Sýrie - turistické informace

V této islámské zemi se nachází spousta významných památek, mešit, kostelů, svatyň, hradů, starobylých měst a krásných údolí. Poznejte zejména hlavní město Damašek, města Allepo a Homs, Palmyru a proslulý hrad Krak de Chevaliers.

Sýrie – základní informace o zemi

Název: Syrská arabská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 185 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 17 milionů

Hlavní město: Damašek

Ostatní významná sídla: Allepo, Homs, Latákija

Úřední jazyk: arabština

Náboženství: převážně islám

Měna: syrská libra

Sýrie se rozkládá v západní Asii, na východním pobřeží Středozemního moře. Syrská vlajka se skládá z podélných pruhů červené, bílé a černé barvy. V bílém pruhu jsou dvě zelené pěticípé hvězdy.

V Sýrii najdeme spoustu trosek hradů, které postavili křižáci – patrně nejznámější je Krak de Chevaliers na sever od Himsu.

Pravdou je, že Sýrie není tradiční dovolenkovou destinací pro Čechy ani Slováky a zhruba před 30 lety zde v podstatě žádný turistický průmysl ještě neexistoval. Tuto zemi však čeká velká turistická budoucnost – je zde moře, hory, jezera, jeskyně, pouště i polopouště, země má bohatou historii a množství památek.

Sýrie – pohled do historie

Sýrie už ve starověku představovala křižovatku cest mezi Asií, Evropou a Afrikou. Také proto zde najdeme obrovské množství historických památek. Právě v Sýrii několik tisíc let před našim letopočtem lidé odhalovali tajemství zemědělské výroby, vymysleli první abecedu a jazyk, položili základy filozofie a náboženství apod. Zatímco na jiných územích teprve vznikala civilizace, v Sýrii už se stavěly domy, chovaly se domácí zvířata, obdělávala půda, uznávalo se náboženství,…Damašek se řadí k jednomu z nejstarších nepřetržitě osídlených měst na světě.

Sýrie byla postupně dobyta Akkady, Aramejci, Peršany, Řeky a Římany. V r. 640 a území přišli Arabové a z Damašku vystavěli hlavní město své říše. A islámská kultura se zachovala až dodnes. Sice ke konci 11. století na Sýrii zaútočili křižáci – křesťané, ale zanedlouho byl vládcem země opět muslimský Saladín. V r. 1516 byla Sýrie dobyta osmanskými Turky. Po první světové válce však Syřany podpořily jiné arabské země, nastala vzpoura proti Turkům a ti byli poraženi. Území bylo nějakou dobu ve správě Francie a nezávislost získala Sýrie v r. 1946.

Sýrie – podnebí

V Sýrii panuje středomořské podnebí, suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy. Směrem na východ je v zemi čím dál více sucho a jsou chladnější zimy a teplejší léta.

Sýrie – lidé, náboženství

Ačkoliv v drtivé většině převládá islám, je zde velká tolerance vůči jiným náboženstvím. Zakladatelem učení islámu je prorok Muhammad. Muhammad se narodil v r. 570 n. l. za proroka ho poprvé prohlásila jeho žena, když se jí svěřil se svým viděním. V důsledku těchto událostí začal hlásat víru v jediného Boha, následovaly různé potyčky, ale i přesto byl vytvořen kodex – korán. Islám může mít dva směry (sunnitský a šíitský).

Věřící muslim by měl dle koránu dodržovat pět základních povinností:

 • Šahádu – uznat víru v Boha a jeho proroka Muhammada
 • Salát – pětkrát za den se modlit
 • Zakát – poskytovat almužnu
 • Saum – postít se v době ramadánu
 • Hadž – vykonat pouť do Mekky

Muslimové by neměli konzumovat vepřové maso a pít alkohol. Ženy mohou do mešit vstupovat pouze zuté a v předepsaném oděvu.

K zahraničním turistům se zdejší lidé chovají přátelsky, jsou pohostinní a ochotni pomoci. Do mešit však musíte vstupovat v předepsaném oděvu a na veřejnosti se ženy určitě budou cítit lépe v doprovodu muže.

Sýrie – kuchyně, stravování, nápoje

Pokud budete chtít ochutnat i zdejší arabskou kuchyni, nejen tu evropskou.

