Tanzanie - Afrika - kam v Africe

K turisticky nejatraktivnějším místům Tanzanie patří ostrov Zanzibar, kráter Ngorongoro, park Serengeti, Viktoriino jezero, Hora Kilimandžáro a různé národní parky. Navštivte africký stát Tanzánii!

Tanzanie – základní informace o zemi

Název: Sjednocená republika Tanzanie

Státní zřízení: federativní republika

Rozloha: cca 945 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 34 milionů

Hlavní město: Dodoma

Ostatní významní sídla: Dar Es Salaam, Mwanza

Nejvýznamnější řeky: Ruvuma, Rufiji, Kagera

Úřední jazyk: svahilština

Měna: tanzanský šilink

Náboženství: islám, římskokatolické, kmenová náboženství a další

 

Republika Tanzanie je tvořena z původního Afrického státu Tanganiky a z korálových ostrovů Zanzibar, Pemba a Mafia.

Tanzanská vlajka se skládá z šikmých pruhů zelené, černé, žluté a modré barvy.

Tanzanie se řadí k nejchudším zemím na světě. Ačkoliv se zemědělské plodiny pěstují pouze na 5 % země, zemědělství živí drtivou většinu obyvatelstva. Ze zemědělství je tak mnohdy těžké uživit i svou vlastní rodinu.

Pěstují se banány, maniok, kukuřice, proso, rýže a zelenina. Vyváží se také káva, bavlna, čaj a tabák.

Tanzanie – rostlinstvo

Pobřeží lemují palmové háje a v okolí jsou mangrovové bažiny. Ve vnitrozemí se rozkládají převážně savany a rostou zde savanové porosty. Tanzanie se pyšní bohatou přírodou, spoustou národních parků a rezervací (zabírají 12 % rozlohy země).

Tanzanie – pohled do historie

Už před 2 tisíci lety s Tanzanií obchodovali Peršané, Arabové a Číňané – obchodovalo se hlavně se zlatem a slonovinou. V r. 1880 se Tanganika stala německou kolonií a od r. 1890 byly Zanzibar a Pemba britským protektorátem. Po první světové válce měla nad Tanganikou správu Británie a nezávislost získala v r. 1961. O tři roky později vznikla z Tanganiky a Zanzibaru Sjednocená tanzanská republika.

Tanzanie – kuchyně

Základ pro tanzánskou kuchyni představuje maso s bramborami nebo rýží a také kukuřičná kaše ugali. Časté je maso hovězí, kozí nebo skopové a dusí se dohromady s bramborami a zeleninou. Oblíbeným pokrmem je nyama choma (grilované kozí maso). Na Zanzibaru se přirozeně hodně konzumují mořské plody a ryby a připravují se na různé způsoby (např. uzená chobotnice).

Tradičním pokrmem, který nesmí chybět na žádných oslavách nebo svatbách, je pilav – základ tvoří rýže a maso a přidávají se ještě další ingredience.

Určitě si zamilujete džusy z čerstvě vylisovaného ovoce. Ochutnejte také zdejší výborný čaj a kávu.

Co byste neměli vynechat v Tanzanii – nejlepší místa

Hora Kilimandžáro

Milovníci hor jistě nevynechají zajímavý turistický cíl – nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. Prospěch z turistické přitažlivosti Kilimandžára mají dvě země – Tanzanie i Keňa. Masiv je tvořen třemi vyhaslými sopkami – Kibo, mawenzi a Shira. Ve svahilštině se Kilimandžáro překládá jako „Hora zlého ducha“, v jazyce Masajů zase jako „Boží dům“. Vrcholek Kibo je celoročně pokryt sněhem.

Ostrov Zanzibar

Leží v Indickém oceánu. Zážitkem z pobytu v Zanzibaru může být zhruba pětihodinová cesta za kořením (tzv. Spice Tour). Turistům je představeno obrovské množství koření a tropických plodů, například hřebíček, pepř, skořice, muškátový oříšek, kurkuma, kardamon, vanilka, rambutan, durian atd. Plody uvidíte v různých stádiích jejich růstu. Nebudou chybět ani kosmetické produkty k barvení vlasů, nehtů a rtů.

Zanzibar je korálovým ostrovem a představuje ráj pro milovníky potápění. Ve vodách je výborná viditelnost (až 60 metrů) a voda je příjemně teplá po celý rok.

