Tunisko - dovolená

Tunisko nabízí ideální podmínky pro dovolenou. Chcete se podívat na dovolenou do Afriky? Pak vyzkoušejte právě Tunisko! Budete okouzleni mořem a plážemi, přírodou, oázami, Saharou, solnými jezery, bohatou historií a památkami.

Tunisko – základní informace

Název: Tuniská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 164 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 10 milionů

Hlavní město: Tunis

Úřední jazyk: arabština

Měna: tuniský dinár

Náboženství: převážně islám – sunnité

Tunisko leží v severní Africe, je to nejmenší země severní Afriky. Náleží k němu i ostrovy Djerba a Kerkenna. Na jihu se rozkládá Sahara. Název Tunisko je odvozen od hlavního města - Tunis. Tunisko je jeden z největších producentů olivového oleje. Vlajka Tuniska je červená a zdobí ji tradiční symboly islámu (hvězda a půlměsíc).

Proč jet na dovolenou právě do Tuniska?

Moře a pláže

Většina turistů si jezdí na dovolenou odpočinout a slunit se u moře. Tuniské pobřeží nabízí jak oblázky, tak písek. Zajímavé slaměné slunečníky vytvářejí skutečně exotickou atmosféru. Pro milovníky aktivnější dovolené je zde na výběr spousta vodních sportů za přijatelnou cenu.

Na plážích a v hotelovém komplexu vás jistě budou bavit animátoři. Mohou vás budit, ať si jdete zacvičit, připravují si scénky, dělají legraci, nebo si přijdou třeba jen tak popovídat.

Sahara

Sahara je velkým turistickým lákadlem a dobrodružnější povahy si její shlédnutí zajisté nenechají ujít.

Bohatá historie

Krásná příroda, oázy

Tuniské oázy jsou fascinující, ovšem nejsou jen tak lehce na dosah. V závislosti na tom, kde jste ubytovaní, může cesta zabrat třeba i celý den. Cesta se však určitě vyplatí a nebudete litovat. Na jihu se nachází známé oázy Chebika, Mides či Tamerza. Odtud je to už jen kousek k solným jezerům. Dalším výjimečným místem je Matmata (natáčely se zde i Hvězdné války), kde místní obyvatelé žijí doslova v zemi.

Zajímavost - vesnice Matmata

Zajímavostí jsou berberská podzemní obydlí. Z povzdálí se jeví spíše jako kopec hlíny, ale když přijdeme blíže, tak zjistíme, že jsou to v podstatě podzemní stavení! Vchody stavení jsou obarveny na bílo a nad vchodem jsou namalovány ruce a ryba, které symbolizují štěstí a plodnost.

V dnešní době jsou tato obydlí využívána spíše k turismu, než k opravdovému bydlení. Nicméně ještě i v současnosti tu nějaké, tzv. troglodyty, najdeme.

Kam do Tuniska?

Abyste byli se svou dovolenou spokojeni, tak si na začátek ujasněte, co od pobytu očekáváte. Chcete raději písčité, nebo oblázkové pláže? Písčité pláže se totiž nacházejí na jihu, písčité a oblázkové zase na severu. Na severu není až tak velké horko jako na jihu, je tu čistější moře a jsou zde skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování.

Rádi se potápíte? Pak je doporučována oblast kolem Tabarky (na severu Tuniska). Toužíte poznat historii? Zamiřte na sever Tuniska. Co se týká přírody, tak ta se nachází na jihu, i na severu. Záleží na tom, co vás více zajímá. Chcete shlédnout oázy, solná jezera a Saharu? Tyto krásy naleznete na jihu. Na severu můžete zase obdivovat skalní štíty, zátoky, hory a rozmanitou vegetaci. Zavítejte i do národního parku Lac Ichkeul

Jak se v Tunisku domluvíte?

Místní obyvatelé mluví arabsky. Domluvíte se nejlépe francouzsky (ta je nejpoužívanějším jazykem a rozumí jí nejvíce lidí), někde a s někým také německy a anglicky.

Tunisko a nákupy

V Tunisku se zásadně smlouvá a to i přesto, když jsou někde uvedené ceny. Nabízené zboží je předražené a můžete jej běžně koupit o polovinu levněji.

