Portugalsko - dovolená

V Portugalsku si můžete užít jak dovolenou u moře, tak i objevování historických skvostů této nádherné země. Portugalsko má opravdu bohatou historii, kterou stojí za to poznat. Projděte se také po vinicích a ochutnejte místní skvělé víno!

Portugalsko – základní informace o zemi

Název: Portugalská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 92 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 10, 5 milionů

Hlavní město: Lisabon

Jiná významná sídla: Porto, Coimbra, Setúbal

Úřední jazyk: portugalština

Měna: euro

Náboženství: převážně římskokatolické

Stát leží v západní části Pyrenejského poloostrova a o tento poloostrov se dělí se Španělskem. Portugalsko je nejzápadnější zemí na evropském kontinentu. K Portugalsku patří dvě autonomní oblasti – Azorské ostrovy a Madeira. Azorské ostrovy se skládají z celkem 9 ostrovů: Carvo, Faila, Graci osa, Pico, Santa Maria, Sao Jorge, Sao Miguel a Tercdecima. Madeiru tvoří dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.

Zhruba dvě pětiny území Portugalska pokrývají lesy, přičemž obvyklou dřevinou je borovice a dub. Portugalsko se řadí k největším světovým producentům korku (z kůry korkového dubu). V zemi se mimo jiné pěstují olivy, mandle a fíky.

Portugalskou vlajku zdobí zelená a červená barva a znak.

Portugalsko – podnebí

Podnebí na západě Pyrenejského poloostrova je ovlivněno větry, které vanou z Atlantiku. Oproti středomoří zde panují mírnější zimy a chladnější léta. Nejvíce srážek je soustředěno v zimě.

Dovolená v Portugalsku

Na dovolenou do Portugalska nejezdí až tolik Čechů, ale určitě stojí za to tuto zemi probádat! Portugalsko nabízí klidnou dovolenou u moře. Portugalsko ocení milovníci historie, která je zde stará tisíce let. Poměrně malé území Portugalska je značně rozmanité – pláně na jihu, políčka a vinice na severu.

Jestliže poznáte zemi se všemi jejími krásami, jistě se sem rádi vrátíte zpět.

Portugalsko – pláže

Kontinentální pobřeží Portugalska dosahuje délky téměř tisíc kilometrů. Rozlišujeme zde dva základní druhy pláží. Pláže na jihu charakterizují vysoké útesy, písčité pláže a teplé moře. Na některých severních a západních plážích je nutné si dávat pozor na vlny.

Krajina Montado

Montado je charakteristickou krajinou pro Pyrenejský poloostrov, krajina cílená na zemědělství. Typické jsou korkové duby a olivovníky. Korkový dub se pěstuje za účelem zisku z korku, který je hlavním vývozním produktem. Jestliže budete mít příležitost vidět dubové háje, povšimněte si stromů bez kůry, ze které se zhotovuje korek. Trvá zhruba 7 let, než na stromě naroste kůra nová, která může být opět sklizena. Na stromech můžete zpozorovat i zápisy dat, kdy byla kůra sklizena.

Portugalsko – kultura

Pro Portugalsko je typický tzv. Manuelský sloh a Azulejos.

V Manuelském stylu je zobrazováno bohatství, nabyté Portugalskem v průběhu zámořských plaveb. Název tohoto Portugalského stylu byl odvozen od krále Manuela I. – v době jeho panování byly učiněny největší objevy.

Ve stylu najdeme spojení jednoduchosti a střídmosti gotiky se zdobnými motivy, které byly ovlivněny plavbami. Manuelské památky zobrazují uzly, lana, kotvy, mušle, exotické zvířectvo a rostliny. Výjimkou není ani napodobování arabských motivů, například co se týká tvarů oken.

Některými stavbami s prvky tohoto slohu jsou Mosteiro dos Jerónimos (klášter Jeronýmů), Torre de Belém (Belémská věž v Lisabonu), klášter Svatého kříže v Coimbře a jiné.

Azulejos je označení pro dekorativní kachle, zdobící různé světské budovy. Jsou k vidění takřka všude. Mají buď modrobílou barvu, nebo jsou barevné.

Zpravidla se jedná o veliký obraz, namalovaný na více malých kachlích. Toto umění je převzaté od Maurů. V Lisabonu se dokonce nachází muzeum, které mapuje proměny tohoto stylu.

Portugalsko – kuchyně

Každá oblast Portugalska nabízí jiné speciality. Jsou zde patrné vlivy Asie, Jižní Ameriky a Afriky.

Obecně jsou charakteristickými jídly pro Portugalsko různé polévky, plody moře, vepřové maso a treska.

