Stany - volba, výběr

Blíží se čas letních prázdnin a dovolených. Řada z Vás se vydá cestovat po naší krajině i do ciziny s batohem na zádech, či na kole. Při tomto cestování je nezbytným útočištěm stan, který Vás ochrání před nepřízní počasí. Jaký stan si však vybrat?

Rozdělení stanů dle účelu

 • Stany Extreme – vnější duralová konstrukce, nejkvalitnější materiály, sněhové límce, špičková kvalita
 • Stany Extreme lite – kvalitní materiály s vysokým vodním sloupcem, duralová konstrukce, velmi nízká hmotnost, skvělý poměr kvality a ceny
 • Stany Ultralight - duralové tyče, extrémně nízká hmotnost, silikonový zátěr
 • Stany Outdoor – univerzální použití, moderní materiály, snadná stavba, příznivá cena
 • Stany Family – prostorné stany, rodinné zaměření, rychlá a snadná stavba

Stany Extreme – tyto stany jsou svým vybavením i parametry vhodné do nejnáročnějších přírodních a povětrnostních podmínek. Tento typ stanu oceníte, pokud se vydáte na expedici, provozujete vysokohorskou turistiku. Stan vyhoví každému cestovateli, který preferuje moderní materiály stanu a špičkovou kvalitu. Stany z této kategorie Vás ochrání při nepříznivém počasí, silném větru, dešti apod. Pro použití v zimě jsou stany vybaveny speciálními sněhovými límci. Stany řady Extreme jsou po většinou testovány v těch nejnáročnějších podmínkách, a to od ledových Himalájí, před větrné Andy až písky severoafrické Sahary.

Stany Extreme light – tyto odlehčené stany ocení především ti, kteří se věnují horolezectví, trekingu, cykloturistice, ale i klasickému kempování. Hmotnost těchto stanů je nejnižší na trhu. Hlavní důraz při konstrukci a výrobě těchto stanů je však nízká hmotnost. Oproti řadě Extreme má použitou standardní vnitřní konstrukci s duralovými pruty a je bez sněhových límců, což vede k dosažení nižší hmotnosti celého stanu.

Stany Ultralight - hlavní důraz při konstrukci a výrobě těchto stanů je však nízká hmotnost. Oproti řadě Extreme má použitou standardní vnitřní konstrukci s duralovými pruty a je bez sněhových límců, což vede k dosažení nižší hmotnosti celého stanu. Tam, kde hmotnost hraje hlavní roli, není co řešit - zejména vhodné pro cyklovýlety nebo lehčí treking.

Stany Outdoor – jedná se o univerzální stany, které jsou určeny především pro tradiční kempování, vodácké výpravy, víkendové dobrodružné pobyty v přírodě. Stany dobře poslouží jak v kempu, tak v divoké přírodě a nepřekvapí vás v nich žádné rozmary počasí na jaře, v létě nebo na podzim.

Stany Family – jak už název napovídá, jedná se o stany rodinné. Jde v podstatě o sbalitelnou chatu s velkou, na dvě části rozdělitelnou ložnicí. Stan mívá i střešní okna, odepínatelné postranní stěny tropika, což významně prosvětluje i odvětrává vysoké vnitřní prostory stanu. Nebo můžete zvolit rodinný stan, který je kombinací kopule, jenž slouží jako předsíň a tunelu, který vede z předsíně stanu a slouží jako ložnice. Pokud máte početnější rodinu, nabízí se Vám možnost zakoupení stanu s více tunely, tj. více ložnicemi, které jsou součástí jednoho stanu. Důraz při vývoji a konstrukci stanů řady Family, není kladen pouze na prostor pro nocování, ale vzhledem k rodinnému zaměření, také na snadnou a rychlou stavbu.

Rozdělení stanů podle náročnosti uživatele

 • Stany obyčejné
 • Stany kvalitní
 • Stany speciální

Stany obyčejné – tento stan je pro Vás ten pravý, pokud pouze občas jezdíte stanovat, a to například 3x ročně o víkendu, nebo jednou na vodu, či na týdenní dovolenou. Můžete vybírat ze stanu se sklolaminátovou konstrukcí, tyčemi s viditelnými kovovými spojkami na povrchu, podlážkou z vrstveného polyetylenu. Pro české podnebí je dostačující parametr nepromokavosti tropika (1,5 až 3 metry vodního sloupce).

Stany kvalitní – pokud se vydáváte dvakrát do měsíce na dobrodružnou výpravu, budete již potřebovat stan kvalitnější. Nejlépe volte z konstrukce z duralu, podlážku stanu volte z textilií opatřeným zátěrem, aby vydržela dlouhodobě 6 a více metrů vodního sloupce. Tropiko s úpravou proti UV záření.

