Rumunsko - horská turistika - Černé moře

Jste milovníci horské turistiky či cykloturistiky? Chcete zdolávat pohoří, objevovat přírodu, jezera, krasy a jeskyně? Láká vás poznání původních vesniček, zvyků a kultury? A co se takhle podívat k Černému moři?

Rumunsko – základní informace o zemi

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 238 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 23 milionů

Hlavní město: Bukurešť

Úřední jazyk: rumunština

Měna: rumunský lei

Náboženství: převážně pravoslavné

Rumunsko se rozkládá na rozhraní střední a východní Evropy, leží na Balkánském poloostrově. Na východní a jižní části země se rozkládají Podunajské nížiny. Jih pobřeží je známá turistická oblast. Oblast Delty Dunaje byla vyhlášena za mokřad mezinárodního významu – je domovem asi 300 druhů ptáků.

Srdcem Rumunska je Sedmihradsko s malebnými horskými pásmy Karpat.

Rumunko je na východě omýváno Černým mořem. Rumunsko hraničí s Ukrajinou, Moldávií, Srbskem, Maďarskem a Bulharskem.

Rumunská vlajka má pruhy modré, žluté a červené barvy.

Rumunsko – podnebí

V Rumunsku panují horká léta a chladné zimy. Nejvíce srážek je na jaře a na začátku léta. V Rumunsku slunce svítí asi 2000 hodin v roce a je to jedno z nejslunečnějších evropských míst. Obecně je podnebí podobné tomu našemu, ale vzhledem k jižnější poloze Rumunska je zde více tepleji.

Rumunsko jako cílová destinace

Rumunsko se stalo vyhledávaným místem především pro české, slovenské a polské cestovatele, nicméně výjimkou nejsou ani turisté Francouzi a Angličané. V Rumunsku nás tak místní mohou někdy až překvapit svými jazykovými dovednostmi.

A proč vlastně zavítat do Rumunska? Rumunsko se pyšní skutečně krásnou rozsáhlou přírodou, která přímo láká v vysokohorské turistice. Navíc jsou v Rumunsku nízké ceny. Rumunsko je tím pravým místem pro poznání původní kultury a tradic. Zdejší lidé jsou zpravidla silně věřící, a tak můžeme spatřit třeba ženy v krojích, jak jdou do kostela na mši. Některé rumunské vesničky mají zachovanou původní dřevěnou architekturu a naší pozornosti jistě neuniknou vyřezávané a zdobené vstupní brány.

Pro poznávání horské přírody a života v původních vesničkách je Rumunsko jako stvořené!

Krásy Rumunska můžete poznat pěší turistikou či cykloturistikou. Navštěvovaná je oblast Banátu s českými vesnicemi, kde jsou dodnes patrné staré zvyky, kultura a folklór.

V Rumunsku můžete shlédnout i kláštery v Bukovině, Dunajskou Deltu s rozličným ptactvem, hrady, vodopády, jeskyně a jiné zajímavosti. V těch nejzajímavějších oblastech najdete informační tabule a značené stezky.

Pokud někde narazíte na ceduli Izvor – „pramen“, pak se můžete bez obav napít, protože se jedná o pitnou vodu. Kolem cest nebo v přírodě roste hodně veřejných stromů s ovocem, kde si můžete pro svou potřebu natrhat třeba jablka, švestky apod.

Rumunsko můžete poznávat i prostřednictvím cykloturistiky. Takové zájezdy si lze jednak objednat u cestovní kanceláře a jednak se vydat přímo na vlastní pěst. Označených cyklistických tras však příliš moc nenajdete. Nutno podotknout, že zdejší kvalita silnic není nijak slavná (výmoly, díry), a tak mějte s sebou náhradní díly a nářadí na případné spravení kola.

Rumunské hory

jsou lákadlem zejména pro české, slovenské a polské turisty, kterým nevadí skromné podmínky a lákají je nízké ceny. Komfort v horách není zas až na tak vysoké úrovni a stezky nejsou moc upravované.

Černé moře je dalším důvodem, proč navštívit Rumunsko. Zřejmě nejvíce navštěvovaným přímořským letoviskem je Mamaiu, kde na vás čekají písečné pláže.

