Řím - město plné památek

Řím- velkolepé město plné udivujících památek. Nechte se okouzlit starobylým městem císařů, papežů, králů, městem které bylo dříve považováno za centrum Evropy! Najdete zde stopy uměleckých směrů od antiky až po současnost a bohatou historii!

Kousek historie

Podle pověsti bylo město založeno bratry Romulem a Rémem, které odkojila vlčice. Historikové uvádějí rok 753 př.n.l. jako rok založení města. Od té doby Řím zažil éru králů, republiky, císařství, papežství,... v současné době je Řím hlavním městem republiky Itálie.

Poznejte Řím a jeho památky!

A věřte, že jeden den vám nebude stačit! Pokud chcete skutečně poznat Řím, ubytujte se zde alespoň na týden! Cestovat po Římě můžete i pěšky, protože většina památek se nachází ve středu města.

Vatikán- stát ve městě

Papežský stát Vatikán, jehož hlavou je papež římskokatolické církve se nachází v srdci Říma a má staletou historii.

Náměstí sv. Petra

Kdo by neznal náměstí, odkud papež pronáší svá požehnání Urbi et Orbi? Rozlehlé náměstí, sloupořadí, pod kterým se vine promenáda, sochy světců... jsou mistrovským dílem Berniniho.

Bazilika sv.Petra

Je vystavěna nad místem hrobu sv. Petra, který byl chráněn mnohem menší bazilikou již od roku 324. Současná bazilika sv. Petra byla vystavěna v letech 1506- 1626 a na její obdivuhodné výzdobě a stavbě se podílelo několik významných malířů, architektů a sochařů své doby.

Například od mistra Michelangela můžete obdivovat sochu Panny Marie, na jejímž klíně leží ukřižovaný Kristus, nebo ohromující malby v jedné z kopulí baziliky.

V podzemí baziliky jsou uloženy ostatky papežů a v nekropoli, která se nachází pod kryptou, naleznete i hrob sv.Petra. Nekropole je ale pro veřejnost uzavřena, prohlídka je možná pouze po předchozí objednávce.

Vatikánské muzeum

Vlastní jednu z nejrozsáhlejších uměleckých a archeologických sbírek na světě. Najdete zde předměty z dob starověku až po současnost.

Láká vás návštěva Vatikánského muzea? Mějte na ni vyhrazený celý den! Osm muzeí, pět obrazáren, Apoštolská knihovna, byt Borghiů, Raffaelovy síně a Sixtinská kaple s freskou Poslední soud od Michelangela a s dalšími freskami od uznávaných umělců vás ohromí.

Andělský hrad

Přímou cestou od náměstí sv.Petra  se dostanete k sídlu papežů v dobách nepokoje- Andělskému hradu. Tento opevněný hrad byl vystavěn v roce 130n.l. císařem Hadriánem jako mauzoleum. Prohlédněte si mramorovou sochu anděla, bronzovou sochu sv. Michaela a papežské pokoje s bohatou freskovou výzdobou!

Památky antického Říma

Pozůstatky starověkého římského města vám připomenou dobu vznešených císařů a uznávaných myslitelů.

Na místě zvaném Forum Romanum najdete archeologické nálezy antických chrámů- Saturnův chrám, Juliova bazilika, chrám Kastora a Polluxe, klášter vestálek, Vestinin chrám,...paláců- Dům Livie, Domitiánův palác, Domus Severiana..., sloupů- trojitý oblouk Septimia Severa, Vítězný oblouk Tita, Trajánův sloup...

Koloseum

Kruhovitá zápasnická aréna pro téměř 50 000 diváků připomíná doby, kdy se obyvatelé Říma bavili při pohledu na zápasící zvířata- medvědy, tygry, lvy, leopardy a zajatce- gladiátory.

Renesanční pahorek Kapitol

Řím má celkem sedm pahorků a z každého z nich se můžete potěšit pohledem na Řím. Centrem pahorku Kapitol je Kapitolské náměstí, které navrhl Michelangelo. Je obklopeno renesančními paláci, jedním z nich je Palác senátorů.

