Ostrov Elba

Vydejte se s námi na ostrov Elba, největší ze sedmi ostrovů, které tvoří Toskánské souostroví. Ostrov je obklopen překrásným, smaragdově zbarveným mořem se spoustou zátok, útesů, kamenitých i písčitých pláží. Nachází se pouhých 12 km od italské pevniny.

Ostrov Elba se rozkládá na 223 km2. Proslul také jako místo vyhnanství císaře Napoleona. Elba představuje moře - italštinu - překrásné pláže - aktivní i relaxační dovolenou.

Historie ostrova Elba

Řekové zde od 10. století před naším letopočtem využívali železnou rudu. Touto činností však byly na ostrově bohužel vymýceny lesy. Řekové a Etruskové ze Syrakus zde pobývali již od šestého do čtvrtého století. Výrobu železa přemístili na pevninu, kde se udržela až do prvních století našeho letopočtu. Pod římskou nadvládou se ostrov jmenoval Ilva podle Ligurijců. Římané právě kvůli vymýcení lesů vydali zákon, který zakazoval provoz peci, a tak přesunuli těžbu na jiné místo. Ostrov Elba přecházel z jedné nadvlády ke druhé, po pádu římského impéria. Název ostrova Elba se poprvé objevil v 6. století. V 15. století Elba střídavě patřila Francouzům, Španělům. V 17. století se ostrov Elba nacházel hned pod trojí vládou: knížete Toskánského, dynastie Appiano a Španělů. V roce 1802 byla Elba připojena k Francii. Vláda přinesla díky stavbě nových silnic a oživení obchodu celkové zlepšení ekonomiky celého ostrova. Po skončení vlády císaře Napoleona se ostrov Elba vrátil do majetku italského království. Elba se v 1. polovině 20. století soustředila jen na těžbu železné rudy. Po válce byly továrny zlikvidovány a ostrov se dostal do velkých hospodářských problémů. Ekonomika ostrova se výrazně zvedla, co ostrov objevil své možnosti v turistickém ruchu.

Charakteristika ostrova Elba

Na ostrově je velmi příjemné počasí s mírně chladným létem i mírnou zimou. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 16,5°C. Klima je zde subtropické. Ostrov je téměř neustále ovíván větry ze severu a severozápadu. Dokonce i v nejteplejších měsících, si větší zimomřivci užijí lehčí svetřík nebo mikiny. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje na ostrově od května do září okolo 27°C, průměrná teplota moře je od května do září okolo 25°C.

  • Deště jsou převážně na podzim, kdy jejich četnost klesá v zimě a více jich je poté opět na jaře v březnu a dubnu.
  • Ostrov Elba je tvořen z 8 % rovinami a z 92 % kopcovitou krajinou, která je pokrytá bujnou středomořskou vegetací, například borovicemi, kaštany.
  • Ostrov Elba je po Sicílii a Sardinii třetím největším italským ostrovem. Od kontinentu je oddělen dvanáct kilometrů širokým Piombinským kanálem. Ostroj je 27 kilometrů dlouhý, jeho maximální šířka dosahuje až 18 km. Pobřeží Elby je dlouhé 147 kilometrů a nabývá různých podob, kdy strmé skály se nepravidelně střídají s písečnými plážemi a kamenitými plážemi.
  • Pokud se vydáte na jih ostrova Elba, je pro tuto část typické suché horké klima. Najdete zde tropickou vegetaci s agave, eukalypty, palmami, pichlavými opunciemi. Vydáte-li se na východ ostrova, čekají Vás zde hluboké zálivy, které se střídají s rovnými písečnými i kamenitými plážemi.  Severní část ostrova patří k nejzelenější oblastí ostrova. Jsou zde duby, kaštany a také vinice. Západ ostrova je charakteristická kompaktními skálami.

Ubytování na ostrově Elba

Pro sezónní ubytování se Vám nabízí možnost hotelů, apartmánů či kempů. Záleží jen na Vás, jaký styl ubytování preferujete a co Vám více vyhovuje.