Ve městě Zanzibar můžete shlédnout zříceniny paláců (například Maruhubi Palace, Mtoni Palace aj.), pevnosti, katedrály, mešity a jiné zajímavé budovy.

Také v okolí města je řada zajímavostí. Čekají vás vyzdobené perské lázně, Otročí jeskyně, překrásná příroda, bělostné pláže s jemným pískem a kokosovými palmami, deštné lesy a další krásy.

Park Gombe Stream

Tento park najdeme na západních hranicích Tanzánie. Park je proslaven šimpanzy – je zde zřízena dokonce záchranná stanice pro šimpanzí sirotky.

Kráter Ngorongoro

Chráněné území Ngorongoro bylo zřízeno v r. 1959. Samotný kráter je hluboký přes 600m. Toto místo vzniklo odhadem před 2 – 3 miliony let v důsledku vrásnění. Proudy lávy nemohly odtékat, a tak vznikla kráterová vysočina. Výbuch způsobil pokles středu kráteru a vytvořila se kaldera – sopečný kužel. Stěny kráteru halí mlha, jsou porostlé hustými křovinami a lesem.

V kráteru bydlí několik tisíc živočichů, například lvi, nosorožci, pakoně a jiná zvířata. Na dně kráteru lze obdivovat exotickou faunu a flóru.

Nedaleko kráteru se nachází rokle Olduvai Corge. Zde byly objeveny pozůstatky Australopitéka – předek dnešního člověka tu žil asi před dvěmi miliony let. V rokli se našly i jiné zajímavé prastaré nálezy.

Park Serengeti

Název je odvozen od slova siringet – nekonečná rovina. Jedná se o největší park v Tanzánii. Leží na severozápadě země. V r. 1913 zde přišli lovci, kteří drasticky snížili počet lvů, a tak je od r. 1921 území chráněnou oblastí a o třicet let později se Serengeti stalo národním parkem. Žijí zde gazely, žirafy, pakoni, sloni, lvi, leopardi, hyeny a další zvířata.

Velkolepou každoroční podívanou, kterou můžete v národním parku spatřit, je putování početných stád zvěře (pakoňů, zeber, gazel apod.). Zvířata migrují za lepšími pastvinami, a to v závislosti na množství srážek. V průběhu července až srpna se stáda přemísťují ze Serengeti v Tanzanii do Keni – Masai Mary. V období října až listopadu je pak čeká zpáteční cesta. Při putování je čeká mimo jiné překročení dravé řeky Mara s nástrahami jako ostré skály či krokodýli. Jsou to vskutku dramatické okamžiky.

Převážná část parku se rozprostírá v pánvi Viktoriina jezera. Krajina Serengeti se jeví jako mnohotvárná, což souvisí i s malým množstvím srážek. Charakteristické jsou otevřené plochy s trávami. Typické jsou roztroušené akácie.

Viktoriino jezero

Viktoriino jezero je největší jezero v Africe a dokonce třetí největší jezero na světě. Jezero se rozprostírá nejvíce v Ugandě a Tanzanii, na Keňu připadá jen malá plocha.

Viktoriino jezero nabízí spoustu úseků svého krásného pobřeží, ale v jeho vodě se nedoporučuje koupat.

V okolí Viktoriina jezera je podniknout pěší safari do Národního parku Rubondo, uskutečnit plavbu po jezeře k některým ostrovům a seznámit se s vesničkami na břehu.

Severovýchodní Tanzanie

  • Národní park Arusha
  • Národní park Tarangire
  • Národní park Lake Manyara

Na sever od jezera Manyara můžete navštívit trhy na Komáří řece. Uprostřed tropického pralesa leží městečko Mto wa Mbu (Komáří řeka). Obyvatelstvo se zde plně věnuje zemědělství, krajina je pokryta banánovníkovými plantážemi, mangrovníkovými háji a kukuřičnými poli. Shlédněte malebný trh v této říční oáze – koupíte ovoce, zeleninu a různé suvenýry jako košíky či sošky ze dřeva apod.

Věděli jste, že…

… jezero Tanganika je se svými 640 km nejdelším sladkovodním jezerem na světě?

… Zanzibar byl v průběhu 18. a 19. století centrem obchodu se slonovinou a otroky?

… V Tanzanii žije zhruba 120 etnických skupin?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17066 (novesluzby.cz#21427)


Přidat komentář