Panama - přírodní krásy

V Panamě budete okouzleni přírodními krásami. Na mnoha kilometrech tichomořského a karibského pobřeží se rozprostírají pláže, útesy a korály. Panama představuje biologické propojení dvou kontinentů, takže zde například žije kolem 900 druhů ptactva.

Panama – základní informace o zemi

Název: Panamská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 76 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 2,9 milionu

Hlavní město: Panama

Ostatní významní sídla: San Miguelito, Colón, David, Santiago

Nejvýznamnější řeka: Tuira

Úřední jazyk: španělština

Měna: balboa

Náboženství: převážně katolické

Panama se rozkládá ve Střední Americe a jedná se o jeden z nejbohatších států Latinské Ameriky.

Sousedními státy Panamy jsou Kostarika a Kolumbie, severní a jižní hranice pak tvoří Atlantský a Tichý oceán. Panama je státem, který spojuje Severní a Jižní Ameriku. Více než Panama je světově známý Panamský průplav. Díky otevření Panamského průplavu se cesta po moři z New Yorku do San Franciska zkrátila o více než 12 tisíc kilometrů. Panamským průplavem každý den proplují zhruba tři desítky lodí.

Pojmenování země i hlavního města má indiánský původ a bývá překládáno jako „motýl“ či „bohatý na ryby“.

Nejdůležitějšími zemědělskými plodinami jsou banány, cukrová třtina a káva.

V Panamě ve srovnání s jinými zeměmi ještě není tak docela úplně rozšířena turistika, avšak právě neexistence masové turistiky někoho spíše láká.

Panama – podnebí

Panama má vlhké tropické klima. Převládají vysoké teploty a chladněji je pouze v horách. Období dešťů trvá od května do prosince, přičemž na karibské straně je mnohem více srážek, než na tichomořské.

Panama – rostlinstvo

Takřka polovina Panamy je pokryta tropickými pralesy. Panamské pralesy jsou bohaté na ptactvo s překrásně zbarveným peřím. Pobřeží lemují mangrové bažiny. Pro hory jsou charakteristické subtropické lesy a pro tichomořské pobřeží zase savany.

V Panamě jsou zřízena chráněná území a národní parky.

Panama – pohled do historie

Od té doby, co v zemi přistál Kryštof Kolumbus (1502), byla Panama pod nadvládou Španělska. V r. 1821 se Panama stala nezávislou na Španělsku a připojila se k federativní republice Velká Kolumbie. V r. 1903 USA žádalo o pronájem panamské šíje za účelem vybudování průplavu, což však Kolumbie odmítla. USA podpořilo Panamu a ta vyhlásila svou nezávislost. Pak už mohlo USA začít budovat průplav, který byl dokončen v r. 1914. Některým obyvatelům Panamy se tento americký vliv nelíbil a konaly se protesty. Průplav byl předán Panamě až v r. 1999.

Panama – kuchyně, stravování, nápoje

Typická panamská kuchyně je zcela shodná s kuchyní ostatních středoamerických zemí. Jedná se o syté a hutné pokrmy. Tradičními surovinami jsou rýže, fazole a ostatní luštěniny, kuřecí maso, ryby a obvyklou přílohou je kasava (yuca) a zeleninové banány (plantány).

Pokud hledáte nějaký levný podnik, existují zde jídelny ve formě samoobslužných bufetů a pokrmy tu stojí pár dolarů. Spropitné dávejte jen v dražších podnicích, nebo pokud jste se službami mimořádně spokojeni. Ve městech samozřejmě nechybí ani typické americké fast foody, ale běžné stánky na ulici nabízí stejně dobré a navíc levnější jídlo.

V panamské kuchyni je patrný vliv řecké, italské, čínské, japonské kuchyně a samozřejmě vliv USA (fast – foody, hranolky, hamburgery, hot dogy apod.). Nicméně nejvíce panamskou kuchyni poznamenaly recepty obyvatel Karibiku, kteří žijí v hlavním městě a v provincii Colón (typické jsou ryby, mořské plody, rýže v kokosovém mléku aj.).