Tipy pro výlety na ostrově Elba

  • Portoferrairo

Hlavní město ostrova se může pochlubit velkým přístavem, u kterého se traduje, že je po Maltě jedním z plavebně nejbezpečnějších a nejlépe chráněným přístavem Středomoří. Díky přístavu je v hlavním městě rušno, neboť zde neustále připlouvají i odplouvají obrovské trajekty z Livorna nebo Piombina, aby si města a ostrova užila řada turistů. Kromě toho můžete v přístavu obdivovat elegantní jachty, plachetnice. Hlavní město je rozděleno na dvě části. Jedna část je moderní s novým přístavem pro trajekty. Jsou zde obchody, hotely, moderní budovy. Naproti tomu druhá část je starobylá s původními hradbami, několika branami, kterými se dá proniknout dovnitř.

  • Hora Monte Capanne

Na vrcholku hory jsou vybudovány vyhlídkové cesty a terasy. Je-li příznivé počasí, nabídne se Vám panoramatický výhled směrem na východ přes celý ostrov až k toskánské pevnině, a směrem na sever na zvedající se Apeniny, na západě daleko na obzoru je možné také spatřit hornaté panorama Korsiky. Podíváte-li se k jihu, zachytíte další skaliska vystupující z moře, jedná se o tolik proslulý ostrov Monte Cristo. Nejzajímavějším však přesto zůstává pohled na samotný ostrov Elba.

Pláže Elby

Pláže na ostrově Elba jsou různorodé: kamenité, s bílými oblázky, skalnaté, zlaté písčité. Rozhodně Vás nezklamou.

  • Pláže u Portoferraira

Naleznete zde pobřeží tvořené vysokými bílými skalami, pod kterými jsou pásy pokryté bílými úlomky, vyleštěné mořem do příjemných oblých tvarů. Moře u pláží Le Giaie, Padulelly, Sottobomby je nádherně azurové. Kameny sice dělají přístup do moře o něco obtížnější, shodně jako v Chorvatsku, ovšem koupání zde je fantastické a jedinečným zážitkem.

  • Pláž Biodola

Směrem na západ leží krásná písčitá pláž Biodola, s téměř bílým pískem. Pláž se může pochlubit pozvolným vstupem do moře. Pláž je ideální pro nejrůznější hry a mořské sporty.

  • Pláž v Procchiu

Jedná se o zlatou písčitou pláž. Jak na pláži Biodola, tak na pláži v Procchiu naleznete vybavené parkoviště, restaurace, lehátka, slunečníky. Obě pláže mají bezplatné veřejné pláže. Počítejte s tím, že od poloviny července zde začíná sezóna a jsou tak oblíbeným místem mnoha turistů.

Na protější, jižní straně ostrova, jsou také nádherné písčité pláže. Za jednu z nejkrásnějších se považuje dlouhá písčitá pláž, lemující Golfo di Campo, která začíná v centru města Marina di Campo u přístavu, pokračuje směrem na východ. Pláž je zprvu plochá, široká, s mírným vstupem do moře. Zhruba uprostřed zálivu je pláž strmější, na východě je pak již opět mírná.

Zábava na ostrově Elba

Pokud jste romanticky založení, stačí si jen na pohodlné lavičce u moře, počkat na fascinující západ slunce. Využijte příjemnou a klidnou procházku historickým Capoliveri nebo menšími místy.

Jste-li příznivcem večerní rušné zábavy, vyjděte si do centra Mariny di Campo, které se pyšní dlouhou promenádou podél pláže. Příjemné večery jistě strávíte i v Marcianě Marině, kde vždy místní stánkaři otevřou své krámky s nejrůznějšími suvenýry, pro památku i potěšení.

Až budete příjemně unaveni z procházek, vydejte se do některé z útulných restaurací, kde si můžete vychutnat skvělý rybí pokrm nebo křupavou pizzu. Určitě byste měli ochutnat i výtečnou italskou kávu, či místní víno. Spojíte-li vychutnání pokrmu společně s výhledem na moře, nemá to chybu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16875 (novesluzby.cz#20492)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 04.02.2014 13:06
Re: Ostrov Elba Elba je jedno z nejkrasnejsich mist. jedu tam po jedenacte a super. Na Elbu se nejde nevratit:)

jana | 12.03.2014 12:29
Re: Ostrov Elba ahoj, chceme ísť tiež na Elbu, chceli by sme pochodiť aj tie ľudnatejšie mestečká, aj menej. Ktoré časti na Elbe sú menej zaľudnené a kde sa dajú nájsť pekné pláže bez veľa ľudí? ďakujem.


Přidat komentář