Ve středu renesančního náměstí byla umístěna pozlacená bronzová socha Marka Aurelia, nejstarší jezdecká socha z 2.století. Dnes je umístěna v jednom z kapitolských muzeí.

Kapitolská muzea

Nacházejí se v palácích, které obklopují Kapitolské náměstí. V paláci Nuovo si můžete prohlédnout bysty římských panovníků, sochu Umírající Gal, Kapitolskou Venuši- kopie řecké Venuše ze 2.století, Mramorového Fauna...

Paláci konzervátorů naleznete sochu známé vlčice, která kojí Romula a Réma. V Kapitolské obrazárně jsou uložena díla umělců Caravaggia, Belliniho, Rubenze, Tiziana a Velázqueze.

Fontány

Co by byla návštěva Říma bez návštěvy jedné z nejslavnějších fontán- Fontany di Trevi. Autorem je Nicolo Salvi, který ji vytvořil v 18.století ve stylu rokoka.

Znázorňuje mytologické postavy, kterým vévodí Neptun- řídí mořský kočár tažený koňmi s křídly.

Chcete se ještě jednou vrátit do Říma? Otočte se zády k fontáně a hoďte do ní minci. Podle pověry bude cílem vaší cesty opět Řím.

Fontána řek

Barokní fontána od mistra Berniniho představuje největší řeky čtyř kontinentů- Ameriky, Afriky, Evropy a Asie.

Řím je protkán řadou dalších půvabných fontán, které naleznete téměř na každém náměstí. Například na náměstí Piazza Mattei si můžete prohlédnout krásu Želví fontány nebo na náměstí Piazza Barberini najdete hned dvě Berniniho fontány- Fontana del Tritone a Fontana delle Api.

Vodní dominantou Říma však zůstává řeka Tibera, která rozděluje Řím na dva břehy. Toužíte po troše romantiky? Nechte se svézt lodí po Tibeře!

Piazza Navona- okouzlující náměstí

Právě na živém náměstí Pizza Navona, které bylo dříve místem slavností a odpočinku, se nachází jedna z nejkrásnějších fontán Říma- Fontána čtyř řek a v jeho blízkosti najdete monumentální Pantheon.

Pantheon

Původní chrám římských bohů, který byl v 7.století přeměněn na katolický kostel s bohatou výzdobou. Nyní slouží jako místo, kde jsou uloženy ostatky Raffaela, architektů Baldassare a Peruzziho a králů Viktora Emanuela II. A Umberta I.

Kostely a chrámy

Na území Říma se nachází nesčetné množství kostelů a chrámů, jen ve středu města je jich kolem dvou set.

Mezi nejkrásnější patří kostel Santa Maria Maggiore, který pochází ze 13.století. Je zasvěcen Panně Marii a zaujme vás svou bohatou zlatou výzdobou. Zlato na výzdobu bylo přivezeno v té době z nedávno objevené Ameriky.

Za návštěvu jistě stojí i kostel San Giovanni in Laterano, San Paolo fuori le Mura, San Clemente, Il Gesu, Santa Prassede...

Vychutnejte si atmosféru Říma!

Dopřejte si odpočinek! Zastavte se na chvilku v jednom z římských parků, prohlédněte si udržované zahrady a odpočiňte si ve stínu stromů! Víte, že dříve parky sloužily pouze k relaxaci kardinálů a obyčejní lidé měli vstup zakázaný?

Římské kavárny a restaurace

Využijte polední siesty, kdy je většina památek uzavřena a navštivte některou z římských kaváren či restaurací! V historickém centru Říma byla vytvořena pěší zóna, takže se nemusíte obávat rušivých zvuků dopravních prostředků.

Co si objednat v římské kavárně? Vyzkoušejte typické italské cappuccino nebo espresso spolu se sladkým rohlíkem cornetto! V římské restauraci si můžete vybírat z několika druhů pizzy a těstovin.

Italské speciality

Ochutnejte pravé italské sýry- mozarella- obvykle se podává jako předkrm spolu s rajčaty, parmezán- podává se spolu s těstovinami, Parmskou šunku- servíruje se jako předkrm spolu s melounem, italské víno, zapékané lasagne, těstoviny s různými druhy omáček...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17016 (novesluzby.cz#21219)


Přidat komentář