Rumunsko – jazyk, jak se domluvit

Úřední jazyk je rumunština, která má blízko k italštině a francouzštině, takže italsky a francouzsky se také bez větších problémů domluvíte. Mladší ročníky se dorozumí také německy a anglicky. Jazykové dovednosti budou o něco lepší ve městě, než na vesnici.

Některé výrazy v rumunštině

Dobrý den - Buna ziua

Nashledanou - La revedere

Děkuji – Multumesc

Rumunsko – lidé

Rumuni jsou obecně vstřícní a ochotní. Rádi vám poradí, jsou přátelští a pohostinní.

Mladí Rumuni se touží vzdělávat a učit se cizí jazyky, jsou otevřeni novým změnám.

Kromě převážné většiny Rumunů jsou největší menšinou Maďaři. Také zde žije menšina Romů a některé další skupiny.

Může se stát, že narazíte na žebrající dítě, ale zpravidla je to dítě romské, nikoliv rumunské.

Zdejší obyvatelé na turisty někdy pohlíží jako na bohaté lidi.

Rumunsko – kuchyně

V Rumunsku jsou ceny jídla nižší než u nás, ale dá se říci, že cena se rovná kvalitě. Některé pokrmy vás tak mohou vyloženě zklamat.

Některá typická jídla:

 • Opékaná žebírka, koprový dresing, brambory
 • Mititei – podobné čevapčiči
 • Sarmale – vepřové rolky, zelí, kaše
 • Kukuřičná kaše mamaligă – jako příloha k jídlům
 • Ryby – v přímořských oblastech
 • Nakládaná zelenina
 • Chalva - cukrářský výrobek

Některé rumunské nápoje:

 • Gasca – likér s příchutí vodky
 • Tuica – pálenka, v zimě se podává ohřátá
 • Bragă – osvěžující nápoj z kvašené kukuřice
 • Mazgram – ledový kávový nápoj
 • Vína - Murfatlar, Feteasca, Pinot Noir aj.

Příroda v Rumunsku – zajímavá místa

Pohoří Retezat

Je to jedno z nejnavštěvovanějším míst v Rumunsku. Z vrcholů se nabízí úžasné výhledy na hřebeny, jezera a horské masivy. V oblasti je národní park, narazíte na kamzíky, volně se pasoucí koně a krávy.

Na vrcholky hor se můžete dostat několika cestami.

Pohoří Apuseni

Pohoří leží v Sedmihradsku. Apuseni je národním parkem teprve krátkou dobu. Je to oblast panenské přírody, propadlin, jeskyní a krasů – právě ty by měl park chránit. Významná je náhorní plošina Padis, podzemní komplex Catatile Ponorului, ledovcová jeskyně Focul Viu, náhorní plošina Scarisoara a další jeskyně.

Fagaras  -„Větrné hory“

Je to nejvyšší pohoří v Rumunsku. Je to oblast skal, ostrých hřebenů, jezer a průsmyků.

Ve vysoko položených horských loukách pasou bačové ovce a můžete zahlédnout i kamzíky.

Pohoří Rodna

Tento kraj by se dal charakterizovat jako dosti opuštěný, takže jej ocení turisté, kteří dávají přednost samotě. V těchto horách si můžete připadat, jak byste je měli jen pro sebe.

Delta Dunaje

Jestliže vás zajímá ptactvo, pak v Rumunsku určitě nesmíte vynechat Deltu Dunaje. Delta Dunaje je jednou z největších zajímavostí Rumunska. Tento mokřinový kraj porostlý rákosím je domovem asi 300 druhů ptáků a dalších jiných zvířat. Během sezóny se zde vyskytují i ptáci ze Sibiře, Číny, Mongolska aj.

Můžete vidět třeba labutě, volavky, kormorány, různé druhy orlů, vydry, lišky, ondatry, kance, vlky, norky a jiné zvířectvo.

Delta Dunaje se sice potýkala se značnými ekologickými problémy (příliš průmyslových hnojiv způsobilo přemnožení řas, ty následně odkysličovaly vodu a v důsledku toho vymíraly ryby), ale situace je už v dnešní době stabilizovaná.

Výchozím bodem na výlet do delty je město Tulcea. Ve městě můžete navštívit mešitu, synagogu, několik muzeí či římské vykopávky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17034 (novesluzby.cz#21271)


Přidat komentář