Paraguay - Jižní Amerika

V Paraguayi si nenechte ujít hlavní město Asunción, jezuitské misie v Trinidadu a Jesús, nebo oblast Chaco s bohatým ptactvem a panenskou přírodou. Pokud budete pozváni na maté, je to skvělá příležitost, jak překonat vzájemné kulturní bariéry.

Paraguay – základní informace o zemi

Název: Paraguayská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 407 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 5,5 milionů

Hlavní město: Asunción

Ostatní významná sídla: Cindad del Este, San Lorenzo, Lambaré, Fernando de la Mora

Nejvyšší bod: León

Nejvýznamnější řeky: Paraná, Paraguay, Pilcomayo

Úřední jazyk: španělština, guaraní

Měna: guaraní

Náboženství: převážně římskokatolické

Paraguay je vnitrozemským státem uprostřed Jižní Ameriky. Río Paraguay rozděluje zemi na dvě rozdílní oblasti. Na východě se jedná o zavodněnou planinu, rozsáhlé lučiny a části subtropického lesa a na západě se jedná o Gran Chaco, rozlehlou nehostinnou plošinu, kde se chová hodně dobytek. ** **

Paraguayská vlajka se skládá z podélných pruhů červené, bílé a modré barvy. Uprostřed je vyobrazen státní znak.

Země je pojmenovaná podle řeky Paraguay, což v překladu znamená „řeka papoušků“.

Obyvatelé Paraguaye to v minulosti neměli jednoduché. Země prošla diktaturou, byla útočištěm uprchlých nacistů a dodnes se řeší problémy jako korupce a pašeráctví.

Paraguay je poměrně málo navštěvovanou zemí, je to však velmi inspirativní, zajímavý a živý stát.

Paraguay – podnebí

Severní Paraguay se rozkládá v tropické oblasti, jižní v subtropickém pásu. V zemi převažuje teplé a vlhké klima. Nejsušší a současně nejteplejší částí země je Gran Chaco. Naopak nejvíce srážek má Paraná na jihovýchodě.

Průměrné letní teploty jsou kolem 35 stupňů, průměrné noční teploty kolem 22 stupňů.

Paraguay – hospodářství

Obyvatelstvo je živí převážně zemědělstvím a lesnictvím. V Paraguay je zbudováno mnoho rančů, na kterých se chová skot. Úrodná půda se rozkládá především ve východní Paraguay. Hlavním exportním zbožím je bavlna, sójové boby, rostlinné oleje, káva, maso a tvrdé dřeviny.

Země je nechvalně známá pašováním, ať už se jedná o elektroniku, zemědělské výrobky, kradená auta či nedovolené omamné látky. Všechno toto zboží buď zemí prochází, nebo v ní dokonce skončí. Pašování je v Paraguay takřka běžnou záležitostí.

Paraguay – geografie, příroda, fauna a flóra

Paraguay je rozlohou větší než Německo a takřka stejně velké jako Kalifornie.

Vlhké subtropické lesy se rozkládají v údolích východní Paraguaye a směrem k Río Paraguay jsou pak častější savany. V nížinách Chaco jsou vodní plochy a mokřiny, které jsou domovem rozmanitého pestrobarevného ptactva. Směrem dále na západ převažují křoviny a suché porosty.

Rozmanitý život ve volné přírodě tak trochu narušují hustá venkovská osídlení ve východní Paraguay. Za obrovský úspěch se považuje zachránění pekariho v Chacu, který už takřka vyhynul.

Ptactvo lze pozorovat především v Chacu. Mezi ty nejvýznamnější ptáky patří nesyt lesní a čáp jabiru.

Nížiny podél řek jsou domovem mnoha živočichů, například kajmana či anakondy.

V Paraguay je zřízeno několik národních parků a přírodních rezervací. Ty největší najdeme v Chacu, menší pak ve východní Paraguay.

Paraguay – společnost, lidé, zvyklosti

V Paraguay plyne život uvolněným tempem a místní lidé jsou vřelí a pohostinní. Pokud budete pozváni na maté (jeho obvyklou formou je vychlazené tereré), je to skvělá příležitost, jak překonat vzájemné kulturní bariéry. Takové pozvání byste rozhodně neměli odmítnout.

