Šalomounovy ostrovy - exotika

Hledáte exotické místo, na kterém byste mohli strávit skvělou dovolenou? A co takhle navštívit bájnou zemi krále Šalamouna? Tropický ostrov vás okouzlí svou překrásnou přírodou, korálovými atoly, lagunami, písečnými plážemi, bohatým podmořským životem,...

Šalomounovy ostrovy – základní informace o zemi

Státní zřízení: konstituční monarchie

Rozloha: cca 28 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 447 tisíc

Hlavní město: Honiara – ostrov Guadalcanal

Ostatní významná sídla: Gizo, Auki, Kirakira

Nejvyšší bod: Mount Makarakomburu

Úřední jazyk: angličtina

Měna: dolar Šalomounských ostrovů

Náboženství: převážně křesťanství a některá tradiční přírodní náboženství

Šalomounovy ostrovy (angl. Solomon Islands) jsou komplexem ostrovů, které tvoří severní větev Melanésie v západní části Tichého oceánu. Šalomounovy ostrovy se rozprostírají na více než 900 ostrovech. Šesti největšími ostrovy jsou Guadalcanal (největší), Malaita, Santa Isabel, Choiseul, Makira a New Georgia.

Ačkoliv je Guadalcanal největším z Šalomounových ostrovů, patří mezi ty nejméně navštěvované. Guadalcanal se může zalíbit milovníkům zbraní, kteří si mohou prohlédnout sbírku ze druhé světové války. Turisticky zajímavější a líbivější jsou však ostatní ostrovy. Několik set malých ostrůvků je obklopeno lagunami a nabízí opravdu fascinující podívanou.

Biblické označení souostroví od prvního Evropana, který spatřil v r. 1568 tyto ostrovy a domníval se, že zde nalezne bohatství krále Šalomouna. Souostroví spadalo pod vládu Němců a Angličanů. V r. 1978 získaly ostrovy nezávislost.

Povrch ostrovů je z velké části hornatý a ostrovy obklopují korálové útesy.

Pěstuje se zejména ovoce, zelenina, rýže a kakao a velký význam má rybolov, zemědělství a lesnictví. Hlavním vývozním zbožím je dřevo, ryby, měkkýši, kopra a palmový olej. Většinu území pokrývají deštné pralesy.

Větší ostrovy pokrývají tropické džungle, pro nižší oblasti jsou charakteristické mangrové porosty a močály.

živočišné říše se zde vyskytuje rozmanité ptactvo a motýli, netopýři, hadi, ještěrky, krokodýly, želvy, vačnatci aj. Část zvířecí říše jsou endemité (čili nežijí nikde jinde na zemi než právě zde). Na ostrovech najdeme jak činné, tak i vyhaslé vulkány.

Menší ostrovy zpravidla pokrývají korálové atoly s lagunami. Jsou zde ideální podmínky pro potápění a šnorchlování, v čistém moři můžete pozorovat pestrý podmořský život. V oblasti můžete objevovat ztroskotané válečné lodě a potopená letadla. Potápění ale není to jediné, co lze na ostrovech provozovat. Čekají vás výpravy do džungle, surfování, projížďky na člunech, provozování vodních sportů, nebo třeba rybaření.

Šalomounovy ostrovy jako takové nejsou drahé, avšak velká část potravin se dováží, což se odráží i na jejich ceně.

Na souostroví panuje horké rovníkové klima a často se objevují vydatné srážky. Zemi můžete navštívit celoročně, ale od listopadu do května zde hrozí cyklony.

Šalomounovy ostrovy – lidé, kultura, pohled do historie

První obyvatelé Šalomounových ostrovů se zde usídlili už ve 4. tisíciletí př. n. l. a jednalo se o Papuánce z Nové Guineji, Melanésany a Lapity. První Evropané přišli na toto území v 16. století a byli to Portugalci, Britové, Američané a Francouzi. O ostrov Guadalcanal v průběhu 2 světové války bojovalo USA proti Japonsku.

V současnosti jsou převážnou většinou obyvatel ostrova Melanésané a v malém počtu tu žijí také Polynésané, Mikronésané, Asiaté, Australané, Britové a Američané.

Existuje zde asi 90 domorodých jazyků. Obyvatelé ostrova žijí převážně na venkově.

