Ostrov Ponza - Itálie

Většina Čechů o ostrově Ponza nikdy neslyšela. A to je škoda. Tento ostrov ležící v Tyrhénském moři 45 km od pobřeží jižní Itálie a nedaleko Říma je opravdovým skvostem. Nabízí také skvělé podmínky pro potápění.

  • Ostrov Ponza, neboli italsky Isola di Ponza leží v Tyrhénském moři nedaleko italské pevniny. Ostrov patří do provincie Latina. Jde o největší ostrov z Pontinských ostrovů a také o ten nejkrásnější z nich. Rozloha ostrova je 7,3 km2 a má tvar půlměsíce.

Ponza – téměř neznámý ostrov

Pokud jste již unavení z přecpaných pláží a restaurací, téměř neznámý ostrov Ponza je tím pravým místem pro Vás. O krásách ostrova vědí i celebrity, kteří na Ponze mohou prožít klidnou dovolenou bez zástupu fanoušků čekajících na jejich autogram. Pravidelně sem jezdí Kirk Douglas, Michael Douglas, Pierce Brosnan či Sophia Loren. Nedávno zde trávili dovolenou i Jude Law a Sienna Miller.

Na ostrově byl také natáčen film režiséra Wese Andersona Život pod vodou (The Life Aquatic with Steve Zissou) v němž hráli Bill Murray, Owen Wilson, Angelica Houston a Cate Blanchet. Celý štáb si ostrov pochvaloval.

Jak se na ostrov Ponza dostat

Na ostrov se z italského poloostrova dostanete například trajektem z přístavu Terracina, jež leží mezi Římem a Neapolí, zhruba za 2 hodiny. Jinak trajekty a lodě vyplouvají také z Neapole, Formie a Anzie.

Spojení mezi pevninou a ostrovem zajišťuje několik společností mezi něž patří například Caremar – vznášedla, Vetor – trajekty, Snap – lodě a Snav – trajekty. Ceny za dopravu a také celková doba cesty se liší v závislosti na společnosti, kterou si vyberete a na přístavu, ze kterého vyplujete. Proto je lepší se ještě před odjezdem informovat o všech společnostech, které přepravu zajišťují.

Důležité informace – Itálie a ostrov Ponza

Při vstupu na italské území se musíte prokázat platným občanským průkazem. Pas ke vstupu není potřeba, stejně tak vízum. Hodnota přivážených valut není limitována, ovšem maximální hodnota vyvážených valut nesmí překročit 10 000 EUR. Pro aktuální informace před cestou navštivte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí České Republiky.

Stručné dějiny – ostrov Ponza

Ostrov je obydlen již od neolitu. Dříve se ostrov nazýval Tyrrhenia a podle legendy je nynější Ponza jen zbytkem tohoto potopeného ostrova. Ostrov prý byl s italskou pevninou spojen pruhem země, který se ale potopil spolu se zbytkem původního ostrova. Za celou svou historii Ponza patřila k Etruské říši, Římské říši či k Osmanské říši. Od poloviny 19. století byl ostrov součástí Italského království a nyní patří k Italské republice.

Existuje také domněnka, že Ponza je ostrov Aenea z Homérovy Odyssey.

Zajímavá místa - ostrov Ponza

Giardino Botanico Ponziano

Jde o soukromou botanickou zahradu ve Villa Madonna Collina Belvedere. Byla založena roku 1980 a pěstují se zde ohrožené dřeviny typické pro Pontinské ostrovy a orchideje.

Město Ponza

Hlavním centrem ostrova je stejnojmenný přístav, jež se nachází na jižním konci východního pobřeží.

Ostrov Palmarola

Jde o druhý největší ostrov Pontinských ostrovů, který leží přibližně 10 km na západ od ostrova Ponza. Nachází se zde přírodní rezervace a ostrov je obydlen jen v letních měsících. Je to skvělé místo pro výlet.

Ostrov Zannone

Ostrov Zannone, další z Pontinských ostrovů, se nachází přibližně 10 km severně od Ponzy a je neobydlen. Je zde také zakázáno nocování. Ostrov je součástí národního parku Circeo a je tedy přísně chráněn.

Pláže – ostrov Ponza

Na ostrově se nachází jen jediná větší pláž Spiaggia di Chiaia di Luna (Pláž půlměsíce) a dále potom několik menších pláží, které se nacházejí ve skalních výběžcích. Ostrov je totiž tvořen vyhaslou sopkou, stejně jako celé Pontinské ostrovy.

Potápění – ostrov Ponza

Ostrov je rájem potápěčů. Potápěče sem láká právě čistí průzračná voda a velké množství podmořských jeskyní. Na ostrově se nachází potápěčské centrum, které Vám půjčí vybavení a které také pořádá potápěčské kurzy pro začínající potápěče.

Na kolik Vás dovolená na ostrově Ponza přijde

Na ostrov nejezdí moc českých cestovních kanceláří. Pokud ale preferujete dovolenou zařízenou přes cestovní kancelář, nějakou jistě najdete. Pokud se vydáte na ostrov Ponza na vlastní pěst, počítejte že se budete muset nejdříve dopravit do Říma a z něj poté na ostrov. Do Říma se z České Republiky dostanete výhodně i letecky. Pokud budete mít štěstí zpáteční letenku seženete za cenu kolem 2 500 Kč. Na ostrově se nachází poměrně velké množství hotelů, v těch lepších zaplatíte méně než 3 000 Kč za noc pro dvě osoby. Pokud ale nejste nároční, vystačíte si i s menší sumou.

Závěrem – ostrov Ponza

  • Na ostrově je hodně možností pronajmutí apartmánu přímo na pobřeží, stejně jako dostatek hotelů.
  • Ostrov je ideálním místem pro dovolenou pokud preferujete klidnou dovolenou bez zástupu turistů na každém rohu.
  • Když budete mít štěstí, možná tu narazíte i na nějakou hollywoodskou celebritu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17022 (novesluzby.cz#21230)


Přidat komentář