Pobřeží Slonoviny - Afrika a cestování

Vydejte se do přírodních parků plných rozmanité fauny a flóry, poznejte život a kulturu nám neznámých etnik, navštivte mešity, muzea, katedrály, provozujte treking v horách, obdivujte pláže na pobřeží,…

Pobřeží Slonoviny – základní informace o zemi

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 322 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 16, 4 miliony

Hlavní město: Yamoussoukro

Ostatní významná sídla: Abidjan, Bouaké

Nejvyšší bod: Mont Nimba

Nejvýznamnější řeky: Bandama, Sassandra, Černá Volta, Komoé

Úřední jazyk: francouzština

Měna: CFA frank

Náboženství: islám, křesťanství, kmenová náboženství aj.

Pobřeží Slonoviny leží v západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu. Pojmenování země má kořeny ještě v období obchodu se sloními kly (15. – 19. století). V té době se hodně obchodovalo i s otroky, kteří tvořili důležité exportní zboží.

Pobřeží Slonoviny hraničí s Guineou, Libérií, Mali a s Burkina Faso.

Vlajka Pobřeží Slonoviny je tvořena svislým oranžovým, bílým a zeleným pruhem.

Pěstuje se zde kakao, káva, banány, ananasy a jiné. Ve vývozu kakaa a kávy se Pobřeží Slonoviny řadí na přední světové příčky. Turisty lákají zejména místní národní parky.

Na pobřeží Slonoviny žije více než 60 druhů různých etnik. Nejpočetnější jsou skupiny Baoulé, Agni, Bété, Malinké, Dan, Senoufo.

Pobřeží Slonoviny – pohled do historie

První Evropané se na území objevili v r. 1475. Oblast se brzy stala známou pro své obchody s otroky a slonovinou. Na začátku 17. století zde vznikly francouzské obchodní stanice. V r. 1893 se stát stal francouzskou kolonií. Nejprve bylo Pobřeží Slonoviny spravováno v rámci Francouzské západní Afriky, později se stalo zámořským územím Francie a v r. 1960 získalo nezávislost. První prezident Pobřeží Slonoviny byl Houphouët-Boigny, který zemřel v r. 1993.

Pobřeží Slonoviny – hospodářství

Až dvě třetiny obyvatel se živí zemědělstvím a zemědělskou výrobou. V popředí jsou zejména kakaové boby, káva, bavlna, banány, palmový olej, ananas a tropické dřeviny. Vývoz vzácných dřevin se však postupně snižuje, protože porostů rapidně ubývá.

Pobřeží Slonoviny – podnebí

V zemi panuje horké a vlhké tropické podnebí. V průběhu celého roku jsou vysoké teploty. Jih je charakteristický dvěmi obdobími dešťů (květen – červenec; říjen – listopad). Ve vnitrozemí už dešťů není tolik a v nejsevernější části se střídá období sucha s obdobím dešťů.

Pobřeží slonoviny – fauna a flóra

Celkem 6% území Pobřeží Slonoviny je chráněnou rezervací. Žije zde mnoho druhů zvířat, mezi nimi například antilopa chocholatka, hroši, lvi, opice, sloni,…

Deštné pralesy jsou bohaté na cenné dřeviny jako třeba mahagon a týk. V minulosti se lesy rozkládaly přes celou jižní nížinu, ale nyní je jich už hodně vykáceno a vznikla zde orná půda.

Na severu se rozprostírá savana.

Pobřeží Slonoviny – praktické informace

Z hlediska ubytování bývají doporučovány evropská turistická centra na pobřeží či hotely v Abidjanu. V zemi se domluvíte výhradně francouzsky, což je také úřední jazyk. Nepochodíte s angličtinou, ani s jakýmkoliv jiným jazykem. V supermarketech si lze zakoupit běžné evropské potraviny. Veškeré ovoce a zeleninu si před konzumací nejprve omyjte pitnou vodou. Raději nepijte vodu z kohoutku, ale kupujte si vodu balenou.

Pobřeží Slonoviny nabízí hotely v různých cenových úrovních. V přírodních rezervacích jsou zřízeny i turistické vesničky.

Bývá doporučováno si přibalit sprej proti hmyzu.