Tradiční jsou** výrobky ze dřeva** – často mají ptačí, mořské nebo lidské motivy a jsou zdobeny lasturami či ulitami.

Můžete si povšimnout, že mezi zdejší zvyklosti patří žvýkaní betelových oříšků – důsledkem toho jsou zuby a dásně zbarvené do oranžova.

Někteří domorodci mají tetování, což je výrazem jejich společenského postavení - na některých ostrovech je zvykem zdobit obličej jizvami.

Pokud chcete zažít nějakou hudební a taneční slavnost, ideální doba pro návštěvu ostrovů je červen a červenec.

Guadalcanal

Žije zde asi 100 tisíc obyvatel. Na tomto ostrově je situováno hlavní město Šalomounových ostrovů, Honiara. V hlavním městě samozřejmě najdete přístav, mezinárodní letiště, obchody, tržiště, kavárny, restaurace, hotely apod. Ve městě můžete navštívit budovu parlamentu, Národní muzeum Šalomounových ostrovů a kulturní centrum s archeologickými a etnografickými sbírkami, překrásnou botanickou zahradu a rušnou čínskou čtvrť (Chinatown). Centrální banka má kromě dřevořezeb i ukázky tradičních historických platidel v podobě lastur, mušlí, delfíních zubů apod. Ve městě si můžete také povšimnout památníku obětem padlým ve 2. světové válce. Na východ od města jsou vodopády Metaniko Falls, hora Mt. Austen, ze které je pěkný výhled, a u Betikamy žijí slanovodní krokodýli.


Central Province

Tvoří ji skupiny ostrovů Nggela Islands a Russel Islands. Na ostrově Mana je vystavěn příjemný hotelový komplex. Jsou zde ideální podmínky pro potápění. Rovněž krásné potápění si můžete užít na ostrově Tulaghi. Savo charakterizují horké prameny a gejzíry. Ostorvní pochoutkou jsou vejce ptáků taboňů (kladou je do písku). Mbanika nabízí krásné podmořské jeskyně, korálové útesy a objevování potopených lodních vraků.

Western Province

Největší ostrov představuje New Georgia. Na ostrově lze provozovat výpravy do džunglí, shlédnout vodopády, nebo zajímavosti jako pevnosti lovců lebek a krokodýlí farmu!

Nedaleko New Georgia jsou oblasti Vonavona Lagoon a Marovo Lagoon, posázené ostrůvky, na nichž je možné se ubytovat v lodžiích.Tetepare je proslulý panenskou přírodou a spoustou zajímavých živočichů. Na ostrově Ghizo a jeho okolních ostrovech jsou jedny z nejlepších podmínek pro potápění na Šalomounských ostrovech. Těšit se můžete na překrásné laguny, pláže s bělostným pískem, tropické rostlinstvo, korálové útesy a jiné krásy. I na tomto místě lze prozkoumávat potopené lodní vraky. Ubytovat se lze třeba v městečku Gizo. Ostrov Simbo vás jistě zaujme činnými vulkány. Vella Lavella je vulkanickým ostrovem známým pro své termální prameny a kromě nich zde žije spousta plazů a ptáků, například krokodýli, papoušci, hadi apod.


Ostrov Malaita

Pro Malaitu jsou charakteristická hluboká údolí, strmé svahy a husté zalesnění. Z celého souostroví zde žije nejvíce obyvatel. Lidé na ostrově dodržují různé zvyklosti a rituály. Zajímavostí jsou umělé ostrůvky, které si obyvatelé budují. Takový ostrov je utvořen z kamenů, písku a je osázen. Na některých ostrovech je třeba jen pár obydlí. Jsou vytvářeny už od 16. století a největší z ostrovů dosahuje průměru 1 km.

Rennel

Jedná se o korálový atol, kde je největší sladkovodní jezero jižního Pacifiku (Te´Nggano). K vidění jsou ptačí endemité a překrásné orchideje.

Bellona

Ostrov je lemován vysokými útesy, uvnitř kterých jsou jeskyně. Na ostrově přetrvávají některé dávné rituály j dob ještě před Kristem. Na ostrově žije poměrně dost obyvatel.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17057 (novesluzby.cz#21392)


Přidat komentář