Paraguayské obyvatelstvo je značně rozmanité. Takřka tři čtvrtiny tvoří mesticové – ti referují jazyk guaraní, ale takřka všichni mluví i španělsky. Zhruba 20 % představují potomci evropských přistěhovalců. Původní obyvatelé zahrnují asi 3 % populace. Od 80. let 20 století do země proudí i Korejci, kteří se angažují v obchodu. Přes 95 % obyvatel je soustředěno do východní Paraguaye, hlavně do oblasti měst. Původní obyvatelé žijí převážně v Chacu. Některé izolované skupiny jsou stále nedotčené evropskou civilizací, nebo pracují jako nádeníci na farmách a jsou opomíjenou vrstvou společnosti.

Paraguay – hudba, zábava

Divadlo se těší velké oblibě v Asunciónu, kde se hrají hry v guaraní i ve španělštině. Najdeme zde řadu divadel výtvarného umění s moderními díly.

V barech si můžete poslechnout živou hudbu jako flamenco nebo jazz. I v lecjakém zapadlém městečku je alespoň jedna diskotéka.

Hudba v Paraguay vychází z evropských základů. Z hudebních nástrojů se nejvíce uplatňuje kytara a foukací harmonika. Tradičními tanci jsou svižné polkas galopadas a danza de la botella, kdy tanečníci balancují s lahvemi na hlavách.

Paraguay – kuchyně, stravování, nápoje

V kuchyni jsou zastoupeny hlavně tropické a subtropické plodiny. Mezi základní suroviny patří obilniny – zejména kukuřice a také hlíza kasava.

Některé obvyklé pokrmy:

Bori - bori – kuřecí vývar s kukuřičnými knedlíčky

Sooyo sopy – masová polévka s rýží či nudlemi

Empanadas – placky plněné masem nebo sýrem

Sopa paraguaya – kukuřičný chléb, sýr, cibule

Locro – dušená kukuřice

Mbaipy he – é – kukuřičný dezert

Mbaipy so – ó – kukuřičný nákyp s masem

K Paraguaycům patří neodmyslitelně maté. Maté je oblíbené ve formě silně vychlazeného tereré, nebo kořeněného yuyos.

U stánků podél silnic si můžete zakoupit mosto (šťávu z cukrové třtiny), nebo její alkoholickou variantu cana. Místním pivem je Baviera.

Paraguay - nakupování, suvenýry

Jako suvenýr si můžete zakoupit jemné, ručně vyšívané krajky nandutí, houpací sítě, hudební nástroje (zejména kytary a harmoniky), kožené výrobky, síťové tašky, figurky vřezávané ze dřeva a jiné produkty. Lze sehnat dosti levnou elektroniku.

Nabídce parfémů se vyhněte, protože se někdy jedná pouze o obarvenou vodu.

Paraguay – co nevynechat, některá zajímavá místa

  • Hlavní město Asunción a okolí

Ve středu města je zachovaná atmosféra 19. století, úzké ulice jsou lemované pomerančovníky a nízkými domy s balkóny. V Asunciónu si nenechte ujít Museo Etnográfico Andrés Barbero, kde shlédnete expozici nástrojů, keramiky a tkalcovství původních obyvatel. Dalšími zajímavými muzei jsou Museo de Historia Natural, situované do botanické zahrady (pozoruhodná sbírka hmyzu), nebo Museo del Barro s ukázkami od koloniálního období po současnost. Ve městě navštivte také kostel La Encarnación a Metropolitní katedrálu.

V okolí Asunciónu leží několik kouzelných vesniček s koloniálních staveb. Nejzajímavější místa: Středisko tkalcovství v Itauguá, kostel v Caacupé, „koloniální“ vesnice Piri bebuy a Yaguáron.

  • Trinidad a Jesús - zachovalá paraguayská osada, založená za účelem misijní činnosti a šíření křesťanství mezi kmen Guaraní a zároveň se jedná i o sociální a vzdělávací systém. Ke shlédnutí je celý Trinidadský komplex a muzeum.
  • Oblast Chaco – panenská oblast Jižní Ameriky, bohaté ptactvo.
  • Parque Nacional Ybycuí – poklidná oblast se zbytky deštného pralesa, potoky, vodopády a tůňkami.
  • Parque  Nacional Cerro Corá – oblast tropického lesa a savany. Zajímavostí jsou předkolumbovské jeskyně s malbami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17080 (novesluzby.cz#21495)


Přidat komentář