Stany speciální – tento druh stanu volte, pokud máte rádi vychytávky a plně je využijete. Speciální stany se mohou pochlubit zajímavými konstrukcemi, zaměřenými na velký vnitřní prostor, tzv. tunely. Stany jsou extrémně odolné při velmi silném větru, při bouřce apod. Stany mají i tzv. sněhové límce, které oceníte při sněhové chumelenici.

Volba stanu podle parametrů

Výška stanu - každý výrobce udává, pro kolik osob je konkrétní stan určen. Jedna dospělá osoba zabere minimálně 60 cm na šířku. Stan by měl být vždy nejméně o 25 cm delší, než výška postavy. Pokud volíte dvouplášťový stan, u nich jsou brány v úvahu rozměry stanu vnitřního. Výška daného stanu rozhodne, zda budete moci ve stanu stát, nebo jen sedět, klečet, ležet.

Hmotnost stanu – ty nejlehčí stany pro jednu osobu činí kolem 1 kg na jednu osobu. Vícemístné stany vycházejí poměrně výhodněji, protože ty nejlehčí činí kolem 0,8 kg na jednu osobu.

Vchod do stanu – máte možnost si vybrat mezi stany s krytým i nekrytým vchodem a jedním nebo více vchody. Krytý vchod vytváří úložný prostor, umožňuje Vám účinně odvětrávat stan, a to otevřeným vchodem i za deště, dále významně zvyšuje komfort stanování, a to při nepřízni počasí. Dva vchody jsou praktické u stanů pro více osob a umožňují opět účinné větrání. Ve špatném počasí je příjemnější používat vchod v závětří a v zimě návětrný, který bývá méně zasypán sněhem. Vchody opatřené moskytiérou jsou v současnosti samozřejmostí a do horkých letních nocí naprosto potřebné.

Úložný prostor stanu – v případě, že si vyberete prostorná stan, vejdete se do něj pohodlně i s věcmi, ale často je praktické mít úložné prostory i mimo vnitřní stan. Jde především o mokré věci a zablácené boty při nepřízni počasí.

Konstrukce stanu – pokud zvolíte dural, ten je lehčí, pevnější, na druhou stranu však dražší. Laminát je těžší, ovšem levnější. Jde opět o to zvolit materiál podle toho, zda se stanem jdete do extrémního počasí, zda často cestujete se stanem apod., v tom případě, je volba jasná – dural.

Doplňky ke stanům

Pokud si pořizujete stan, nezapomeňte na důležité a praktické doplňky.

 • Impregnační sprej – používá se na semiš, kůži, polyamid, nylon, bavlnu, plátno, polyester a další tkaniny.
 • Přístřešek – ultralevý, vyniká jednoduchostí, výjimečnou lehkostí, variabilitou.
 • Pláštěnka
 • Lepidlo pro vodotěsnou impregnaci švů
 • Opravná samolepící páska – vhodná pro drobné opravy stanů, spacáků, bund aj.
 • Skládací lavička

** ** Termíny popisující funkce stanů

Dvouplášťový stan – jedná se o stan složený ze dvou vrstev: ložnice a tropika, mezi kterými cirkuluje vzduch a nedochází ke skapávání zkondenzovaných par na uživatele stanu. Do běžného deště a přeháněk Vám postačí tropiko.

Vodní sloupec – voděodolnost vnějšího stanu se měří v tzv. tlaku vodního sloupce. Tlak se udává v milimetrech, mluví se však o metrech.

Podlážka – jedná se o podlahu stanu. Podlážka celým svým povrchem leží na vodě nebo vlhkém povrchu. Obyčejnému tlaku na podlážku (tíha Vašeho těla a uschovaných batohů) odolá klasická polyethylenová podlážka, která se sice snadno a lehce mechanicky poškodí, ovšem, pokud jen občas podnikáte výpravy se stanem, plně Vám vystačí.

Možnosti opravy stanů

Vše má svoji trvanlivost. Může se stát, že Vám u stanu praskne tyčka, protrhne se tropiko, natrhne se podlážka, či něco jiného. Je dobré si před koupí stanu hned zjistit, co nabízí daný výrobce stanu, v případě, že budete mít se stanem výše zmíněnou určitou nehodu. Zjistěte si možný pozáruční servis. Pokud byste totiž například zakoupili stan bez pozáručního servisu, můžete i počítat s tím, že se Vám prodraží opravy nejrůznějších oprav u stanu. Nejlepší je vybírat výrobce, který Vám poskytne bezproblémový servis i po uplynutí záruky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16912 (novesluzby.cz#20730)


Přidat komentář