Švédsko - Švédské království - dovolená

Tato turisticky přitažlivá země se pyšní zejména panenskou přírodou, krásnými plážemi na jihu, bohatou historií a zajímavými památkami. Švédsko bývá často vyhledáváno pro trávení aktivní dovolené (rybaření, plavba po vorech či na člunech, kanoistika aj.).

Když se řekne Švédsko,

mnohým lidem se vybaví představa studeného moře, a tak volíme raději středomořské země. Švédsko – to jsou obrovské lesy, dlouhá pohoří, spousta jezer, pěkná malá města, červené dřevěné domky, pobřeží, rybářské vesničky, ale také zde najdeme různé památky, panství a zámky, skanzeny atd.

Ve Švédsku je chladnější počasí než u nás, vždyť 15% země leží za severním polárním kruhem! Skandinávský poloostrov je však ovlivňován teplým Golfským proudem, a tak je průměrná červencová teplota 17 stupňů. Do Švédska se určitě vybavte teplejším oblečením, protože počasí v horách se rychle mění.

Švédsko – základní informace

 • Oficiální název: Švédské království

 • Státní zřízení: konstituční monarchie

 • Územní členění: 21 správních oblastí, nebo 25 historických krajů, nebo tři velké části: Götaland (jižní Švédsko), Svealand (střední Švédsko), Norrland (severní Švédsko)

 • Rozloha: cca 450 000 km2

 • Počet obyvatel: cca 9 milionů

 • Hlavní město: Stockholm

 • Další velká města: Göteborg, Malmö

 • Největší jezero: Vänern

 • Nejvyšší hora: Kebnekaise

 • Národnostní zastoupení: převážně Švédové, dále Finové, Laponci a přistěhovalci

 • Jazyk: švédština, dále finština a laponština

 • Náboženství: státní luteránská církev, dále katolíci, židé, islám a jiné

 • Měna: SEK (švédská koruna)

Švédsko leží na severu Evropy a je svou rozlohou i počtem obyvatel největším skandinávským státem. O Skandinávský poloostrov se dělí s Norskem. Většina Švédska je tvořena pahorkatinou nebo nížinou (Švédsko není tak hornaté jako Norsko). Švédsko sousedí a Finskem a Norskem.

Lesy a křoviny pokrývají přibližně 65 % území. Podnebí Švédska je směrem k severu čím dál více drsnější.

Zajímavostí je rozlehlost Švédska a malý počet obyvatel. Uvádí se, že hustota obyvatelstva je 21 lidí na kilometr čtvereční.

Symbolem Švédského království jsou tři korunky, známé také z dresů švédských hokejistů.

Švédskou vlajku tvoří modré pole se žlutým křížem.

Název švédské hymny je „Du gamla, du fria“ (ty dávná, ty svobodná) a vyjadřuje okouzlení rodnou zemí, podobně jako naše národní hymna.

Pro cestování do Švédska je nejvhodnější léto (od června do srpna). V této době se můžete těšit ze slunného počasí, lidových slavností, folkloristických festivalů, divadelních představení v přírodě, hudebních vystoupení, různých soutěží a zábav!

Běžný život ve Švédsku

Co se týká volného času, ten Švédové přednostně tráví v přírodě. V létě většina Švédů pobývá ve svém vlastním prázdninovém domě (tzv. stuga), který vlastní více než polovina obyvatel. Pro Švédy, kteří bydlí podél pobřeží, je člun takřka nezbytností.

Švédové ve volném čase hodně lyžují – v závislosti na financích buď ve Švédsku, Norsku nebo v Alpách.

Některé švédské oslavy a svátky

Nejveselejší švédskou oslavou je letní slunovrat (Midsommarfest), který připadá na předposlední sobotu a neděli v červnu. Ozdobená májka putuje slavnostním průvodem, vztyčí se a pak se konají různé slavnosti, zpívá se a tančí, soutěží apod.

Další zajímavou švédskou oslavou je tzv. svátek raků (kräftskiva). Sice se už ve Švédsku mohou lovit raci celoročně, nicméně dřívější tradice, že se od poloviny srpna opět smí lovit raci, se zachovala.

