Srí Lanka - exotická dovolená

Země lotosových květů, Ostrov bohů, Perla v Indickém oceánu…právě takto staří mořeplavci nazývali Srí Lanku. Na Srí Lance se odpoutáte od všedních starostí a vstoupíte do světa, kde vládne klid. Srí Lanka je rájem na zemi!

Srí Lanka – základní informace

Název: Demokratická socialistická republika Srí Lanka

Státní zřízení: republika

Rozloha: 65 610 km2

Počet obyvatel: cca 20 milionů

Hlavní město: Kolombo (Colombo)

Významné řeky: Maháveli, Kala

Úřední jazyk: sinhálština a tamilština (domluvíte se anglicky)

Měna: srílanská rupie

Náboženství: převážně buddhismus a hinduismus

Srí Lanka je ostrovním státem,

který se nachází jihovýchodně od Indie, v Indickém oceáně. Třicet kilometrů dlouhá řada ostrůvků (Adamův most) spojuje Srí Lanku s Indií.

Exotický ostrov Srí Lanka je plný orchidejí, rododendronů a kokosových palem. Nadchnou vás deštné pralesy, hory, pláže a vodopády.

Jste zvyklí na neustálý spěch? V tom případě vás Srí Lanka překvapí svým klidem, protože lidé v těchto končinách nespěchají a jsou navíc pohostinní a přátelští.

Srí Lanka je proslulá také kvalitou čaje. V horách se rozkládají rozlehlé čajové plantáže. Pokud se zde vydáte, spatříte pracující ženy s koši na zádech.

Na Srí Lance v drtivé většině převládá buddhismus. Dle tohoto učení se člověk musí odprostit od smyslového a hmotného světa – jedině tak bude šťastný.

Na Srí Lance si rozhodně si nenechte ujít ájurvédskou masáž, která má řadu pozitivních účinků na tělo a mysl.

Ajurvéda – „moudrost života“

Ajurvéda, v překladu „moudrost života“, se zrodila asi před 3000 lety především v hinduistické Indii.

Jedná se o lékařskou metodu, která je založena na vnitřní rovnováze těla. Pokud budete žít v souladu s přírodními zákony, budete žít v harmonii a zdraví. Toto učení se dostalo na Srí Lanku před více než 2,5 tisíci lety. Ajurvéda aktivuje obranyschopnost a samoléčitelskou sílu, podporuje výkonnost a může přinést úlevu při různých nemocích.

Pokud chcete ajurvédu vyzkoušet, využijte služby zařízení, které se na metodu speciálně zaměřují. Nejprve byste měli být podrobeni diagnóze a poté bude navržena léčba (stravování, pročišťující kúry, masáže, koupele, inhalace aj.).

Srílanská kuchyně – jedna z nejbarvitějších na světě

Země je proslulá svými ostrými chilli papričkami, ovšem své místo zde má i jemná západní kuchyně. Kuchyně na Srí Lance se v zásadě liší v tom, co jedí domorodci a co se předkládá turistům. Kuchyně na Srí Lance je barvitá zejména proto, že je jídla jsou opravdu hojně zdobena různými květy, travinami, ořechy apod. a pokrmy jsou vydatně kořeněné – ne však nutně ostré.

Lidé se přirozeně hodně věnují rybaření, takže ryby a plody moře jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku.

Hlavní potravinou v nejrůznějších variantách je rýže. Nejnákladnější a nejlepší je ovoněná rýže, která se konzumuje zejména při slavnostních příležitostech.

Všechny chody jídla se předkládají najednou a dezertem je obvykle ovoce. Pokud milujete ovoce, na Srí Lance si přijdete na své.

Co se týká nápojů, dominantní postavení má čaj. Srílanský čaj patří k nejlepším na světě. Domorodci mají rádi čaj s velkým množstvím mléka a cukru.