Národním jídlem Panamy je krémová kuřecí polévka se zeleninou a koriandrem (sancocho). Hlavním pokrmem je kuře s rýží (arroz noc pollo). Běžným jídlem jsou ryby a plody moře (například okoun, chňapal, humr, krevety).

Některé další pokrmy:

  • smažené kuličky plněné masem (enyucados)
  • směs masa a zeleniny v banánovém listu (tamales).

Oblíbeným panamským předkrmem je studená kořeněná polévka se syrovými mořskými plody a rybím masem (ceviche).

Co se týká obvyklé panamské snídaně, tak ta opravdu není vůbec zdravá – jedná se o frituru (smažená jídla typu klobásky, párky, vejce), tortily, plantány apod.

V Panamě je samozřejmě pestrá nabídka různého tropického ovoce.

Panama – nápoje

Spíše než káva se kvůli horku pijí chlazené nápoje. Převážná většina vody v Panamě je hygienicky nezávadná a pitná – v hlavním městě je dokonce tak chutná, že se jí říká „šampaňské ze Chagres“. K jídlu se v restauracích podává voda v džbánku zdarma. Takřka všude jsou k dostání stáčené limonády sodas. Jiným nápojem jsou chichas (nápoj z ovocného džudu, ledu a vody). Batidos jsou mléčné koktejly s ovocem a někdy i se zmrzlinou. U silnic si můžete zakoupit také pipas – kokosové ořechy plné mléka (kokosové mléko čistí organismus a má močopudné účinky).

Mezi oblíbené nápoje patří pivo – například značky Panama, Atlas, Soberana, Balboa. K dostání jsou i dovážená vína Budweiser, Heineken a jiné.

Co se týká tvrdého alkoholu, na prvním místě je rum (zejména značka Carta Vieja a Abuelo).

Panama – tipy na zajímavá místa

San Felipe

Jedná se o staré koloniální centrum zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Navštívit můžete katedrálu - Plaza Cathedral, Palacio Municipal a v něm muzeum Museo de Historia Panamena (poznání dějin státu), Museo del Canal Interoceanico (výstava zaměřená na historii), prezidentský palác - Palacio Prezidencial, náměstí Plaza Bolívar, kostel a klášter sv. Františka, kostel a klášter Santo Domingo aj.

Panamský průplav

Průplav je něco jako symbolem celé země. Prohlédněte si zejména zdymadlo Miraflores Locks, kde se lodě vyzdvihují asi o 16 m nad úrovní hladiny jezera.

Průplav si nejlépe prohlédnete během plavby, stačí, když se přihlásíte na nějaký organizovaný výlet.

Pipeline Road

Stezka, kde je největší koncentrace ptačích druhů na světě. Stezka je dlouhá 24 km a končí u jezera Lago Gatún.

Národní park Darién

Nespoutaná divočina Střední Ameriky, panensky nedotčený deštný prales. Je domovem více než 500 druhů ptáků a dalších zvířat (jaguáři, ary aj.). V parku žijí také domorodé kmeny.

San Blas Archipelago

Korálové souostroví. Čekají vás překrásné pobřeží, bělostné pláže, bohatý podmořský svět, palmy a poznávání kultury Kunů.

Bocas del Toro

Kraj Bocas je jednou z nejkrásnějších panamských provincií. Území se skládá se sopečných svahů Cordillery a hustého pralesu. Prales je domovem domorodých kmenů. V moři se nachází souostroví Bocas del Toro se vzácným ekosystémem, kvůli kterém si vysloužil pojmenování „Galapágy 21. století“. Budete okouzleni zdejšími přírodními krásami!

Těšit se můžete na krásné odlehlé pláže, relax, šnorchlování, surfing apod. Převážná část souostroví je vyhlášena Národním parkem Marino Isla Bastimentos.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17087 (novesluzby.cz#21514)


Přidat komentář