Můžete se setkat se svoláním: „Češi, zadarmo“ – je to od Tunisanů myšleno v podstatě jako nadávka. Vysloužili jsme si totiž pověst těch, kteří berou cokoliv, jen když je to zadarmo. Vskutku nepříjemné, snad se nám podaří pověst někdy zlepšit…

Můžete si zakoupit spoustu krásných suvenýrů. Například dřevěné sochy, koberec, bubínky, šátky, oblečení, kožené věci (masky, batůžky, tašky), koření, pouštní růže atd.

Často budou Tunisané zdůrazňovat, že je to ruční práce, ale zpravidla to tak nebývá. Někdy budou opravdu tvrdit téměř cokoliv, jen aby věc prodali.

Stravování v Tunisku

Pokud máte rádi ostřejší jídlo, přijdete si na své. Své místo zde však mají i různé sladkosti a samozřejmě ovoce.

Typická jídla a ingredience:

  • „harissa“ – červená pálivá pasta, přidává se do spousty pokrmů

  • pečené chlebové placky – chutné s harrisou

  • kuskus

  • ryby

  • lablabi – kuřecí polévka ve vydlabaném chlebě

  • sladkosti (baklava, assidy, ftair, …)

  • ovoce

  • mathé čaj

Není nic neobvyklého, když budete mít v Tunisku žaludeční a střevní potíže

Vše je dáno jinou stravou a klimatem. Dodržujte základní pravidla: nejíst ovoce z obchodů, které se nedá oloupat, nepít vodu z kohoutku a nepřidávat do nápojů ledové kostky. Pokud chcete být co nejvíce opatrní, vyhněte se zmrzlinám, salátům a ostřejším jídlům.

Oblíbená místa v Tunisku

Djerba

Je to největší ostrov severní Afriky.

3 nejvýznamnější města:

Houmt Souk – tržiště, výrobna koberců

Guellala – hrnčířská osada (zajímavým suvenýrem je šejkr v podobě velblouda); nedaleko osady je Muzeum tradic

Midoun – velký trh (nejvíce s keramikou a oblečením)

Hammamet

Letovisko severního Tuniska, původně rybářské městečko. Dominantou je pevnost z 15. století, Kasbach, ze které je pěkný výhled na moře, mešitu a medinu.

Sousse

Na severu města se nachází křesťanské katakomby. V 5 km dlouhých podzemních chodbách se nachází hroby vytesané do stěn.

Na shlédnutí stojí i Islámská stavba Ribát (původně hrad).

Za Sousse se rozprostírá vesnička El Djem – tady navštivte amfiteátr římské osady Thysdrus.

Tabarka

Rozprostírá se na severozápadním pobřeží Tuniska. Nenechte si ujít návštěvu Janovské pevnosti (dříve útočiště pirátů).

Monastir

Přístavní město, které je opředeno bohatou historií. Najdeme jej v centrální části země.

Dominantou je ribat z 8. století, bývalý islámský obranný klášter. Uvnitř je muzeum islámského umění. Věž ribatu poskytuje nádherný pohled na moře i město. Neopomenutelné je i mauzoleum Bourguibovy rodiny (nádherná výzdoba, zlatá kupole).

 

Hlavní město Tunis

Leží v severní části Tuniska. Známé Kartágo je jeho předměstím. Tunis se nachází u solného jezera Lac de Tunis.

Tunis se dělí na staré město – Medínu a nové město. Nejkrásnější je právě Medína. Medína je zapsána v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavá místa v Medíně: olivovníková mešita Zitouna, Čtyřboký minaret, Muzeum Bardo.

Sidi Bou Said

Je známé svou modro – bílou architekturou. Typická je bílá barva domů, modré obloukové dveře a vrata, specifické mřížoví na oknech a balkony.

Pokud si z této oblasti chcete přivést něco opravdu typického, jsou to ptačí klece, které jsou specialitou městečka.

Sidi Bou Said je proslulé také tím, že se zde natáčela Angelika. A není divu, vždyť tu panuje přímo romantická atmosféra!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16960 (novesluzby.cz#21060)


Diskuze a zkušenosti

Ráďa | 03.07.2013 15:29
Re: Tunisko - dovolená Tunisko je určitě nádherná země. Pozor však na některé hotely. Ne všechny hvězdičky odpovídají skutečným stavům. Vždy je lepší číst recenze hotelů. Ideálním webem je například http://www.hotelove-recenze.cz Podle hodnocení jednotlivých uživatelů se dá odvodit mnohem vícem než podle popisků z katalogu


Přidat komentář