Spojené arabské emiráty - Dubai, Dubaj

Dubaj patří k nejbohatším a k nejluxusnějším zemím světa. Tomu však nebylo od jejího vzniku, slávu a peníze si Dubaj získala díky černému zlatu - ropě. Dnes patří Dubaj k velmi oblíbeným turistickým letoviskům, a to díky skvělému počasí, nákupům i zábavě.

Dubaj je zemí, která se díky černému zlatu pyšní titulem velmi bohaté, komfortní a luxusní země. Není tomu však tak dávno, kdy se na tomto území nacházeli chudí obyvatelé, jejichž hlavní zdroj obživy, byl rybolov. Dnes je tato země vyhledávána turisty z celého světa, a to díky svým velmi příznivým klimatickým podmínkám, rozmanitému sportovnímu vyžití a kulturním událostem.

Rozloha země - Spojené arabské emiráty

Arabský poloostrov je tvořen celkem sedmi emiráty, kterými jsou Dubai, Ajman, Abu Dhabi, Sharjah, Umm al-Quiwain, Fujairah a Ras al-Khaimah. Tento poloostrov je omýván dvěma zálivy, na západě Perským zálivem a na východě Ománským zálivem.

Sousedy Spojených arabských emirátů je Katar, Omán a Saudská Arábie.

Nejkrásnějším a nejluxusnějším emirátem je Dubaj, která se rozprostírá na pobřeží Arabského zálivu.

Spojené arabské emiráty - obyvatelstvo

Obyvatelstvo Spojených arabských emirátů je tvořeno cca 76 etnickými skupinami různých národů. Nejpočetnější skupinu tvoří samozřejmě Arabové, zbytek obyvatelstva je tvořen menšinami, převážně přistěhovalci.

V Dubaji celkem žije zhruba 1 850 000 obyvatel, z nichž 95 % populace vyznává islámské náboženství. V Dubaji je úředním jazykem arabština, ale běžně se mluví anglicky. V zapadlejších a osamocenějších oblastech dodržují tradiční jazyky a dialekty.

Peníze a měna - Spojené arabské emiráty

Hlavní měnou Spojených arabských emirátů je emirátský dirham, jehož mezinárodní zkratkou je označení AED. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 20, 100, 200, 500 a 1 000 dirhamů. Mince jsou v hodnotě 1 dirham, 5, 10, 25 a 50 filsů.

V přepočtu dostaneme za jeden emirátský dirham zhruba 5,50 Kč.

Spojené arabské emiráty - klimatické podmínky - počasí

Spojené arabské emiráty se rozprostírají v suchém, tropickém pásmu, tedy v oblasti subtropického podnebí. Oblast se vyznačuje velmi úmornými letními teplotami, tudíž není doporučováno turistům navštěvovat tuto zemi v letních měsících. Naopak, velmi ideálními měsíci pro návštěvu Spojených arabských emirátů jsou jarní nebo podzimní měsíce, kdy je stále příznivé počasí.

V letních měsících svítí slunce téměř 11,5 hodin denně, což je ideální pro turisty, kteří chtějí strávit svoji dovolenou u moře a na pláži.

Nepříznivým okamžikem však může být silnější vítr, který do této oblasti proudí ze severozápadu. Nepříznivému větru se říká Shamel a vyskytuje se zpravidla pouze v zimních měsících.

Svátky, náboženské svátky - Spojené arabské emiráty

Dříve, než se rozhodnete vydat do Spojených arabských emirátech, ověřte si, zda právě v době plánované dovolené, neprobíhají na území SAE svátky. Jelikož se všechny náboženské svátky řídí islámským lunárním kalendářem, nemají pevně stanovené datum a každý rok vycházejí na jiný den. V době konání významných náboženských svátků se život v islámských zemích téměř zastaví. Dodržují se určité zásady a tradice, které mají přísnou diktaturu.

Ramadán

Ramadán je jeden z nejvýznamnějších náboženských svátků, který se dodržuje ve všech islámských zemích, tedy i ve Spojených arabských emirátech. Je to svátek, který ovlivňuje život nejen svým vyznavačům, ale také turistům, kteří v době jeho trvání strádají. K hlavním rysům ramadánu patří měsíční půst, který trvá od východu do západu slunce. První jídlo a pití mohou vyznavači islámu pozřít až se západem slunce. Pravdou však je, že dnešní islámská mládež a mentálně vyspělejší obyvatelé tento zvyk příliš nedodržují.

Vízum - Spojené arabské emiráty

Pro vycestování do Spojených arabských emirátů je zapotřebí vízum, o které si turisté mohou zažádat prostřednictvím registrované cestovní kanceláře, letecké společnosti nebo v hotelu na místě. Standardní, turistické vízum je platné po dobu 30 dní a stojí cca 210 AED. Pokud by se pobyt v SAE měl protáhnout o něco déle, mohou turisté zažádat o jeho prodloužení přímo v pobytovém místě. Jednorázovým prodloužením se doba pobytu zdelší o dalších 30 dnů. Zprostředkování prodloužení víza nás však v tomto případě vyjde až na 650 AED.