Některá běžná hlavní jídla:

 • Lahmi siníje (mleté hovězí a zapečené brambory s rajčaty)
 • Kebáb šaqáf (skopové připravené na dřevěném uhlí)
 • Mahšé (baklažány či cukíny plněné rýží nebo mletým masem)
 • Samak (ryby připravené dle přání hosta)
 • Dadžádž msahab (obalené kuře, brambor)
 • Šavarma (něco jako gyros)
 • Šištawk (kuřecí maso grilované na jehlách)

Nezbytnou součástí jídla je chléb, který zároveň i nahrazuje příbor u předkrmů. Nedílnou součástí tabule je samozřejmě ovoce. Konzumuje se zrovna ten druh ovoce, který má sezónu (například v zimě jablka, mandarinky, v létě broskve, švestky, na podzim melouny, hrozny atd.).

Často se pije laban (něco jako jogurt). Z dalších nápojů si můžete objednat pivo značky Šarq či Baradá, sladký arak,tvrdý alkohol, víno, ovocné šťávy, čaje atd.

Sýrie – nakupování, suvenýry

Blízký východ vždy vynikal v obchodě. Tento fakt se odráží v otevírací době, přístupu k zákazníkovi i ochotě sehnat snad cokoliv, co momentálně není k dispozici. Není výjimkou ani pozvání zákazníka na čaj nebo kávu, posezení a vyjednávání o ceně.

U turistů jsou oblíbenými suvenýry ruční vyšívané brokáty, ručně tepaná mosaz, vodní dýmky, oděv a šátky, kabelky, obuv aj.

Některé užitečné výrazy v arabštině

Dobré ráno – sabah al – chejr

Ahoj – marhaba

Dobrý večer – masa al – chejr

Nashledanou – italiqá

Prosím – tafaddal

Děkuji – šukran

Ne – lá

Ano – naám, ajuwa

Co nevynechat v Sýrii – nejzajímavější místa

Damašek – hlavní město

Nejpřitažlivější částí je staré město, kde jsou různá tržiště, mešity a svatyně. Srdcem starého města je Umajjovská mešita.

Nejproslulejší tržiště (súk) v Damašku je Hamidíja. Seženete zde snad vše, nač si vzpomenete. Nad hlavním vchodem do modlitebny je krásná vnější výzdoba. Modlitebna je dlouhá 156 metrů. V modlitebně je 36 metrů vysoká kupole, kde se vejde 6 tisíc věřících.

Některé další zajímavosti v Damašku: Damašská citadela, Palác al – Azm, Hrobka Saláh ad – Dína a tři medresy, maktab Anbar a kostel sv. Pavla, Národní muzeum aj.

V okolí Damašku lze zmínit například hrobku paní Zejnab, vesničku Malúla a Sidnája, Údolí Jabrúd, staré město Bosra a další místa.

Allepo

Je to druhé největší město Sýrie. Dominantou města je Allepská citadela. Dále zde najdete Arecheilogické muzeum, Velkou mešitu, další mešity, kostely, lázně, straé školy, súk aj.

Homs - město

Nachází se 160 km na sever od Damašku. Nejvýznamnější památkou je mešita Chálida ibn Walída. Mešita je vybudována ve stylu tradiční syrské architektury a dva minarety jsou v tureckém stylu. Ve městě dále najdete spoustu kostelů, muzeí a pár kilometrů leží jezero.

Krak de Chevaliers

Je to největší zachovalý křižácký hrad na světě. Je tak velký, že k jeho prohlídce budete potřebovat několik hodin. Z hradu je také pěkný výhled do okolí.

Palmyra

Jedná se o jedno z nejvýznamnějších archeologických míst s Sýrii. Dříve to bylo důležité obchodní centrum, kudy procházela „hedvábná stezka“. Pro karavany se zbožím představovala Palmyra místo pro odpočinek.

Památkami jsou pozůstatky vítězného oblouku, kolonády, tržiště, divadla, chrámů, náhrobků, lázní, jsou zde vodní nádrže a vodovod, který přežil dvě tisíciletí. Pramen Afqa je dodnes zdrojem pro celou oázu a navíc má léčivé účinky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17063 (novesluzby.cz#21419)


Přidat komentář