Respektujte náboženství a zdejší zvyklosti. Obyvatelé kladou velký důraz na náboženské a etnické tradice.

Pobřeží Slonoviny – národní parky

Parky na seznamu UNESCO:

Národní park de la Comoë

Je nejznámějším parkem Pobřeží Slonoviny a leží v severovýchodní části země. Tento park je jednou z nejrozlehlejších chráněných území v západní Africe.

Můžete zde pozorovat například lvy, slony, hrochy a rozmanité ptactvo a na své si samozřejmě přijdou i milovníci flóry. Obdobím, kdy je park otevřen, je prosinec až květen.

Národní park Tai


Představuje pozůstatek tropického pralesu západní Afriky. Můžete zde obdivovat bohatou faunu a flóru, například trpasličí druh hrocha, několik druhů opic a jiné.

Přírodní rezervace Mount Nimba


Hora Nimba se rozkládá na hranicích Pobřeží Slonoviny, Libérie a Guinei. Horu pokrývá prales, který je domovem rozličných druhů rostlin a zvířat (některé z nich nenajdeme nikde jinde na světě).


Další parky:

  • Parc du Banc – rezervace leží nedaleko hlavního města. Raritou je velká venkovská prádelna, kde je možné vidět každodenně několik set žen, jak tradičně perou prádlo.
  • Park Naturel de Gaoulou – přírodní park s hrochy

** **

** **

Další zajímavá místa Pobřeží Slonoviny


Abidjan

Najdeme ho na břehu laguny Abrié. Jedná se o největší město Pobřeží Slonoviny. Centrem města je Le Plateau – jsou zde obchody, mrakodrapy, úřady apod. Abidjan je moderním africkým městem, ale najdeme tu jak moderní, tak i tradiční stavby. Více než třetina obyvatel Abidjanu jsou přistěhovalci ze sousedních zemí. Směska různých národností na poměrně malém území je základem bohaté kultury a tradic, což zajisté prospívá cestovnímu ruchu. Ve městě se setkáte s obrovskou pohostinností místních obyvatel. Ostatně, to lze odvodit i ze zdejšího přísloví: „Host je více než syn, bratr i manželka“.

Mezi nejzajímavější stavby patří Katedrála sv. Pavla a Národní muzeum se zajímavou sbírkou afrického umění. Jednou z čtvrtí města je „Cocody“ – je oblíbená pro své venkovní restaurace s grilovanými specialitami. ** **


Grand Bassam

Dříve bylo Grand Bassam hlavním městem. Ve staré části města jsou k vidění ještě pozůstatky koloniálních staveb. V bývalém guvernérském paláci se dnes nachází Muzeum odívání. Ve městě je také spousta stánků, které lákají ke koupi různých řemeslných výrobků.

Sassandra

Na západ od Abijanu najdeme překrásné místo, starou rybářskou vesnici. V okolí jsou navíc úchvatné pláže.

Man


Město představuje centrum západu Pobřeží Slonoviny. Je obklopeno krásnou hornatou přírodou. Je skvělým místem pro treking. Když vystoupáte na hory, odmění vás pohled na vodopády.

V okolí města se setkáte s kulturou kmene Dan – typické jsou jejich masky při obřadech a tanec na chůdách.

Yamoussoukro

Je hlavní město Pobřeží Slonoviny (od r. 1983).

Zajímavosti:

  • Prezidentský palác – je velmi rozlehlý, má i své vlastní jezero, v němž žijí krokodýli. Je místem uložení bývalého prezidenta Houphouët-Boigny.
  • Basilique de Notre Dame de la Paix – největší křesťanská bazilika na světě

Město Bouaké


Město je významné svou mešitou Grande Mosquée a Katedrálou sv. Michala s černou Madonou.

Město Korhogo

Je řemeslným centrem na západě země – k vidění jsou kovové a dřevěné výrobky, textil a keramika.

Pro Korhogo je typická kultura kmene Senoufo. Lze také navštívit jejich vesnice, ve kterých obyvatelé zhotovují košíky, klobouky, hudební nástroje a jiné výrobky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17051 (novesluzby.cz#21364)


Přidat komentář