Spojené arabské emiráty - celní předpisy

Jelikož SAE patří mezi islámské země, je nutné dodržovat zde určitá pravidla a předpisy, které disponují řadou striktních zákazů. Nemuslínové mohou do země dovézt maximálně 2 litry alkoholu a karton cigaret / na osobu.

Na pasové kontrole musí turisté při vstupu do země vyplnit bílou kartu, při odjezdu kartu červenou. V kartách jsou zaznamenány osobní údaje, místo a délka pobytu, popř. název hotelu.

Zdravotnictví a očkování - Spojené arabské emiráty

Ve SAE je zdravotnictví na velmi dobré až vysoké úrovni, většina klinik je soukromých, čemuž také odpovídá její vybavení a péče. Kvalita zdravotní péče si je však velmi dobře ceněna, za základní ošetření si většina klinik účtuje poplatek ve výši 400 AED.

Za základní léky, které jsou podávány proti vysoké horečce, střevním problémům nebo nevolnostem, zaplatíme přibližně 60 - 90 AED. Pokud bude pacient hospitalizován, přijde ho pobyt v nemocnici na 500 AED za noc.

Před cestou do SAE je zapotřebí zásobit se základními léky (proti křečím, žaludečním nevolnostem, střevním obtížím, apod.) V místě pobytu je nutné vyhýbat se především stravování na ulicích, v pouličních stáncích. Základní hygienická opatření jsou v arabských zemích více než nutností.

Co se týče očkování, pro vycestování do SAE není vyžadováno povinné očkování, avšak je doporučováno. Vhodné je očkování především proto virové hepatitidě typu A i B, vzteklině, tetanu nebo břišnímu tyfu.

Moře a pláže - Spojené arabské emiráty

Dubaj je omývána vodami Perského zálivu, jenž jsou považovány ze jedny z nejteplejších. V letních měsících zde teplota vody dosahuje úctyhodných 30 °C, v zimních měsících teplota vody klesne cca o 9 °C.

Břehy Perského zálivu jsou obklopeny nádhernými písečnými plážemi, které jsou zpravidla plně vybaveny plážovým servisem.

Nejznámější a nejkrásnější, tudíž také nejnavštěvovanější pláží je Marine Beach Resort. Další velmi oblíbenou veřejnou pláží je Jumeriah Beach Corniche, jenž je poseta jemným bílým pískem.

K velmi luxusním veřejným plážovým komplexům patří Jumeirah Beach Park, jenž se rozprostírá přímo naproti mešitě Jumeraih. Jedná se o nejfrektovanější veřejnou pláž nacházející se v SAE, vstupné však není zdarma, ale činí 5 dirhamů. V případě, že bychom měli zájem o použití slunečníku a lehátka, zaplatíme 15 dirhamů za den. Tato pláže je dlouhá 35 kilometrů, po celé svojí délce je poseta nádherným jemným pískem. K základnímu vybavení patří i plážový servis: bary, restaurace, sportovní střediska, budky se sportovním a vodním náčiním, sprchy, umývárny, šatny.

Na plážích lze provozovat téměř všechny vodní sporty, k oblíbeným patří surfing, vodní lyžování, rybolov, skútr, potápění, plážový volejbal, vodní pólo.

Spojené arabské emiráty - oblíbené turistické cíle

Strážní pevnost Al Fahidi Fort, jenž vnikla na počátku 19. století, patří k nejstarším stavbám města. Od té doby prošla pevnost rozsáhlou rekonstrukcí, na základě čehož vzniklo z pevnosti muzeum, které patří k nejnavštěvovanějším místům v Dubaji.

V muzeum se nachází rozsáhlá sbírka historických zbraní, dokumentace vývoje města, kdy mají návštěvníci možnost spatřit, jak Dubaj vypadala před tím, než se zde našla naleziště ropy.

K oblíbeným turistickým cílům patří i městská čtvrť Bastakiya, která je doslova poseta tradičními domy, jejímž charakteristickými znaky jsou větrné věže.

Dalším, hojně navštěvovaným místem je Dům Sheikha Saeeda, které patřilo vládnoucí rodině Al Maktoumu.  Velkolepý dům je postaven v tradičním arabském stylu, v interiéru se nachází rozsáhlá sbírka kreseb, mincí, významných dokumentací a fotografií.

Mešita Jumeirah Grand Mosque patří k nejkrásnějším a zároveň nejvýznamnějším mešitám, jenž je přístupná i lidem nemuslimského vyznání. Interiér mešity je bohatě zdoben arabskými kaligrafiemi, exteriér je z přírodního kamene. Vstupné je 10 dirhamů a nemuslimští návštěvníci mohou do mešity vstoupit pouze ve čtvrtek a v neděli, od 10 hodin. Důležité upozornění: před vstupem do mešity je třeba se vyzout, vstoupit bos a provést důkladný očistný rituál těla (omytí nosu, uší, rukou a výplachu úst).

Mešita Grand Mosque je stavbou, do které smějí vstoupit pouze věřící, tedy stoupenci islámu. Tato stavba pojme až 1 200 věřících, kteří jsou do mešity svoláváni Meluzínem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16854 (novesluzby.cz#20192)


Diskuze a zkušenosti

AndreReisa | 08.12.2018 20:51
Hello. And Bye.


Přidat komentář