Portugalci mají velké zalíbení v kávě a káva je běžnou součástí snad každého Portugalce. Na našeho klasického turka zde nenarazíte, servíruje se totiž pouze presso na různé způsoby.

Ke kávě neodmyslitelně patří nějaký ten sladký zákusek.V nabídce je třeba:

 • „Pastel de nata“ (košíček z listového těsta s výborným krémem)

 • „Mil fólhas“ (dva plátky listového těsta, uvnitř plněné bílkovým krémem)

 • „Bolo rei“ (zákusek, který se nejčastěji konzumuje na Tři krále a svým tvarem značí korunu)

Když se řekne Portugalsko, může se někomu automaticky vybavit portugalské víno – a není divu. Typické je zejména portské víno. Mezi nejlepší portugalská vína se řadí ty z oblastí Doura, Alenteja, Dão a z Minha.

Pár slov o portském víně…

Portské víno je silné, jelikož alkohol může dosahovat až 20 %. Důvodem je přídavek brandy. Brandy se začalo přidávat v údolí Doura, aby víno na cestě do Anglie nezkvasilo. Rozlišujeme tři základní druhy portského vína: white, ruby a tawny. Ruby a tawny jsou specifická tím, že při jejich výrobě jsou zpočátku společně v sudech. Po určité době zrání se část odlije – to co zůstane, bude ruby. Ruby má jasnou barvu a sladkou ovocnou chuť. Ruby zraje asi 3 roky, tawny déle.

Alentejánská kuchyně

Je kuchyní rozmanitou a nápaditou. Nejběžnější surovinou je chleba, vepřové maso, olivový olej a spousta bylinek. Základ tvoří polévka, ke které se vždy jí chleba. Polévky se připravují na nejrůznější způsoby a polévka může někdy představovat i hlavní jídlo.

Pro pobřeží Alenteja jsou typické ryby a dary moře.

Co v Portugalsku navštívit

Lisabon – hlavní město Portugalska

Lisabon je vystavěn okolo starodávného hradu na březích řeky Teji. Ve dnech z ulic sálá starověkost, v noci je město pěkně osvětleno. V Lisabonu najdete spoustu historických památek, např.:

 • Maurský hrad Castelo do Sao Jorge – nabízí také pěkný výhled na město

 • Klášter řádu sv. Jeronýma

 • Koste sv. Rocha

Lisabon nabízí i bohaté kulturní vyžití.

Oblast Alentejo

V této oblasti je několik měst a památek.

Zajímavá místa:

 • Évora – překrásné město, které je zařazeno na seznam UNESCO. Nachází se zde památky jako středověké hradby, Římský chrám, katedrálu s Muzeem sakrálních předmětů aj.

 • Beja – je hlavním městem provincie; je zde muzeum, kostely, památka konvent Nossa Senhora da Conceiçao

 • Serra de São Mamede – pohoří, bohatá vegetace

 • Portalegre – bílé město s renesanční katedrálou, zpracovatelské centrum korkových dubů


Oblast Algarve

Algarve je charakteristické svým písčitým pobřežím a krásnými plážemi – na východě jsou pláže ploché, na západě skalnaté a někdy hůře dostupné.

V oblasti Algarve jsou situovány turistická centra, golfové hřiště a také se nabízí ideální podmínky pro vodní sporty.

Zajímavá místa:

 • Faro – najdeme zde katedrálu ze 17. století a kostely

 • Albufeira – lázně, nádherné pláže

 • Přístav Portimão a okolní pěkné pláže a skaliska

 • Serra de Monchique – pohoří s vulkanickým původem, tropické rostliny, minerální prameny, pěkný výhled

Oblast Cetro

Oblast je protkaná několika městy a památkami

Zajímavá místa:

 • Coimbra – památky: katedrály, paláce, kostely, kláštery

 • Conímbriga – archeologické naleziště

 • Serra do Buçaco – hřebeny hor, překrásný výhled, úchvatná příroda, termální lázně

 • Pohoří Serra da Lousã – k vidění jsou starodávné vesničky

 • Město Aveiro – katedrála a klášter

Azorské ostrovy

Leží v Atlantském oceánu a jejich původ je vulkanický. Panuje zde subtropické klima. Na tomto úžasném místě budeme okouzleni přírodou, jsou zde kamenité pláže, gejzíry, vřídla, kráterové jeskyně a jiné zajímavosti. Azorské ostrovy nabízí také ideální podmínky pro vodní sporty.

Na ostrově Pico můžete pozorovat delfíny a velryby!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17014 (novesluzby.cz#21212)


Přidat komentář