Ostrov Mauricius - exotická dovolená

Hledáte exotickou dovolenou, kde na vás čeká čisté a teplé moře, skvělé pláže s jemným bělostným pískem, pestrý podmořský život, tropická fauna a flóra, ideální podmínky pro potápění aj.? V tom případě navštivte ostrov Mauricius!

Mauricius – základní informace o zemi

Název: Mauricijská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 2 tisíce km2

Počet obyvatel: cca 1,2 milionu

Hlavní město: Port Louis

Ostatní významná sídla: Beau – Bassin – Rose, Vaccoas – Phoenix, Curepipe

Nejvyšší bod: Riviére Noire

Úřední jazyk: angličtina (většina obyvatel mluví francouzsky či kreolsky)

Měna: mauricijská rupie

Náboženství: převážně hinduistické

Časový posun: oproti ČR je zimní čas + 3 hodiny, letní + 2 hodiny

Mauricius se nachází v Indickém oceánu, asi 750 km od Madagaskaru. Spadá pod jižní Afriku.

Mauricijská republika je tvořena hlavními ostrovy Mauricius a Rodrigues a několika dalšími malými ostrovy (např. Agalega, St. Brandon aj.). Hlavní ostrov Mauricius má sopečný původ a dodnes se zde nachází aktivní sopky. Malé ostrovy jsou tvořeny zpravidla korálovými vápenci.

Mauricijská vlajka je tvořena podélnými pruhy červené, modré, žluté a zelené barvy. Červená symbolizuje svobodu a nezávislost, modrá oceán, žlutá budoucnost a nezávislost a zelená rostlinstvo a zemědělství.

V letních měsících (od listopadu do dubna) je nejtepleji a zároveň panuje vysoká vlhkost. Vůbec jako první si ostrov podmanili Holanďané – odtud pochází i pojmenování ostrova dle vládce Mauritse von Nassau. Zemi od r. 1810 okupovala Velká Británie, v r. 1968 byl Mauricius prohlášen za nezávislou konstituční monarchii a v r. 1992 za republiku.

Na sopečné půdě se rozkládají plantáže, na kterých se daří pěstování cukrové třtiny a čajovníku. Mezi další hlavní hospodářská odvětví se řadí textilní průmysl, elektronika a cestovní ruch. Většina potravin se musí dovážet.

Dovolená na Mauriciu – dovolená jako v ráji

Spousta lidí vůbec neví, kde se tento ostrov vůbec nachází. Faktem je, že je to docela malý ostrůvek, ale na druhou stranu jeho velikost určitě vyrovnají jeho krásy.

Mauricius, to jsou nádherné pláže, jemný bělostný písek, čisté vody oceánu, zelené horské vrcholky, plantáže s cukrovou třtinou, krásné přírodní scenérie, řeky, továrny cukrovarů,…

Na Mauriciu jsou lákavé teploty vzduchu i moře v průběhu celého roku. Těšit se můžete na bohatý podmořský život a skvělé podmínky pro potápění, šnorchlování a sporty. Jistě vás nadchne fantastická tropická příroda, různé druhy rostlin a stromů. Můžete zde také spatřit zvířata, která nežijí nikde jinde na světě. A co takhle shlédnout jedny z nejvzácnějších známek světa? Ochutnejte také speciality místní kuchyně a poznejte kulturu zdejších obyvatel!

Spisovatel Mark Twain o ostrově napsal, že bůh nejdříve stvořil Mauricius a podle něj pak teprve ráj. Pokud navštívíte Mauricius a poznáte všechny jeho krásy, nebudou se vám tato slova zdát až tak přehnaná…

Faktem je, že jakákoliv země má vždy více tváří, což platí pro Maurícius stejně tak jako pro Řecko, Tunisko apod. Když zavítáte dále od turistických center, několika hvězdičkových hotelů a veškerého luxusu, ocitnete se v některých z mauricijských měst. Některá města jsou dosti špinavá, čerstvého vzduchu se moc nenadýcháte, na ulici pobíhají psi (někdy vypadají dost zbídačele), všude jsou auta a spousta zmatku.

Mauricius – fauna a flóra

Na Mauriciu žijí některé vzácné druhy endemických živočichů (ty které nenajdeme nikde jinde než právě tady).