Nepsaná pravidla ve Švédsku

Lidé ve Švédsku jsou zdvořilí a ochotní, avšak musíte dodržovat jistá pravidla! Zásadním pravidlem, kterým byste se měli ve Švédsku řídit, zní: nerušit a neničit.

Můžete se pohybovat po cizím pozemku a jednu noc stanovat, koupat se a jezdit po vodě, ale nesmíte vstoupit na hájenou lesní parcelu, na obilné pole a na rodinné pozemky.

Je dovoleno sbírat houby a lesní plody pro vlastní potřebu. Nemůžete odřezávat stromy, lámat větve, způsobovat poškození, zanechávat odpadky a rozdělávat oheň v suchých oblastech.

Cestování po Švédsku

Pokud se dopravujete autem, tak dodržujte rychlostní omezení (v obci 50 km/hod., mimo obec 70 km/hod. a na dálnici 110 km/hod.). Jezdí se na stejné straně jako u nás. Bez problémů můžete cestovat autobusem, jezdí jich poměrně dost. Vlakových linek však už není mnoho, doporučuje se jimi cestovat zejména na sever, do Laponska. Autostop se příliš nedoporučuje, jelikož stopaři bývají hodnoceni jako příživníci a než vám někdo zastaví, může to trvat celé hodiny.

Stockholm

Město zdobené četnými vodními kanály vytváří romantickou atmosféru. Je to vskutku nádherná metropole, ze které čiší zářivost, magičnost i klidná krása starých čtvrtí. „Benátky severu“ jsou vybudovány na čtrnácti ostrovech, propojených 52 mosty. Třicet procent městské plochy tvoří voda!

Ve Stockholmu je mnoho zajímavých částí, například Gamla Stan (Staré město), ostrov Djurgården, část Södermalm, ostrovy Skeppsholmen a Kastellholmen, moderní centrum Norrmalm, ostrov Långholmen, další vzdálenější čtvrti Stockholmu, Stockholmské souostroví a další.

Kromě Stockholmu jsou samozřejmě zajímavé i další destinace jako Uppsala, ostrov Gotland, Ostrov Öland, Göteborg, Malmö, Lund, Helsingborg atd.

Národní parky ve Švédsku

Ve Švédsku se nachází 28 národních parků a přes 2000 přírodních rezervací.

Na jihu Švédska je to například Blá Jungfrun („Modrá dívka“) – je v podstatě ostrovem a pojí se s tajemnou čarodějnickou pověstí. Můžeme obdivovat jeskyně a vyhlídky.

Götska Sandon – malý, tichý, trojúhelníkovitý ostrůvek, přičemž v každém cípu se nachází maják. Můžete si užívat 30 km dlouhé pláže, slunce, pozorovat písečné duny, neobvyklou faunu a flóru.

Ve středu Švédska se nachází park Tiveden. Obdivujte divokou přírodu, louky, pláže i ledovce, jezera, bludné kameny a skalní patra.

Asi 20 km od hlavního města se nachází národní park Tyresta. Naleznete zde stovky let staré stromy, panenské lesy, nespoutanou přírodu, skalní útesy, jezírka a bohaté ptactvo.

Na severu Švédska jsou parky údajně nejkrásnější, protože příroda je co nejméně dotčená člověkem a severská příroda je navíc drsnější.

Färnebofjärden je park významný pro své ptactvo.

Park Stora Sjöfallet se vyznačuje četnými horami a skalisky. Je vhodný pro náročnější túry. Můžete spatřit saamské stavby (kostel, vesnice Ritsem). ** **

Abisko je nejsevernější národní park, leží u hranic s Norskem, až za polárním kruhem. Zajímavými místy jsou například Sirné jezero Rissájávrre, kaňon Abisko, skalnaté útesy v Kärkevagga a další.

Věděli jste, že…


…Švédsko od r. 1814 nevedlo žádnou válku?

…Švédština se podobá dánštině a norštině, takže obyvatelé se spolu bez problémů domluví?

…Alfréd Nobel, švédský průmyslník, ponechal většinu svého jmění k financování Nobelovy ceny?

…Švédové si ze všech evropských národů užívají nejdelší dovolenou?

…Švédové vůbec první ustanovili ombudsmana?

…Stockholm se označuje „Benátky severu“?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16938 (novesluzby.cz#20966)


Přidat komentář