Srí Lanka – nákupy

Drahokamy patří k třetímu nejvyváženějšímu zboží ze země. Drahokamy v obchodech jsou však zpravidla horší jakosti, a proto je velké riziko, že za zboží zaplatíte zbytečně mnoho. Centry drahokamů jsou Ratnapura, Galle a Gem Exchange v Kolombu. Pokud hodláte skutečně nějaký drahokam zakoupit, vyjednávejte a klidně i dělejte, že z obchodu odcházíte.

Zajímavými suvenýry jsou batikované látkové obrazy a ručně vyřezávané masky. Kožené zboží lze zakoupit opravdu levně, ovšem i tady pozor na kvalitu!

Raději se vyhněte nákupu předmětů z korálů, slonoviny a želvoviny – mohli byste se dostat do problémů kvůli dohodě o ochraně ohrožených druhů.

Srí Lanka - praktické informace a zajímavosti

 • Pro obyvatele Srí Lanky jsou sloni nepostradatelní pomocníci při práci. Slon při koupání v řece bez problémů poslechne i malé dítě.

 • Ještě před 150 lety byl ostrov britskou kolonií a říkalo se mu Cejlon.

 • Prvními osadníky ostrova Srí Lanka byli nomádští Védové - ostrov obsadili už v 5. stol. př. n. l.

 • Taxíkům na třech kolech se říká na Srí Lance i v Thajsku „Tuk Tuk“.

 • Turistická sezóna je po celý rok.

 • Můžete se těšit na průměrné teploty vzduchu 31 stupňů a teploty moře okolo 27 stupňů.

 • Let z Prahy do Kolomba potrvá asi 11 hodin.

 • V létě činí časový posun +3,5 hodiny, v zimě 4,5 hodiny.

 • Na Srí Lance se jezdí vlevo a maximální povolená rychlost v obci je 50 km/hod. a mimo obec 70 km/hod.

 • Na jižním písečném pobřeží Srí Lanky se nachází resort Weligama Bay – je to jediné místo, kde se domluvíte česky, šéfuje tu totiž Češka.

 • Před odletem se nechte naočkovat proti hepatitidě B a břišnímu tyfu.

 • Konzumujte pouze balenou vodu v láhvi. Pozor na led přidávaný do nápojů! S nepřevařenou vodou si nečistěte raději ani zuby.

 • Obyvatelé si potrpí na řádné oblékání. Do klášterů a chrámů byste si rozhodně neměli oblékat plavky.

 • Levá ruka je nečistá, proto ve styku s jinými lidmi používejte výhradně pravou.

Srí Lanka – 10 tipů na výlet

Kandy Esala Perahera - na přelomu července a srpna se můžete účastnit podívané na průvod více než stovky nazdobených slonů

Mirissa Beach - překrásná zátoka a bělostným pískem a palmami

Pinnawela Elephant Orphanage - volně přístupná obora, kde se chovají osiřelá slůňata

Anurádhapura - několik chrámových komplexů a paláců

Gal Vihara v Polonnaruwě – 4 obří Buddhovy sochy ze žuly

Sigiriya – skalní pevnost a fresky.

Peradeniya Botanical Gardens v Kandy – spousta tropických rostlin (například více než 250 druhů orchidejí)

Cesta z Kandy do Nuwara Eliya – trasa dlouhá asi 80 km, spatříte úchvatné vodopády a propasti

Národní park Uda Walawe

Adam´s Peak (Adamova hora) – nejznámější hora ostrova. Na jejím vrcholu (po zdolání asi 5000 schodů) se nachází otisk chodidla v kameni. Legenda tvrdí, že Adam tu zanechal svou první stopu poté, co byl vyhnán z ráje. Vyznavači buddhismu však věří, že patří Buddhovi, hinduisté ji zase přiřazují bohu Šivovi.

Projeďte se na slonovi, navštivte kulturní památky, projděte čajové plantáže, relaxujte na plážích, obdivujte národní parky s levharty, opicemi, krokodýly, vzácným i ptáky aj.

Srí Lanka je kout světa, který je zatím nedotčený civilizovaným světem a nezkažený turistickým ruchem. Tak pojďte tento ostrov navštívit a obdivovat jeho krásy! Určitě nebudete litovat…

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16952 (novesluzby.cz#21028)


Přidat komentář