Najdeme zde například tyto zástupce: divoká prasata, opice makak, ovocní netopýři, promyka indická, bodlín (podobný ježkovi), endemické druhy ptáků (Růžový holub, Poštolky mauricijské, Alexandr mauricijský aj.), gekoni, chameleoni, želvy, mořští živočichové (měkkýši, murény lastury,..) a spoustu dalších. Symbol ostrova Dodo, je vyhuben a jeho pozůstatky už můžete spatřit pouze v muzeu.

Na Mauriciu najdeme kolem 300 druhů endemických rostlin. Vyskytují se zde palmy, přesličnany, mangrové porosty, eukalyptus, guave aj. za národní rostlinu se považuje Trochetia Boutoniana . Pěstuje se zde spousta exotického ovoce (např. ananas a litchi).

Mauricius – kuchyně, stravování, nápoje

V mauricijské kuchyni jsou patrné vlivy kuchyně francouzské, africké, indické a čínské. Mauricius nabízí spoustu specialit, které lahodí oku i chuti.

Základní surovinou je rýže, která se podává snad ke každému pokrmu a připravuje se na nejrůznější způsoby. Dalším charakteristickým jídlem jsou přirozeně ryby a mořské plody. Restaurace jsou plné nejrůznějších mořských tvorů, krevet, langust apod.

Na národní jídlo se považuje dholl puri – placka nadívaná čočkou s různými omáčkami.

Pro zdejší kuchyni jsou charakteristické i kreolské pokrmy, především curry.

Na Mauriciu je hodně indických, čínských a francouzských restaurací. O dobré restaurace zde není nouze, a to včetně různých barů a fast foodů.

Z nápojů můžete ochutnat zdejší aloudu (surovinami jsou mléko, ledová tříšť, sušené řasy, vanilková či mandlová přísada).

Známým pivem je pivo značky Phoenix nebo Blue Marlin. Z cukrové třtiny je vyráběn rum.

Mauricius – nakupování, suvenýry

Na ostrově nebudete mít problém nakoupit pěkné suvenýry, které vám vždy připomenou pěknou dovolenou na Mauriciu.

Typickým suvenýrem je opeřený Dodo, symbol ostrova. Může jít o dřevěné sošky, potištěná trička, obrázky, kovové výrobky apod.

Mauricius je proslavený svou výrobou modelů lodí. Na ostrově je hned několik specializovaných dílen. Lze si zakoupit i repliky skutečných lodí, které kdysi proplouvaly oceánem. Zhotovení většího modelu lodě trvá třeba několik měsíců, a tak nepůjde o žádnou levnou záležitost.

Důležitým odvětvím ostrova je textilní průmysl. Nejvíce nákupních možností je v oblasti měst Floreal a Curepipe. Dámy budou jistě ohromené, protože tady lze zakoupit značkové oblečení za velmi příznivé ceny (některé přední firmy si ostrov vybraly jako místo pro výrobu svých oděvů). Každý zákazník v obchodě je hned obklopen prodavačkami, které mu nabízí nejrůznější zboží – pro někoho je to otravné, ale dá se i smlouvat nebo dostat množstevní slevu.

Suvenýrem z ostrova může být dárkové balení čaje, koření, místní rum, zdejší řemeslné výrobky, náhrdelníky, náramky, korály,…

Některá místa na ostrově, která stojí za to navštívit:

 • Ostrov Rodrigues
 • Ostrůvek Ile aux Aigrettes
 • Vesnice a vodopád Chamarel
 • Národní park Black River Gorges
 • Ptačí park Casela
 • Krokodýlí park La Vanille
 • Botanická zahrada v Pamplemousses
 • Vodopády Tamarin a vodopád Rochester
 • Kráter Trou aux Cerfs
 • Hlavní město Port Louis
 • Zemědělská oblast Bois Chéri (plantáže, česači s proutěnými koši na zádech)
 • Jezero Grand Bassin
 • Kreolský dům - Vila Eureka
 • Město Mahébourg a okolí
 • Akvárium v Pointe aux Piments

Mauricius – skvělé místo na svatbu a svatební cestu

Chcete, aby byl váš svatební obřad výjimečný? A co takhle svatbu na exotickém romantickém ostrově? Mauricius a další ostrovy v Indickém oceáně jsou pro takové příležitosti jako stvořené! Fantazii se meze nekladou. Buď si řeknete ano ve stínu palem na pláži, nebo třeba pod mořskou hladinou…Mauricius je rovněž tím pravým místem pro svatební cestu. Spousta hotelů má v nabídce speciální novomanželské balíčky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17053 (novesluzby.cz#21370)


Přidat komentář