Sydney - Austrálie

Sydney sice není hlavním městem Austrálie, ale bezpochyby je nejznámějším. Čeká na Vás jeden z nejpůsobivějších přístavů na světě, krásný Sydney Opera House či písečné pláže. Obyvatelé jsou velmi tolerantní a přátelští. Nebude se Vám odtud chtít odjíždět.

Sydney je největším a nejlidnatějším městem Austrálie a leží na východním pobřeží, na břehu Tasmánského moře.

V Sydney žijí přes 4 000 000 obyvatel a město je nejhustěji obydleným sídlem Austrálie. Sydney je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Austrálii a koncem března roku 2008 zde zaznamenali 2 700 000 mezinárodních návštěvníků. Obyvatelé jsou převážně anglického původu, dále potom čínského, novozélandského, vietnamského a libanonského. V Austrálii se platí Australským dolarem (AUD). Kurz se pohybuje v rozmezí 17 – 18 Kč za 1 AUD.

Sport je důležitou součástí, jak Sydney tak celé Austrálie, a nejpopulárnějším sportem je pravděpodobně rugby spolu s kriketem.

Letenka přímo do Sydney Vás přijde asi na 25 000 Kč, ale můžete sehnat letenku i levněji, pokud poletíte například z Paříže. Pokud chcete letět z Prahy, počítejte až se 2 přestupy. Většinou se létá přes Vídeň či Frankfurt s přestupem v Bankoku.

Podnebí v Sydney

Sydney leží v mírném klimatickém pásu s teplými léty a chladnými zimami. Nejteplejším měsícem je leden, kdy zde dosahuje průměrná teplota rozmezí 18 – 26 °C. V pobřežních oblastech v zimě teploty jen zřídkakdy klesají pod 5 °C. Nejchladnějším měsícem je červenec s průměrnými teplotami v rozmezí mezi 8 – 16 °C. Pokud si tedy při návštěvě Sydney chcete užít teplého počasí, necestujte tam během našich letních prázdnin. Průměrné roční srážky v Sydney tvoří 1217 mm a padají v průměru 138 dní v roce.

Důležité informace – Sydney, Austrálie

Ke vstupu na území Austrálie potřebujete cestovní pas s platností ještě dalších 6 měsíců od plánovaného data odjezdu a platné vízum. Podání žádosti o vízum a jeho udělení probíhají prostřednictvím internetu. Stačí jen vyplnit dotazník na webové stránce australského Ministerstva imigrace a občanství – Department of Immigration and Citizenship. Před odjezdem také navštivte webové stránky Velvyslanectví České Republiky v Canbeře pro aktuální informace.

 

Historie Sydney

Oblast dnešního Sydney byla obydlená domorodými Australany již před 30 000 lety. Původní obyvatelé Austrálie se obecně označují jako Aborigines. Roku 1770 James Cook přistál v Botany Bay a učinil tak první kontakt s domorodými obyvateli. Dne 26. ledna 1988 byla založena kolonie u přístavu Port Jackson v oblasti zátoky Sydney nazvané podle britského ministra vnitra. Původní název kolonie byl Albion, poté se změnil na Sydney. 20. července 1842 bylo potom Sydney prohlášeno za první město na Australském kontinentu.

Památky a zajímavá místa v Sydney

Mezi nejznámější a také nejnavštěvovanější místa v Sydney patří Sydney Opera House, Sydney Harbour Bridge, Royal Botanical Gardens, Luna Park, Sydney Tower a mnoho pláží. V Sydney také naleznete několik muzeí, jako je Australian Museum – muzeum přírodní historie a antropologie, Powerhouse Museum – muzeum vědy, technologie a designu, Art Gallery of New South Wales, Museum of Contemporary Art – muzeum současného umění a Australian National Maritime Museum.

Harbour Bridge

Jde o impozantní ocelový most přemosťující přístav Port Jackson známý také jako Sydney Harbour. Výstavba mostu trvala 8 let a byla dokončena roku 1932. Je využíván jak železniční a silniční dopravou, tak chodci.

Sydney Opera House

Stavba byla navržena roku 1956 dánským architektem jménem Jorn Utzon a dokončena byla roku 1973. Konečná částka se vyšplhala na 102 miliónu AUD. V červenci roku 2005 byl Sydney Opera House zařazen na seznam australského kulturního dědictví a v červnu roku 2007 na  seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Pláže

V Sydney i v jeho okolí se nachází několik pláží. Mezi nejoblíbenější z nich patří Manly a Bondi. Bondi Beach je asi 1 km dlouhá a patří k nejlepším plážím na světě. Žluté a červené vlajky zde označují bezpečné koupání a jižní konec pláže je vyhrazen pro surfování.

Royal Botanical Gardens

Jde o jednu ze tří botanických zahrad v Sydney přístupných veřejnosti. Vstup do zahrad je volný a jsou otevřené všechny dny v týdnu. Botanická zahrada se nachází na východ od Sydney Opera House a byla založena roku 1816.

Luna Park

Jde o zábavní park nacházející na severním pobřeží Sydney Harbour. Park byl postaven roku 1935.

Sydney Tower

Sydney Tower je nejvyšší budova v Sydney a druhá nejvyšší budova v Austrálii měřící 305 metrů. Věž je přístupná veřejnosti a je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve městě. Výstavba začala roku 1975 a veřejnosti byla zpřístupněna v srpnu 1981.

Taronga ZOO

Ve městě můžete také navštívit zoologickou zahradu. Její provoz byl oficiálně zahájen roku 1916 a nachází se na pobřeží Sydney Harbour. ZOO je rozdělena do 8 oblastí a najdete zde více než 2 600 zvířat na ploše 21 ha. Jde o jednu z největších zoologických zahrad na světě.

Aquarium

Při pobytu v Sydney si jej rozhodně nenechte ujít. Akvárium se nachází v přístavu Darling a můžete zde vidět podmořský svět Austrálie v plné jeho kráse. V akváriu se nachází více než 650 druhů a více než 6 000 kusů živočichů. Akvárium bylo otevřeno roku 1988 a je jedním z největších akvárií na světě.

Kultura v Sydney

Sydney hostí mnoho různých festivalů a také největší Australské společenské akce. Mezi ně například patří Sydney Festival, jež je Australským největším uměleckým festivalem, který se koná v lednu.

Každý rok v červnu se v Sydney koná 16 – ti denní filmový festival. Jde o přehlídku přibližně 200 především australských filmů.

Zajímavosti – Sydney a Austrálie

 • Průměrné ceny za ubytování se pohybují kolem 80 – 150 AUD (což je asi 1300 – 2500 Kč).
 • Léto v Austrálii trvá od prosince do února.
 • Vzdálenosti mezi jednotlivými městy v Austrálii jsou poměrně velké.
 • Vlaková doprava je mnohem dražší než autobusová.
   1. se konají oslavy státního svátku „Den Austrálie".
 • Nejoblíbenějším jídlem jsou špagety s boloňskou omáčkou.
 • V normálních supermarketech se běžně neprodává alkohol.
 • V Austrálii se jezdí vlevo.
 • Většina vstupů je zdarma.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16919 (novesluzby.cz#20872)


Přidat komentář