků, kteří jej udělali součástí své Osmanské říše. Roku 1881 bylo Tunisko obsazeno francouzy a území prohlásili za francouzský protektorát. Od roku 1956 je Tunisko na Francii nezávislé. Prvním prezidentem byl Habiba Bourguibu.

Památky a zajímavá místa v Tunisku

Tunis

Je hlavním městem Tuniska. Leží na severozápadním pobřeží u jezera Le Lac. Jde o jedno z nejstarších měst na zemi. Staré město zvané Medina je jedním z nejzachovalejších islámských středověkých měst. Nachází se zde mešita z 8. století. Medina byla roku 1979 zařazena na seznam UNESCO.

Solné jezero Chott el – Jerid

Solené jezero leží v blízkosti měst Tozeur a Kebili a s rozlohou 5 000 km2 jde o největší solnou pláň na Sahaře. Jezero je po většinu roku vyschlé, tudíž je jeho povrch poset solnými krystaly, které se na slunci třpytí. Můžete zde zažít fata morgánu.

Mys Bon

Tento poloostrov se chlubí byzantskou pevností Kerkouane, jež se nachází v rybářské vesnici Kelibia. Leží zde také jediné nezničené punské město Korbous.

Matmata

Jde o vesnici nacházející se v Matmarské vrchovině. Vesnice je tvořena unikátními berberskými obydlími pod povrchem země. Vchod každého obydlí je bílý, dvůr je pod širým nebem a z něj se rozbíhají další chodbičky do jednotlivých pokojů domu. Některé domu jsou pořád ještě obývané. Natáčely se zde Hvězdné války.

Zajímavosti – Tunisko

  • Jih Tuniska je obklopen písečnými plážemi na rozdíl od severu, kde jsou pláže většinou oblázkové.
  • Oblast kolem Tabarky je vyhledávaná potápěči.
  • Na severním pobřeží můžete obdivovat historické památky z doby Říma, Byzance, Turecka i Kartága.
  • V Tunisku je velmi levně.
  • Na jihu se můžete setkat se škorpiony a jedovatými hady.
  • V Tunisku se nachází 8 národních parků.
  • Ve vesnici Matmata se natáčelo několik scén z Hvězdných válek.

Tunisko nabízí exotiku, která je blízko. Zpáteční letenku seženete i za méně než 15 000 Kč a věřte, že ta představuje nejvyšší výdaje.

Důležité informace – Tunisko

Ke vstupu na Tuniské území potřebujete cestovní pas s platností o 3 měsíce delší než je předpokládaná doba návratu. Na letišti musíte vyplnit registrační kartu. Pokud do Tuniska cestujete bez cestovní kanceláře, budete si muset vyřídit vízum. Můžete ho získat na tuniském velvyslanectví v Praze a také pro Vás bude platit přihlašovací povinnost. Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty do hodnoty přibližně 30 000 Kč, ovšem dovoz i vývoz tuniských dinárů je zakázán. Pro aktuální informace navštivte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí České Republiky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16930 (novesluzby.cz#20931)


Přidat komentář