Palkovice - Beskydy - Tip na výlet

Pokud se chystáte do Beskyd a přemýšlíte kam vyrazit na výlet, vydejte se do Palkovic. Obec se třemi tisíci obyvateli leží pouze pár kilometrů východně od Frýdku-Místku a důvodů proč vyrazit právě sem je hned několik.

Obec Palkovice tvoří dvě části – Palkovice a Myslík

Sousedí s obcemi Chlebovice, Zelinkovice, Místek, Kunčičky u Bašky, Hodoňovice, Metylovice, Lhotka, Kozlovice a Rychaltice. Katastrální území obce má rozlohu 2174 ha a centrum obce leží v nadmořské výšce 332 metrů nad mořem. Nejvyšším bodem Palkovic je vrchol Kubánkov s výškou 661 metrů nad mořem. Obcí protéká řeka Olešná, na které byla vybudována stejnojmenná přehrada.

První písemná zmínka o Palkovicích

pochází z roku 1437. Od tohoto období byly součástí hukvaldského panství. O Myslíku existuje dochovaná zmínka z roku 1564. Pravděpodobně tato obec vznikla ve stejné období jako Palkovice. Obě obce byly majetkem olomouckého biskupství.  V roce 1980 došlo ke sloučení obou obcí.

Spojení s okolními městy Frýdek-Místek, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí a Frenštát pod Radhoštěm je zajištěno autobusovou dopravou. Autem netrvá cesta Z Ostravy do Palkovic déle než 25 minut.

Přírodní rezervace Palkovické Hůrky

Západní část obce lemují Palkovické Hůrky. Přírodní rezervace o rozloze téměř 35 ha, která leží v katastru několika obcí - Palkovice, Rychaltice, Chlebovice, Fryčovice a Sklenov. Palkovické Hůrky jsou jedním z nejzachovalejších zbytků přírodního lesa. Převládající dřevinou je buk, ale najdeme zde také smrk ztepilý, borovici lesní nebo modřín opadavý. Ve zdejších lesích hnízdí datel černý, strakapoud nebo holub doupňák.  Kromě ptáků má v této rezervaci svůj domov také spousta jiných zvířat. Potkat zde můžete lišku obecnou, kunu lesní, veverku, jelena, srnu a při troše štěstí i jezevce lesního. Zdejší květena patří k předhorskému pásmu a najdete zde například lilii zlatohlavou, měkyni jednolistou nebo švihlík podzimní.

Nejvyšším vrcholem je Kubánkov

který leží ve výšce 661 metrů nad mořem.  Každý rok se zde 1. ledna schází místní občané a turisté, aby společně oslavili příchod nového roku. Dalšími významnými vrcholy Palkovických Hůrek je Kožná (505 metrů nad mořem), Ostružina (616 metrů nad mořem), Babí hora (620 metrů nad mořem) a Kabátice s rozhlednou (601 metrů nad mořem).

V Palkovicích a v blízkém okolí se nachází tři naučné stezky

Všechny stezky na sebe navzájem navazují a jsou vedeny po turistických značkách.  Nejdelší  stezka Hůrky měří 12,5 km a vede přes Kubánkov a končí u hráze nedaleké přehrady Olešná. Najdete na ní 8 informačních panelů. O něco kratší je stezka Janáčkův chodníček se táhne od Hukvald přes Kozlovice do Palkovic. Je dlouhá 8,5 km a navazuje na stezku Hradní Vrch. Naučná stezka Hradní Vrch je dlouhá 2 kilometry, je zde umístěno 6 informačních panelů a leží v blízkosti Hukvaldkého hradu a jeho obory.

Turistické zajímavosti

V Palkovicích jsou také 3 turistické  trasy. Modře značená trasa vede od vlakového nádraží ve Frýdku-Místku, přes Olešnou, Palkovické Hůrky, Hukvaldy až do Kopřivnice. Pro méně zdatné turisty je určená druhá trasa, která vede z Palkovic, přes Palkovické Hůrky do sousedních Chlebovic. Žlutá trasa vede  Přes Kubánkov, Myslíkovské Lurdy do Kozlovic. Nejen na těchto trasách můžete narazit na několik turistických zajímavostí. 
V Palkovicích najdete například několik zajímavých sakrálních památek. V centru obce a u kaple na Myslíku jsou nainstalovány informační panely, které turistům usnadní cestu.

Na Dolním konci obci se nachází kaple sv. Mauritia (Mořice)

V roce 1580 zde byl dřevěný kostel, který byl v roce 1850 zbourán a na jeho místě stojí dnešní kaple sv. Mauritia.

Přímo v centru Palkovic stojí kostel sv. Jana Křtitele. Tento kostel byl vystavěn v roce 1631 a je nejstarší památkou v obci.  Ke kostelu patří také barokní kříž z roku 1741, který se nachází u hlavní brány na hřbitov. Kříž sem byl přivezen roku 1800 z nedalekých Hukvald.

Další významnou sakrální památkou je kaple na Myslíku

která byla vystavěna v letech 1857 -1859 na místě původní dřevěné kapličky.  Kaple byla zasvěcena Sedmibolestné Panně Marii.

Turisticky zajímavé a trošku utajené místo jsou Myslíkovské Lurdy. Uprostřed lesa v Mankově skále je malá kaplička. Kaple byla vybudována  v roce 1946, o rok později vysvěcena. V Květnu se zde konají pravidelné bohoslužby. V těsné blízkosti této kaple se nachází studánka s výbornou vodou.

Cestou na toto poutní místo se můžete zastavit na Myslíkovské vyhlídce, ze které je hezký pohled po okolí. Na druhé straně obce je vybudována vyhlídka Palkovice s výhledem na Frýdek-Místek.

Nad místní částí Kúty najdete  Památník amerického letce R.I. Payna, který zde byl během druhé světové války sestřelen a s padákem vyskočil z hořícího letadla. Na jeho památku byl uprostřed louky vystavěn pomník.

Sportovní vyžití - Beskydy

Do Palkovic můžete také vyrazit za sportem. V nejbližším okolí jsou tři značené cyklotrasy v délce zhruba 40 km. Jedna vede okolím Frýdku-Místku, druhá do Moravskoslezských Beskyd a třetí okolím Palkovic a Hukvald. Pokud dáváte před cyklistikou přednost koňským sedlům, můžete navštívit místní jízdárnu, kde si můžete domluvit vyjížďky na koních nebo projížďky v bryčce.

Plavci jistě ocení nedaleký aqupark Olešná

** **V areálu se nachází relaxační bazén, dva tobogány, skluzavka, proudový kanál  a celá řada dalších atrakcí o  celkové vodní ploše 1600 m2.

V zimě doporučujeme návštěvu místní sjezdovky, která se nachází v Palkovicích ve směru na Metylovice. V lyžařském areálu „Lyžování
za domem“
jsou dvě sjezdovky v délce 386 metrů a 230 metrů.  Na těchto sjezdovkách jsou tři vleky s kapacitou od 650 do 700 osob za hodinu. Blízko sjezdovky je bezplatné parkoviště.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17158 (novesluzby.cz#22010)


Přidat komentář